Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Mirończuk
|
aktualizacja
Materiał powstał przy współpracy z Lenovo

Praca, nauka, technologia – jak będzie wyglądał biznes w przyszłości?

Podziel się:

Świat wychodzi z kryzysu, jakiego dawno nie widziano, a wraz z tym pojawia się mnóstwo możliwości, o których jeszcze kilkanaście miesięcy temu nikt nie myślał. Konieczne staje się przemodelowanie sposobu planowania biznesu, podejścia do pracy i pracowników, a także wykorzystania technologii i współpracy z nauką. Biznes musi się więc nauczyć tak planować zmiany, by sprostać wymaganiom jutra. A do tego potrzebuje narzędzi, które same takim wymaganiom odpowiadają.

Praca, nauka, technologia – jak będzie wyglądał biznes w przyszłości?
ThinkPad X1 Carbon Gen 9 Still Life (materiały partnera)

Pandemia wywołała rewolucję w dotychczasowych modelach biznesowych, w dużej mierze datujących się na początek lat 2000 i pozostających niemal bez zmian przez te dwie dekady. Jednak to, co było efektywne w styczniu 2020 roku już w marcu stało się nieużyteczne. To, co było niemożliwe – stało się koniecznością, niezbędną do przetrwania.

Przyszedł czas zmian i błyskawicznego reagowania

O sukcesie mogą mówić te organizacje, które umiały przeprowadzić transformację niemal "z biegu", a ich liderzy znaleźli sposoby na to, by produktywność nawet wzrosła w porównaniu do czasów przedpandemicznych. Przedsiębiorstwa, które odniosą trwały sukces po pandemii to te, które umieją wykorzystać ten impet, przyspieszą innowacje, które dopiero teraz są w pełni wykorzystywane, i optymalizują je pod kątem nowej globalnej rzeczywistości. 

Technologia wyprzedzająca zmiany

Niezależnie od tego, czy mówimy o prezesie, dyrektorze strategicznym, rekruterze czy szeregowym pracowniku – w kontekście rozwoju biznesu i sprostania niestawianym dotychczas zadaniom – nie da się wkroczyć w przyszłość bez technologii, która już tam jest. Na szczęście w przypadku rozwoju sprzętu i oprogramowania świat jest znacznie bardziej zaawansowany niż większość przedsiębiorstw, które z niego korzystają. Teraz jest czas na to, by dostosować procesy w biznesie do wymagań stawianych przez przyszłość i zaprząc do tego technologię, która im sprosta.

Niewiele jest na rynku takich marek, których produkty przetrwały ekonomiczne zawirowania i zawsze były cenione za niezmienną jakość i wytrzymałość – zarówno tę technologiczną, pozwalającą na wiele lat wydajnej pracy, jak i tę fizyczną, pozwalającą na korzystanie z nich w nawet bardzo trudnych warunkach.

Jeśli chodzi o takie rozwiązania, są laptopy legendarnej serii ThinkPad od Lenovo. Nie raz zdarza się widzieć nawet wieloletnie komputery, które wciąż wyglądają jak nowe i świetnie dają sobie radę w codziennej pracy. Teraz firma pokazała nowego "gamechangera", który nie tylko odpowiada dzisiejszym standardom, ale z pewnością pozwoli na realizację zadań, które stawia przed firmami przyszłość. Przyszłość, w której praca i biznes mogą się zmienić nie do poznania. Jak bardzo?

Strategie oparte na danych… z przyszłości

Według firmy doradczej Accenture (raport Business Futures 2021: Signals of Change) dzisiaj to już przeszłość. Istotą sukcesu jest takie modelowanie, które pozwoli z większą dokładnością przewidywać, co będzie dalej. Tu konieczne jest oparcie się na danych jak najbardziej aktualnych – najlepiej pozyskiwanych w czasie rzeczywistym, co wymaga oczywiście inwestycji infrastrukturalnych, ale też zmiany sposobu myślenia wszystkich pracowników organizacji.

