Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Premier o KPO: Teraz nie ma szans na przyjęcie. Nie doszliśmy jeszcze do porozumienia

Podziel się:

Teraz nie ma szans na przyjęcie KPO, bo nie doszliśmy jeszcze do porozumienia. Polska jest suwerennym krajem, mamy swoje zasady i w taki sposób będziemy określali warunki brzegowe. Liczę, że w kwietniu lub na początku maja do porozumienia dojdzie — powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier o KPO: Teraz nie ma szans na przyjęcie. Nie doszliśmy jeszcze do porozumienia
Premier Mateusz Morawiecki (East News, Beata Zawadzka)

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany, czy w najbliższym czasie dojdzie do porozumienia z UE, które pozwoli na odblokowanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Jak przyznał szef rządu, teraz nie ma szans na przyjęcie KPO.

- Nie doszliśmy jeszcze do porozumienia. Polska jest suwerennym krajem, mamy swoje zasady i w taki sposób będziemy określali warunki brzegowe, które są dla nas akceptowalne. Cały czas liczę, że w kwietniu lub na początku maja do porozumienia dojdzie, ale tym razem nie będzie to możliwe — ocenił Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zadała "jedno i proste" pytanie wiceministrowi z PiS. Oto, co odpowiedział

Polski KPO bez zgody KE

Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

W ubiegłym tygodniu media informowały, że padła oferta ze strony Komisji Europejskiej, by w związku z wizytą Ursuli von der Leyen 9 kwietnia w Warszawie zatwierdzić polski Krajowy Plan Odbudowy.

Rzecznik rządu Piotr Müller w programie "Tłił" w WP skomentował, iż na razie nic nie wskazuje, żeby tak się skończyło. - Nie mamy jeszcze uzgodnionych szczegółów dotyczących kamieni milowych w KPO - mówił.

Co z polskim KPO?

Jak pisaliśmy, z punktu widzenia KE pieniądze z Funduszu Odbudowy będą mogły być wypłacone dopiero wtedy, gdy konkretne ustawy i rozwiązania wejdą w życie. - Są pozytywne sygnały, jeśli chodzi np. o Izbę Dyscyplinarną, więc jest duża szansa, że KPO zostanie uchwalony, ale pieniądze zostaną wypłacone dopiero wtedy, kiedy konkretne ustawy i rozwiązania wejdą w życie tak, jak w przypadku innych krajów. Projekt dotyczący Izby Dyscyplinarnej złożony przez prezydenta Andrzeja Dudę to krok w dobrą stronę — powiedział nam urzędnik Komisji Europejskiej.

Tymczasem za kilka dni Komisja Europejska będzie mogła potrącić Polsce kolejne pieniądze z unijnych funduszy. Jak dowiedział się money.pl, chodzi o ponad 320 mln zł za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a polska dostała już upomnienie w tej sprawie. Łączne kary za niestosowanie się przez Polskę do orzeczeń TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej i kopalni w Turowie przekroczyły już miliard złotych.

Przypomnijmy, że skierowana do dalszych prac w Sejmie propozycja prezydenta zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. Sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. Sejm skierował do dalszych prac także projekty autorstwa PiS i Solidarnej Polski. Projekty opozycji zostały odrzucone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl