Notowania

Prezydent podpisze ustawę o jawności zarobków w NBP

Prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę dot. jawności wynagrodzeń w NBP. - Prezydent wyraźnie powiedział, że w domenie publicznej powinna być wiedza nt. wynagrodzeń z budżetu państwa - powiedział w Polsat News prezydencki minister Andrzej Dera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezydencki minister zapowiada podpis Andrzeja Dudy pod ustawą o jawności wynagrodzeń w NBP (Fot: Mateusz Jagielski)

Jeśli parlament uchwali ustawę dotyczącą jawności wysokości wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim (NBP), prezydent ją podpisze - zapowiedział to w niedzielę w Polsat News prezydencki minister Andrzej Dera.

- Tak, pan prezydent wyraźnie powiedział, że w domenie publicznej wynagrodzenie z budżetu państwa - a przypomnę NBP to jest jednak instytucja, która obraca pieniędzmi publicznymi - ta wiedza powinna być. I co do tego nie ma wątpliwości, że jeżeli parlament uchwali (ustawę o zarobkach w NBP - red.), to na pewno pan prezydent ją podpisze. Bo zarobki osób pełniących funkcje kierownicze powinny być jasne - powiedział Andrzej Dera.

Zobacz też: Andrzej Duda pod ostrzałem ws. KNF. Andrzej Dera: totalne bzdury

- Już niedługo dowiemy się dokładnie, ile zarabiają dyrektorzy departamentów w NBP. I to zostanie w ten sposób ujawnione i rozwiązane - dodał Dera.

9 stycznia, dzień po słowach prezydenta, który stwierdził, że "nie widzi przeszkód, by poziom uposażeń w NBP był jawny", w siedzibie NBP zorganizowana została konferencja prasowa dotycząca "polityki kadrowej i płacowej" banku centralnego.

Kwestia wynagrodzeń w NBP stała się przedmiotem zainteresowania mediów, gdy w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja o tym, że najbliższa współpracownica prezesa banku centralnego, Martyna Wojciechowska, może zarabiać nawet 65 tys. zł miesięcznie. Do tego miesiąc w miesiąc inkasować 11-12 tys. zł z tytułu zasiadania w radzie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Łączna kwota zbliżona do 80 tys. zł stanowi pensję wielokrotnie wyższą aniżeli wynagrodzenie głowy państwa czy konstytucyjnego ministra.

Zdaniem przedstawicieli NBP - nie 65 tys. zł, a średnio 36 tys. 308 zł - tyle zarabiają dyrektorzy banku centralnego, z kolei prezes banku w 2018 r. zarabiał 63 tys. 531 zł brutto miesięcznie. Te kwoty wynikają z rocznego PIT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zarobki w nbp, gospodarka, Andrzej Duda, andrzej dera, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-01-2019

AgaLudzie, ja juz mam dosyc tego rzadu, nie moge juz zniesc akronimu Pis, kiedy niszczenie polski przez pis wkoncu sie skonczy.

13-01-2019

Spice p&$W mądrze zarządzanym kraju powodem do wstydu jest bieda. W źle zarządzanym kraju powodem do wstydu jest bogactwo.

13-01-2019

pokI co z tego że ujawnią?

Rozwiń komentarze (12)