Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
|
aktualizacja

Kiedy Polska dostanie miliardy euro z KPO? Nieoficjalnie: Bruksela stawia twardy warunek

Podziel się:

— Pieniądze zostaną wypłacone dopiero wtedy, kiedy konkretne ustawy i rozwiązania wejdą w życie — mówi ważny urzędnik Komisji Europejskiej, zajmujący się praworządnością, o pieniądzach dla Polski w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Oficjele z Brukseli w rozmowie z money.pl nie zostawiają złudzeń: Polska ma jeszcze wiele do zrobienia, aby otrzymać środki z KPO.

Kiedy Polska dostanie miliardy euro z KPO? Nieoficjalnie: Bruksela stawia twardy warunek
Premier Mateusz Morawiecki czeka na pieniądze unijne, ale w połowie marca podkreślił, że programy, które zostały skonstruowane w ramach wyjścia z kryzysu pandemii COVID-19 i znalazły się z Krajowym Planie Odbudowy, będą realizowane (GETTY, Photonews)

W minionych dniach sporo zamieszania wywołały słowa byłego już ministra rozwoju Piotra Nowaka, który zasugerował, że jest "polityczna zgoda w Brukseli" na wypłacenie Polsce pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Nowak został zdymisjonowany, a w Brukseli teraz słyszymy, że to musiało być "nieporozumienie".

Komisja czeka na działania Polski

Od jednego z ważnych urzędników Komisji Europejskiej, który zajmuje się praworządnością, ale woli wypowiadać się anonimowo słyszymy, że pomimo wojny w Ukrainie, praworządność nie znika z radarów Komisji Europejskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Kaczyński o kryzysie gospodarczym. Dworczyk tłumaczy

— Jest zrozumiałe, że środki z Funduszu Odbudowy są potrzebne Polsce i negocjacje są w trakcie, ale jasno od początku mówiliśmy o warunkach, które polska strona musi spełnić — słyszymy w Brukseli.

- Są pozytywne sygnały, jeśli chodzi np. o Izbę Dyscyplinarną, więc jest duża szansa, że KPO zostanie uchwalony, ale pieniądze zostaną wypłacone dopiero wtedy, kiedy konkretne ustawy i rozwiązania wejdą w życie tak, jak w przypadku innych krajów. Projekt dotyczący Izby Dyscyplinarnej złożony przez prezydenta Andrzeja Dudę to krok w dobrą stronę — mówi money.pl urzędnik Komisji Europejskiej.

Dodaje szybko, że KE zdaje sobie sprawę, iż Izba Dyscyplinarna nadal funkcjonuje, wątpliwości budzi też działalność Trybunału Konstytucyjnego czy niezależność Krajowej Rady Sądownictwa. — Ta reforma sprawiedliwości, która miała wzmocnić ten obszar, w zasadzie niszczy zaufanie Polaków do wymiaru sprawiedliwości — słyszymy od brukselskiego urzędnika.

Projekt prezydenta zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. Sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W Sądzie Najwyższym miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która będzie się składać z 11 sędziów wybieranych spośród wszystkich sędziów SN na pięcioletnią kadencję.

Polska w ramach unijnego Funduszu Odbudowy wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. Polska ma być jednym z największych beneficjentów tego programu. Przez kwestie związane z praworządnością, nasz kraj stracił już jednak możliwość uzyskania ponad 4 mld euro zaliczki, o którą można się było ubiegać w ubiegłym roku.

Będą pieniądze na pomoc uchodźcom

Polska niezależnie od pieniędzy, jakie ma uzyskać w ramach KPO, dostanie także dodatkowe wsparcie. Komisja Europejska zauważa, że Polska przyjmuje bardzo dużą liczbę uchodźców i jest także bardzo aktywna na forach międzynarodowych, jeśli chodzi o agresję Rosji. Komisja uważa, że Polska powinna odgrywać w tej sprawie rolę przywódczą.

— Chcemy wesprzeć Polskę w tej roli — mówi urzędnik KE. Podkreśla także, że pieniądze przeznaczone na pomoc uchodźcom z Ukrainy, nie mają związku z kryteriami, które obowiązują w ramach Funduszu Odbudowy. Państwa w pierwszej kolejności pomagające Ukrainie mogą liczyć na wsparcie do 17 mld euro z funduszy: społecznego i spójności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
fundusze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl