Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Praca za granicą. Wykwalifikowani Polacy jadą do Niemiec

21
Podziel się:

W Niemczech coraz więcej wykwalifikowanych absolwentów uczelni wyższych pochodzi z zagranicy. Najwięcej z Polski.

Polacy chętnie jadą do pracy do Niemiec.
Polacy chętnie jadą do pracy do Niemiec. (East News, East News)

W Niemczech coraz więcej osób z wyższym wykształceniem pochodzi z zagranicy – wynika z analizy Instytutu Badań nad Niemiecką Gospodarką (IW) w Kolonii. Odsetek specjalistów – abolwentów uczelni wyższych urodzonych poza Niemcami wzrósł z 13,6 procent w 2007 roku do 18,7 procent w roku 2017.

To zaskakujące, bo w ciągu dekady liczba niemieckich absolwentów uniwersytetów wzrosła o ponad jedną trzecią do 10,1 mln osób. Bardziej dynamicznie rozwinął się jednak napływ imigrantów o wysokich kwalifikacjach. W tym samym czasie ich liczba podwoiła się – z ok. 1,16 mln do 2,32 mln. – Ogromne znaczenie ma napływ z krajów UE – mówi autor analizy Wido Geis-Thoene.

Polacy na czele

Z danych za 2017 rok wynika, że najwięcej z urodzonych za granicą absolwentów wyższych uczelni, bo aż 235 tys. pochodziło z Polski. Na drugim miejscu znalazła się Rosja (225 tys.), a na trzecim Rumunia (118 tys.). Ważnymi krajami pochodzenia są także Kazachstan (104 tys.), Ukraina (101 tys.), Chiny (82 tys.), Syria (78 tys.), Turcja (69 tys.), Francja (60 tys.) i Włochy (58 tys.). Nieco mniej specjalistów pochodzi z Indii (54 tys.) i USA (53 tys.).

Zobacz także: Obejrzyj też: Rynek pracy millienialsów. "Pracodawcy są skazani na takiego kandydata, jakiego rynek daje"

W tym samym roku aż 906 tys. (czyli 39 procent) urodzonych za granicą specjalistów z dyplomem uniwersyteckim pochodziło z innego kraju UE.

W najbliższym czasie z powodu zmian demograficznych trzeba się jednak liczyć ze spadkiem imigracji Europejczyków posiadających kwalifikacje akademickie – podkreśla IW.

Mogą zostać dłużej

Naukowcy z Kolonii apelują o zapewnienie imigracji specjalistów w perspektywie długoterminowej. Duże znaczenie ma przy tym klasyczna imigracja zarobkowa i system edukacji – podkreślają.

Ważnym krokiem w tym procesie jest także ustawa regulująca napływ wykwalifikowanych fachowców. – Trzeba próbować rekrutować jeszcze więcej obcokrajowców, którzy chcą studiować na niemieckich uniwersytetach – mówi Geis-Thoene. Trzeba im zasygnalizować, że mogą zostać w Niemczech dłużej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(21)
Anna
5 lata temu
Syn wyjechał do Niemiec, bo tam znalazł dobrą pracę w międzynarodowej firmie, warunki ma bardzo dobre, pieniądze też się zgadzają. Chce też narzeczoną tam ściągnąć, bo jak na razie to co dwa tygodnie zjeżdża do domu, dobrze, że busy Vipmartour jeżdżą codziennie to nie ma problemu z przyjazdem. Przynajmniej mogą spędzić kawałek weekendu ze sobą, no i ja też widzę częściej syna.
paweł
5 lata temu
w holandii tez duzo polakow pracuje przez agencje bo to bardziej oplacalne
Adam
5 lata temu
praca za granicą to zawsze nowe fajne doświadczenie, byłem z otto - super
Gabriela
5 lata temu
Gdyby można było utrzymać się w jednej polskiej pensji, nie wyjeżdżałabym a tak, biore zlecenia w Niemczech w opiece i jeżdże z promedica zajmować się seniorami. 2 miesiące tam, miesiąc w kraju i tak w kółko, ale żyje normalnie i jeszcze oszczędzam
Sylk
5 lata temu
a ja chętniej do Holandii jadę z otto
...
Następna strona