To jednak tylko pierwszy krok. Drugi polega na tym, by analizować nie tyle teraźniejszość, co… przyszłość i opierać się nie na narzucaniu rozwiązań, co na poszukiwaniu ich. To tzw. "uczenie się z przyszłości", czyli opieranie się na sztucznej inteligencji, która potrafi modelować kształt jutra. W oparciu o dane pozyskane z takich modeli można budować strategie, które tej przyszłości odpowiadają. To właśnie połączenie danych pozyskanych w czasie rzeczywistym, analiz i modelowania przy udziale sztucznej inteligencji oferuje organizacjom możliwości praktycznego przewidywania przyszłości i odpowiedniego reagowania na zmieniającą się rzeczywistość.

Praca z przyszłości… także już dziś

Pandemia stała się akceleratorem zmian na rynku pracy, jakiego nie było nigdy w historii. To, co jeszcze dwa lata temu nazwalibyśmy "futurystycznym modelem pracy" ze zdalnymi spotkaniami, narzędziami umożliwiającymi współpracę online, monitorowanie czasu pracy – dziś jest normą, od której prawie nikt nie chce odstępować.

Nie chce – bo widzi korzyści, jakie płyną z takiego modelu pracy, nie tylko dla jej wydajności, ale również dla wygody osobistej, sytuacji rodzinnej czy możliwości rozwoju. Wszelkie kursy, webinaria, szkolenia online przeżywają swój boom, szczególnie w kontekście umiejętności z zakresu technologii. Pracownicy dziś widzą, że to jest duża szansa na utrzymanie się na rynku, a także możliwość polepszenia swojej sytuacji zawodowej – awansu, podwyżki, lepszych warunków pracy.

Eksperci przewidują, że hybrydowy model pracy pozostanie z nami także po pandemii. W warunkach działania zdalnego pracownicy muszą mieć sprzęt, który umożliwi bezproblemową łączność, w tym realizowanie spotkań na odległość w dowolnym czasie i miejscu.

Tutaj potrzebny jest więc laptop, który zadba o jakość obrazu i dźwięku, a także nie będzie wymagał stałego dostępu do gniazdka. Konstruktorzy Lenovo ThinkPad X1 Carbon 9. generacji zadbali o to wszystko (pamiętajmy, że laptop ujrzał światło dzienne dopiero w tym roku, a więc po roku doświadczeń pandemicznych).

Osoby pracujące zdalnie z pewnością docenią Dolby Atmos Speaker System, który obejmuje dwa skierowane w górę głośniki wysokotonowe i dwa skierowane w dół niskotonowe. Dolby Voice i cztery mikrofony dalekiego zasięgu zapewnią najlepszy przekaz tego, co musi trafić do odbiorcy. Całości dopełnia kamera wysokiej rozdzielczości.

Do tego laptop ma pojemną baterię 57 Wh, dzięki której nawet do 16 godzin pracy na jednym ładowaniu to rzeczywistość, a nie marzenie. Ale na tym nie koniec – Lenovo zainstalowało w ThinkPadzie X1 Carbon system szybkiego ładowania, dzięki któremu baterię można uzupełnić do 80 procent pojemności w ciągu zaledwie godziny. To sprzęt, który doceni każdy pracownik modelu hybrydowego, a według ostatnich badań będzie on stanowić istotną rolę na przyszłym rynku pracy. Jak podkreślają autorzy raportu "2021 Global Talent Trends Report. Future of Work", wydanego przez firmę Mercer, wyścig na rynku pracy przyjmuje – i to się utrzyma – postać wyścigu na elastyczność i umiejętność szybkiego dostosowania swoich umiejętności do wymagań pracodawców czy rynku, jako całości. Według przywoływanego w raporcie badania na pytanie, co pomaga im się rozwijać, najczęstsza odpowiedź pracowników to możliwość uczenia się nowych umiejętności i technologii, co wybiera 43% ankietowanych. To stanowi istotną zmianę, w stosunku do roku 2020, kiedy na szczycie listy była odpowiedź "równowaga między życiem zawodowym i prywatnym".

