Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Rusocki
|
aktualizacja

Praca w Polsce. Ile zarabiają pracownicy branży energetycznej?

4
Podziel się:

W niniejszym artykule prezentujemy zarobki pracowników branży energetycznej, jednocześnie prezentując czynniki je różnicujące.

Praca w Polsce. Ile zarabiają pracownicy branży energetycznej?
Ile zarabia się w branży energetycznej? (Pixabay, TomCam)

W 2019 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń uczestniczyło 3 981 osób z branży energetycznej. Ponad 75% próby stanowili mężczyźni, ankietę wypełniły 873 kobiety.

Mediana wynagrodzenia całkowitego wszystkich osób w branży energetycznej w 2019 roku wyniosła 5 500 PLN brutto. Pensje mężczyzn były wyższe o ponad 700 PLN. Luka płacowa wyniosła 12,67%.

Poniższy wykres przedstawia mediany wynagrodzeń całkowitych pracowników branży energetycznej we wszystkich 16 województwach. W większości województw płace przekraczały 5 000 PLN. Jednak to zatrudnieni w województwie mazowieckim zarabiali najwięcej. Ich wynagrodzenia były o ponad połowę wyższe od zarobków zanotowanych w lubelskim.

Jakie czynniki różnicują wynagrodzenia pracowników branży energetycznej w województwie mazowieckim?

Jak pokazują powyższe dane najwyższe płace otrzymywali zatrudnieni w województwie mazowieckim. Warto zatem przyjrzeć jakie czynniki różnicują ich wynagrodzenia.

Wielkość firmy

Wynagrodzenia pracowników branży energetycznej w województwie mazowieckim rosły wraz z wielkością firmy. Najwyższe płace otrzymywali zatrudnieni w największych firmach liczących powyżej 1 000 pracowników. Ich pensje były ponad połowę wyższe od tych oferowanych w najmniejszych firmach.

Zobacz także: Odejście od węgla to droższy prąd? Były minister obala mity

Dodatkowo niezależnie od wielkości firmy płace na Mazowszu były wyższe od ogólnopolskich. Od niemal 1 100 PLN w przypadku najmniejszych firm, do ponad 1 400 PLN wśród firm zatrudniających co najmniej 1 000 pracowników.

Staż pracy

Płace w branży energetycznej rosły wraz ze stażem pracy. Pracownicy z co najmniej 11 letnim stażem zarabiali blisko dwa razy tyle co osoby w pierwszym roku pracy. Dodatkowo niezależnie od posiadanego stażu pracy zarobki w województwie mazowieckim były wyższe od ogólnopolskich. Najmniejsza różnica występowała wśród osób w pierwszym roku pracy – około 200 PLN, największa wśród najbardziej doświadczonych – niemal 1700 PLN.

Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68% ma wykształcenie wyższe, 45% pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(4)
DS
2 lata temu
Ja mam 3 metry brutto. Brutto brutto będzie 3,5 metra.
Kmmk
2 lata temu
Enea ok 15 tys brutto średnia. Tylko KGHM ich wyprzedza.
Bravopis 55
2 lata temu
A córka xymańskiego zarabia 5 tysi brutto, śmiechu warte. Tadek zejdź na ziemię, lubię jak jesteś na wizji i się podniecasz przed kamerą, jak ona cię pięknie rajcuje.
Klara
2 lata temu
5000 To nie dużo!!! na Poczcie Polskiej płacą więcej :)))