Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Prezes PiS krytykuje system handlu emisjami. "W tej formie jest zabójczy dla naszej gospodarki"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
536
Podziel się:

Działamy na rzecz reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2; on w tej formie jest zabójczy dla naszej gospodarki; jest skrajnie nieuczciwy, bo opiera się na spekulacji prawami do emisji CO2 - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie" prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS krytykuje system handlu emisjami. "W tej formie jest zabójczy dla naszej gospodarki"
Jarosław Kaczyński krytykuje ETS. (PAP, Mateusz Marek)

"Działamy na rzecz reformy tego systemu. On w tej formie jest zabójczy dla naszej gospodarki. Poza tym jest skrajnie nieuczciwy, bo opiera się na spekulacji prawami do emisji CO2. A na zyski spekulantów składają się zwykli ludzie - odbiorcy energii elektrycznej" - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Szef partii rządzącej przyznał, że są tacy, którzy mówią: "jest doskonale".

"Wysokie i stale rosnące ceny emisji wymuszą szybszą transformację energetyczną. Ale taka transformacja to gigantyczne koszty, czyli wielkie sumy pieniędzy wyciągane z kieszeni obywateli takich państw jak nasze. Wyliczenia są oczywiście różne, ale koszt transformacji energetycznej Polski realizującej założenia Timmermansa i spółki to co najmniej bilion złotych - powiedział Kaczyński.
Zobacz także: Czy „tarcza antyinflacyjna” pomoże? Posłanka KO o „przaśnej propagandzie”

Handel emisjami CO2 w Unii Europejskiej winny inflacji?

Zdaniem prezesa PiS, "handel emisjami w dzisiejszym kształcie to nie tylko wysokie rachunki za prąd czy ogrzewanie, ale także inflacja". "Niemal połowa poziomu inflacji ma swoje źródła w tej patologii" - wskazał.

Zawsze lepiej mieć dodatkowe pieniądze niż ich nie mieć. Ale sytuacja gospodarcza naszego kraju jest naprawdę bardzo dobra. Rozwijamy się w dobrym tempie i sądzę, że właśnie wzrost naszej siły tak boli - powiedział prezes PiS.

Dopytywany, czy Polska dostanie pieniądze z KPO, odparł: "Tak, jak wspomniałem, ich zablokowanie jest niezgodne z prawem, ale instytucje Unii Europejskiej coraz częściej łamią przepisy traktatowe, w ich przypadku nic nie jest pewne. Jedno jest pewne - gdyby Komisja Europejska przestrzegała prawa, to te środki już dawno powinny być w Polsce".

W ocenie prezesa PiS, ten rok był pod względem sytuacji gospodarczej "bardzo dobry, kolejny też zapowiada się optymistycznie". "Polska zamożnieje, choć wielu w Europie wołałoby, żebyśmy nie rośli" - wskazał.

Kaczyński przyznał, że nie ma wątpliwości, iż "radykalizm programów transformacji energetycznej - choć są i tacy, którzy są owładnięci wizją upadku planety, wyznają to jak jakaś religię - jest przede wszystkim narzędziem do uzyskania nad Europą dominacji energetycznej przez tandem Niemcy-Rosja". "Oparcie systemu handlu emisjami na mechanizmie generującym ciągłe podwyżki uderza w budżety domowe, uniemożliwia racjonalne planowanie rozwoju sektora energetycznego i oczywiście zmniejsza konkurencyjność gospodarki takiej, jak nasza, czyli opartej na węglu" - zaznaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(536)
Adam 68l
4 miesiące temu
on ŻYJE
🤬🤬🤬
5 miesięcy temu
No więc jest #34& dobrze a będzie jeszcze lepiej
jest już czys...
5 miesięcy temu
Rozkradli kasę za uprawnienia do CO2. Nie zrobili z tych pieniędzy żadnej inwestycji w czystą energię. Ludzie dalej palą węglem i co. Czyja wina ? Tuska.
vafd
5 miesięcy temu
Najpierw regulowali ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Dlaczego nierentowne kopalnie sa utrzymywane przez resztę społeczeństwa?. Jak komuś biznes nie idzie, to nikt mu nie pomaga. U nas rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, połączyli kopalnie z firmami energet. Pogrążają te firmy. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 70-80. Wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Przeczytajcie ksią.ż kę pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna, by umieć samemu zadbać finansowo o siebie.
opinia
5 miesięcy temu
Jarek przypomina mi starą babcię, która biegiem leci do tramwaju.Ale już będąc w nim jest tak strasznie chora że miejsce musisz jej zrobić.To takie proste i zarazem nie uczciwe.Ale starzy ludzie już tacy są.
...
Następna strona