Deloitte, w raporcie "Zakłócenie relacji: pracownik – pracodawca" wspomina, że to właśnie planowanie pracy w przyszłości będzie priorytetem dla kadry zarządzającej. Jak wyjaśniają eksperci Deloitte: "Dla wielu firm hybrydowy model pracy jest dużym wyzwaniem, bo musi pogodzić ze sobą różne potrzeby i oczekiwania. Z jednej strony ten model powinien umożliwić swobodną pracę zdalną, z drugiej zapewnić możliwość spotkania w kluczowych zawodowych momentach. W przyszłości konieczne będzie zdefiniowanie sposobu pracy i relacji, łączących swobodę pracy z domu z produktywnością zawodową. Wszystko to przy jednoczesnym wspieraniu celowości, poczucia sensu pracy, którą wykonujemy".

Wytrzymałość, styl, niezawodność

Nowy ThinkPad X1 Carbon 9. generacji to sprzęt, który zobaczył światło dzienne w styczniu 2021 rok. Opiera się na 11. generacji procesorze Intel Core "Tiger Lake", wyposażony jest w pamięć RAM do 32GB i przestrzenią dysków SSD do 2 TB. Matryca ma proporcje 16:10 i wbudowana jest w górną pokrywę, której wykończenie może być czarne, matowe lub tzw. black Weave, co jest rodzajem plecionki z włókna węglowego, podkreślającej wysoką jakość urządzenia. Dzięki zaimplementowanym podzespołom i technologiom ThinkPad X1 Carbon 9. generacji otrzymał jeden z najważniejszych certyfikatów, jaki może uzyskać laptop – Intel Evo. Jest to potwierdzenie wysokiej wydajności danego modelu. Laptop z naklejką Intel Evo oznacza, że certyfikowane urządzenie zostało sprawdzone pod kątem najpopularniejszych aplikacji, z których na co dzień korzystamy. Wyróżnienie to jest faktycznym sygnałem, że laptop sprawdzi się w wielu sytuacjach i stanie niezawodnym punktem każdej infrastruktury IT. Laptopy oparte na oparte na platformie Intel Evo™ stanowią imponujące połączenie wydajności, szybkiej reakcji, długiej żywotności baterii oraz efektownego obrazu.

Od pierwszej chwili widać, że nie jest to błyszcząca zabawka, tylko laptop stworzony do pracy, którego celem jest dać maksymalne wsparcie dla osoby, która ma do wykonania konkretne zadania i nie może pozwolić sobie na kompromisy.

Laptop jest bardzo lekki i bardzo smukły, waży tylko 1,13 kg – można go zabrać wszędzie, a dzięki legendarnej wytrzymałości ThinkPadów nie trzeba się obawiać, że w trudniejszych warunkach coś mu się stanie. Nie od dziś wiadomo, że komputery z tej serii przechodzą testy wojskowe stworzone przez Departament Obrony USA. Ten laptop będzie działał w bardzo wysokiej i bardzo niskiej temperaturze, nawet po upadku z zauważalnej wysokości.

Bezpieczeństwo wrażliwych danych

Analiza wygenerowanych przez modele sztucznej inteligencji informacji, które mają umożliwić firmie wybicie się przed konkurencję, wymaga nie tylko umiejętności od człowieka, ale też bezpieczeństwa od sprzętu. Wrażliwe dane firmowe nie są tak nazywane bez przyczyny – ich utrata czy upublicznienie oznacza nieraz ogromne straty, w tym finansowe.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon posiada czytnik linii papilarnych zintegrowany z włącznikiem. Komputer potrafi też wykryć obecność człowieka i w razie zauważenia jej braku przed ekranem – automatycznie blokuje laptop. Natomiast kamera działająca na podczerwień pozwala szybko zalogować się przy wychodzeniu z trybu uśpienia.

