Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Pracownicze Plany Kapitałowe - na czym to polega? [Poradnik]

8
Podziel się:

Pracownicze Plany Kapitałowe to temat na czasie, zwłaszcza teraz, gdy PPK są realizowane w wielu firmach i obowiązują większość pracowników zatrudnionych i odprowadzających składki na ubezpieczenie emerytalne, którzy dobrowolnie nie zrezygnowali z długoterminowego oszczędzania na przyszłość. Czy twój pracodawca poinformował cię o PPK? A może już odprowadza dla ciebie składki? Dowiedz się praktycznych informacji. Sprawdź nasz poradnik na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Pracownicze Plany Kapitałowe - na czym to polega? [Poradnik]
(Materiały prasowe)

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe to stworzony w ubiegłym roku system wspólnego oszczędzania długoterminowego obejmujący ubezpieczonego pracownika, jego pracodawcę oraz państwo. W 2018 r. premier Mateusz Morawiecki przedstawił zasady opracowanego projektu PPK, a 1 stycznia 2019 r. rząd polski przyjął ustawę dotyczącą programu oszczędnościowego dla każdego obywatela naszego kraju, który będzie chciał dobrowolnie odkładać na przyszłość. Warto podkreślić, że Pracownicze Plany Kapitałowe nie mają nic wspólnego z systemem emerytalnym, tak jak np. OFE. Rząd PIS stara się podkreślać tę różnicę, mając na uwadze, że wciąż wielu Polaków pamięta działania koalicji PO-PSL związane z wykorzystaniem pieniędzy zgromadzonych w OFE, z powodu których obecnie można zauważyć wyraźną ostrożność beneficjentów PPK względem całego programu. Jeśli prześledzimy zasady kierujące Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, zobaczymy, że zaproponowany system oszczędnościowy jest bezpieczny i korzystny.

Jakie są zasady PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe działają automatycznie. Nie trzeba się do nich zgłaszać. W każdym momencie pracownik może wypisać się z PPK, ale też i wrócić, gdy zmieni decyzję. Jak wygląda cały proces oszczędzania? Z założenia PPK ma pomóc Polakom oszczędzać na przyszłość. Pieniądze mogą stać się dodatkowym wsparciem finansowym na emeryturze, dlatego z idei PPK wynika, że jest to proces oszczędzania długofalowego.

Każdy zatrudniony pracownik, który ukończył 18 lat, a znajduje się przed 55 rokiem życia, otrzyma prywatny rejestr PPK zasilany pieniędzmi z trzech podmiotów:

1. Finansowanie przez państwo - otrzymasz wpłatę powitalną rzędu 250 zł (jednorazowo) oraz dopłatę roczną - 240 zł (raz w roku)
2. Finansowanie przez pracodawcę - 1,5% miesięcznie twojego wynagrodzenia (składa się z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, które opłaca pracodawca) oraz wpłata dodatkowa - do 2,5% twojego wynagrodzenia (stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe)
3. Ty sam - podstawowa wpłata to 2% twojego wynagrodzenia oraz możliwość wpłaty dodatkowej do 2% twojego wynagrodzenia.

Największe plusy Pracowniczych Planów Kapitałowych

Obowiązek przystąpienia pracodawców do Pracowniczych Planów Kapitałowych sprawił, że firmy przedstawiły swoim zatrudnionym szczegółowe informacje na temat programu oszczędnościowego. Zostało to przeprowadzone w różnych formach, np. za pośrednictwem specjalnych spotkań, broszur informacyjnych, listów czy też odnośników do informacji opublikowanych w dedykowanych serwisach internetowych. Jednym z nich jest https://www.nntfi.pl/fundusze-inwestycyjne/programy-emerytalne/ppk-z-funduszami-nn, gdzie znajdują się szczegółowe dane na temat PPK. Do najważniejszych zalet Pracowniczych Planów Kapitałowych należą:

 • wsparcie pracodawcy i państwa w przekazywaniu środków na oszczędzanie;
 • środki gromadzone w ramach PPK zgodnie z ustawą są środkami prywatnymi, więc; podlegają dziedziczeniu
 • oszczędzanie dobrowolne;
 • bezpieczeństwo gromadzonych pieniędzy;
 • dobrowolna rezygnacja z programu;
 • potrójne wsparcie finansowe - procent pensji pracownika, państwo, pracodawca;
 • o celu, na który przeznaczone będą pieniądze zgromadzone w PPK, decyduje beneficjent;
 • pracownik może ponownie przystąpić do PPK w przypadku wcześniejszej rezygnacji z programu.

