Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Praca zdalna po nowemu. Do czwartku potrwają konsultacje

40
Podziel się:

Koniec z nielimitowaną pracą zdalną z dowolnego miejsca na świecie. Kończą się konsultacje międzyresortowe w sprawie zmian w Kodeksie pracy. Już wiadomo, że pracować zdalnie będzie można tylko w miejscu, na które szef wyrazi zgodę.

Praca zdalna po nowemu. Do czwartku potrwają konsultacje
Praca zdalna będzie regulowana. Tylko za zgodą szefa. (Unsplash.com)

W konsultowanym projekcie już część uwag. Przede wszystkim doprecyzowano, że miejscem wykonywania pracy zdalnej będzie miejsce wskazane przez pracownika i za każdym razem uzgadniane z pracodawcą.

Najczęściej będzie to miejsce zamieszkania pracownika lub inne wybrane przez niego miejsce, na które pracodawca wyraził zgodę.

Poszerzono listę przesłanek zobowiązujących pracodawcę do uwzględnienia wniosku pracownika o wykonywanie pracy zdalnej o osoby sprawujące opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zobacz także: Praca zdalna wciąż bez przepisów. "Pracownicy chcą pracować zgodnie z prawem, a my nie mamy wykładni"

Pracodawca będzie mógł odmówić ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy będzie musiał poinformować pracownika w ciągu 7 dni roboczych.

Wykonywanie pracy zdalnej na polecenie pracodawcy będzie możliwe np. w czasie epidemii, stanu klęski żywiołowej lub z powodu siły wyższej, gdy pracodawca nie będzie w stanie zapewnić bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Do projektu dodano też zapis, że pracownik będzie musiał złożyć wcześniej oświadczenie w formie papierowej lub elektronicznej, w którym zadeklaruje, że ma w domu odpowiednie warunki do pracy.

W nowej wersji projektu wydłużono możliwość wykonywania pracy zdalnej okazjonalnie (na wniosek pracownika) z 12 do 24 dni w roku. Jak wskazano w uzasadnieniu, przykładem wykorzystania instytucji okazjonalnej pracy zdalnej może być konieczność opieki nad członkiem rodziny czy potrzeba wyjazdu do innej miejscowości w celu załatwienia spraw osobistych.

W stosunku do pierwotnej wersji projektu zmieniono też zapisy dotyczące postępowania w razie wypadku przy pracy zdalnej.

Zaproponowano, by termin dokonania oględzin miejsca wypadku był uzgadniany z pracownikiem lub jego domownikiem, jeśli stan pracownika nie będzie pozwalał na uzgodnienie tego terminu. W pierwotnej wersji była mowa o tym, że zgłoszenie pracodawcy wypadku przy pracy zdalnej oznacza wyrażenie przez pracownika zgody na przeprowadzenie oględzin miejsca wypadku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
Wiśnia
3 lata temu
Ja już się umówiłam z moim pracodawcą że pracuje zdalnie. On nie ma zastrzeżeń do mojej roboty. W takim dniu jestem sporo zrobić i to również w domu. Jak mąż przychodzi to jest ugotowany obiad, a roomba kończy odkurzanie.
Jacek
3 lata temu
Praca zdalna przy betoniarce. Pracownik dostaje betoniarkę, a za prąd płaci z własnej kieszeni.
ehh
3 lata temu
a co z z urlopem wypoczynkowym kiedy zostanie wydłużony
ehh
3 lata temu
a co z wydłużeniem urlopu wypoczynkowego????
robol
3 lata temu
podobno robotnicy drogowi też będą pracować zdalnie ,eksperci już coś wymyślą
...
Następna strona