Z kolei za prywatność podczas pracy odpowiada filtr prywatności (PrivacyGuard), który zapewnia widoczność zawartości ekranu tylko dla użytkownika, a osoby postronne nie mają do niego wglądu.

Urządzenia, z których korzystamy na co dzień są jednymi z najważniejszych i najbardziej krytycznych punktów każdej infrastruktury IT. Dla użytkowników, którzy zdecydują się na pracę na X1 Carbon została dodatkowo zapewniona usługa Premier Support. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu uzyskują priorytet podczas napraw serwisowych, a wymienione części są rezerwowane w pierwszej kolejności. Technicy dodatkowo realizują takie naprawy zanim przejdą do standardowych napraw. Pierwszym poziomem definiowania problemu związanego z urządzeniem jest infolinia dostępna 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, którą tworzą doświadczeni konsultanci wyszkoleni dodatkowo w zakresie wsparcia oprogramowania dostarczonego wraz ze sprzętem. 

Nowoczesne podejście do ekologii

Dzisiaj firmy są coraz bardziej wrażliwe na kwestię ekologii, również dlatego, że widzą w tym swoją przewagę konkurencyjną. Przedsiębiorstwa, które dążą do pozostawiania jak najmniejszego śladu węglowego, lub wręcz jego całkowitego zrównoważenia, cieszą się większą popularnością wśród klientów. Według badań IBM z 2020 roku 57 procent konsumentów deklaruje, że zmienia swoje nawyki zakupowe, żeby zmniejszyć wpływ na środowisko. Natomiast Badania Deutsche bank wskazują, że 77 procent konsumentów wprost twierdzi, że ważne jest, aby marki brały na siebie odpowiedzialność za środowisko. Ochrona środowiska i jego odbudowa to więc przyszłość każdego biznesu.

Dzięki Lenovo w prosty sposób można zrównoważyć emisję dwutlenku węgla spowodowanego przez zakup i użytkowanie nowego sprzętu. To usługa offsetu CO2, oferowana jako opcja przy zakupie wszystkich urządzeń z linii Lenovo ThinkPad. Firma obliczyła koszt emisji dwutlenku węgla dla tych komputerów w cyklu życia 5 lat, obejmując koszty wysyłki i użytkowania maszyn. W ramach tej usługi klient otrzymuje gwarancję jej kompensacji. W ten sposób koszt emisji stał się taką samą częścią konfiguracji sprzętowej jak wykupienie dodatkowego dysku czy większej pamięci.

Biznes, nauka, praca

Wspomniany na początku raport Accenture widzi przyszłość biznesu, który idzie jeszcze bardziej w stronę nauki, przy czym nie chodzi tylko o wykorzystanie osiągnięć naukowych i ich komercjalizację. Istotne tu jest wykorzystanie metodologii planowania pracy, produkcji i logistyki, zaczerpniętej z sektora naukowego w celu dostosowania funkcjonowania firm do dynamicznych warunków, w jakich działają.

Po 2020 roku liderzy firm stają więc przed bezprecedensowym wyzwaniem: określić, co sprawdza się w szybko zmieniającej się teraźniejszości, a co będzie potrzebne, aby zaistnieć jutro. Lenovo ze swoim najnowszym ThinkPadem Carbon X1 9. generacji zdaje się podążać dokładnie tym tropem. Jest wciąż o krok przed konkurencją, dając przedsiębiorcom i ich pracownikom narzędzie, dzięki któremu oni też mogą wyprzedzić rywali.

Decyzje podjęte w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy mogą określić czy firma odniesie sukces, czy będzie walczyć o przetrwanie. Nie ma więc czasu na wahanie, konieczne jest wykorzystanie możliwości, jakie stoją obecnie przed światem biznesu w tej nowej rzeczywistości.

Materiał powstał przy współpracy z Lenovo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Materiał Partnera