Jakie są obowiązki pracodawcy?

Poza poinformowaniem zatrudnionych o rozpoczęciu uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych, do obowiązków pracodawcy należy też wybór instytucji finansowej, w której zostaną utworzone prywatne rachunki PPK pracowników. Oprócz tego przedsiębiorstwa współpracują z Polskim Funduszem Rozwoju S.A., który z kolei prowadzi ewidencję i system rozliczeń PPK. Dodatkowo tak jak w innych sprawach dot. organizacji pracy, firmy podlegają kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Ile można zaoszczędzić w ramach PPK?

Każdy zainteresowany Pracowniczymi Planami Kapitałowymi zastanawia się, ile tak naprawdę uda mu się zaoszczędzić w ramach programu przy uwzględnieniu określonych parametrów. Sprawdziliśmy przykładowe kalkulacje:

Osoba, która zarabia 4000 zł brutto, ma 30 lat, planuje wpłacać środki do 65 roku życia, a po tym czasie będzie chciała wypłacić 25% kwoty zgromadzonej od razu, a pozostałe środki w comiesięcznych ratach przy następujących założeniach:

 • Wysokość wpłaty pracownika - 2%;
 • Wysokość wpłaty pracodawcy - 1,5%;
 • Comiesięczna wypłata środków przez okres dziesięciu lat;
 • Uczestnik PPK zgromadzi 177 819 zł oszczędności;
 • 91 119 zł to środki zgromadzone z wpłat pracownika - 80 zł miesięcznie;
 • 68 339 zł to kwota zgromadzona z wpłat pracodawcy - 60 zł miesięcznie;
 • 18 361 zł to środki z Funduszu Pracy;
 • 44 455 zł - tyle wynosi suma jednorazowej wypłaty (25%);
 • 1111 zł - miesięcznie otrzyma pracownik, który korzystał z PPK według przyjętych powyżej założeń.

Od kiedy w Polsce obowiązują PPK?

Schemat dla wystartowania Pracowniczych Planów Kapitałowych jest prosty. Od 1 lipca 2019 przepisy ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych muszą stosować firmy oraz instytucje zatrudniające co najmniej 250 pracowników. Następne daty ważne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników to:

 • od 1 stycznia 2020 r. - PPK dla firm i instytucji zatrudniających co najmniej 50 osób wg stanu na 30 czerwca 2019
 • od 1 lipca 2020 r. - PPK dla firm i instytucji zatrudniających co najmniej 20 osób wg stanu na 31 grudnia 2019
 • od 1 stycznia 2021 r. - pozostałe podmioty zatrudniające oraz jednostki sektora finansów publicznych

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(8)
Ja-ga
4 lata temu
Nie rozumiem wyliczanki . Jeżeli miesięcznie będę płacić 80zl. to po 35 latach uzbiera się 33.600 zl a nie 91.119zł. Jakieś cudowne namnażanie ? A koszty obsługi ?
Olek
4 lata temu
Najpierw OFE, teraz PPK
dżimi
4 lata temu
Dla młodych to duża szansa na przyoszczedzenie naprawde dobrej gotówki. Im szybciej sie zacznie oszczedzac tym lepsza perspektywa na odłozenie wiekszej gotowki. Taki zastrzyk pieniedzy do naprawde niewielkich emerytur, to jak sie patrzy dobry kop na kilkanaście lat spokojnej starosci
kinia
5 lata temu
Zdania są podzielone. Pracownicze plany kapitałowe maja i dobre i gorsze strony. chodziło głownie o to, żeby dać szansę na odłożenie tych przysłowiowych paru groszy też tym, którzy zarabiaja najmniej, bo jednak oni mają najmniejsze szanse na to, żeby regularnie odkladac gotowke na lokaty czy jakies fundusze
marta
5 lata temu
a ja myślę że każdy już wie że zus niedługo zbankrutuje i szukają innych rozwiązań stad pomysł na ppk zresztą nie nowy, bo takie programy na świecie funkcjonują od lat