Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Patrycja Małek
|

Praca w Polsce. Wynagrodzenia kobiet w typowo damskich zawodach

19
Podziel się

Od zawsze istnieje podział ról na damskie i męskie. Taka sytuacja ma również miejsce, jeśli pod uwagę weźmiemy wykonywanie pracy zawodowej. W niektórych branżach i na wybranych stanowiskach łatwo można zauważyć dominację jednej z płci. W niniejszym artykule przyglądamy się bliżej wynagrodzeniom w zawodach, w których dominują kobiety.

Praca w Polsce. Wynagrodzenia kobiet w typowo damskich zawodach
Wynagrodzenia kobiet w typowo damskich zawodach (Pexels, PhotoMIX)
bDztxRCd

Podział zawodów na typowo męskie i żeńskie wynika ze stereotypów, które od wieków kształtują poglądy ludzi na otaczający ich świat. To właśnie ludzie spowodowali, że istnieją zawody skierowane typowo dla kobiet i typowo dla mężczyzn.

Choć obecnie obserwuje się zmiany i coraz więcej mężczyzn wykonujących zawód pielęgniarza czy położnego, to wpojone stereotypy nie są łatwe do usunięcia. Inną przyczyną podziału zawodów na kobiecie i męskie są uwarunkowania biologiczne obu płci.

Kobieta z powodu swojej budowy ciała nie będzie w stanie wykonywać typowo męskiego zawodu np. górnika. Kobieta na tym stanowisku będzie zdecydowanie mniej wydajna niż mężczyzna.

bDztxRCf
Zobacz także: Rynek pracy w Polsce. "Wrócili obywatele Ukrainy"

Taka sama sytuacja ma miejsce, gdy mężczyzna wykonuje typowo damski zawód. To kobiety wykazują się większą empatią i są niezwykle opiekuńcze, natomiast mężczyźni na takich stanowiskach szybciej odczuwają wypalenie zawodowe.

Dominacja kobiet nad mężczyznami

bDztxRCl

Tabela 1 przedstawia, jak zmieniała się liczba pielęgniarzy i położnych w latach 2010–2018. Liczba kobiet na obu stanowiskach w każdym roku była kilkunastokrotnie większa niż mężczyzn. Na obu stanowiskach widoczna jest tendencja wzrostowa ilości osób wykonujących ten zawód wśród obu płci.

W ciągu 8 lat liczba kobiet na stanowisku pielęgniarki wzrosła o 7,2 proc., podczas gdy liczba mężczyzn wykonujących ten zawód wzrosła aż o 69,7 proc. Jednakże pomimo tak dużego wzrostu zawody pielęgniarza jak i położnego nadal pozostają typowo damskimi zawodami.

Wynagrodzenia całkowite

bDztxRCm

W 2019 roku najwyższe wynagrodzenia wśród wybranych typowo damskich zawodów otrzymywały kobiety na stanowisku asystentki zarządu. Mediany ich zarobków wynosiły 4 210 PLN brutto.

Najniższe wynagrodzenia otrzymywały natomiast szwaczki i opiekunki do dzieci. Mediana zarobków na obu stanowiskach wynosiła po 2 700 PLN. Wśród 10 wybranych typowo damskich zawodów można wyodrębnić 3 grupy zawodów ze względu na wysokość wynagrodzenia.

W pierwszej grupie znajdują się kobiety na stanowiskach, na których wynagrodzenie jest wyższe niż 4 000 PLN brutto. W tej grupie znajdują się takie zawody jak: asystentka zarządu, położna i pielęgniarka.

bDztxRCn

Drugą grupę stanowią wszystkie te stanowiska, gdzie mediany wynagrodzeń mieszczą się w przedziale 3 000 – 4 000 PLN. Zalicza się do nich: sekretarki, przedszkolanki i asystentki stomatologiczne. Ostatnia grupa to damskie najniżej opłacane zawody. W tej grupie znajdują się: kosmetyczki, szwaczki i opiekunki do dzieci.

Przyjrzeliśmy się bliżej najlepiej opłacanym damskim zawodom i sprawdziliśmy jak wynagradzane były asystentki zarządu, położne i pielęgniarki w województwie dolnośląskim i mazowieckim.

Pracownicy na tych stanowiskach zdecydowanie lepiej wynagradzane były na Mazowszu, a największa rozpiętość w zarobkach występowała pomiędzy położnymi. W województwie mazowieckim położne otrzymywały wynagrodzenie o 1 070 PLN wyższe niż w województwie dolnośląskim.

bDztxRCo

Sprawdziliśmy również czy kobiety, wykonujące najniżej opłacane typowo damskie zawody są zadowolone z otrzymywanego wynagrodzenia całkowitego. Wśród opiekunek do dzieci, kosmetyczek i szwaczek przeważało niezadowolenie z otrzymywanej pensji. Odsetek niezadowolonych był podobny na każdym z tych stanowisk i wynosił około 70%.

Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62 proc. uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72 proc. mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68 proc. ma wykształcenie wyższe, 45 proc. pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80 proc. jest zatrudnionych w firmach prywatnych.

bDztxRCG
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(19)
Ja polak
4 miesiące temu
Ha ha ha 3 do 4 tys brutto:-D no super ekstra. Bo i dom kupic mozna i porsche na raty bank da a i na dobry kosmetyk starczy. No kto bogatemu zabroni? Pensja minimalna bedzie prawie 3brutto wiec rewelacja w tych ich zawodach. Ide na pielegniarza.
Mb
4 miesiące temu
Moja siostra w Warszawie jest pielęgniarką i zarabia 2600 zł netto a jej koleżanka wyjechała do Szwajcarii do domu opieki i zarabia w przeliczeniu na złotówki 13 tys.zł. Zaraz będą komentaże, że w Szwajcarii drożyzna, owszem jest drożej o 30% niż w Polsce ale łatwo policzyć ile misek ryżu można kupić więcej.
jacku
4 miesiące temu
Typowo damskie zawody jak modelka, prostytutka, żona (połowa majątku biznesmena , adwokata, lekarza) są też dobrze płatne
bDztxRCH
Tak
4 miesiące temu
Jak ja te kwoty widzę i to brutto podawane to mi się żyć odechciewa w ogóle haha
Marian
4 miesiące temu
Nawet nie czytam reportażu. 500 +przy 7 dzieciach. Niezła pensja. Ale recepta.
...
Następna strona