Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Problem z węglem. UOKiK bierze sprawy w swoje ręce

54
Podziel się:

UOKiK wszczął postępowanie w związku z sytuacją na rynku węgla kamiennego - poinformowano w komunikacie. Celem jest zbadanie zasad dystrybucji surowca i sprawdzenie, czy przy sprzedaży może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję.

Problem z węglem. UOKiK bierze sprawy w swoje ręce
UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z sytuacją na rynku węgla kamiennego (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

"Obecna sytuacja na rynku węgla kamiennego rodzi pytanie, czy nie dochodzi na nim do niedozwolonych praktyk. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające, w którym zbadamy system dystrybucji węgla. W szczególności przyjrzymy się roli importerów, dystrybutorów i pośredników w sprzedaży, w tym właścicieli składów węgla. Sprawdzimy, jaka jest struktura rynku i relacje pomiędzy przedsiębiorcami, a także czy nie dochodzi na nim do niedozwolonych porozumień lub nadużywania pozycji dominującej" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak podano, sprawdzenie przedsiębiorców prowadzących składy węglowe zostanie przeprowadzone przy wsparciu Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej i obejmie teren całego kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"

Problem z węglem. UOKiK wszczyna postępowanie

Prezes UOKiK będzie również wzywał podmioty wydobywające oraz importujące węgiel do przedstawienia informacji m.in. na temat ich odbiorców, a także sposobu sprzedaży produkowanego lub sprowadzanego węgla. Działania będą miały na celu zbadanie struktury rynku węgla, mechanizmów jego dystrybucji, relacji pomiędzy podmiotami działającymi na tym rynku, zakresu wymiany informacji pomiędzy nimi, a także zbadanie sposobu kształtowania cen.

Ceny produktów w gospodarce wolnorynkowej są kształtowane w ramach swobody prowadzenia działalności gospodarczej bezpośrednio przez przedsiębiorców. Interwencja prezesa UOKiK może mieć miejsce jedynie w ściśle określonych przypadkach, np. jeśli są one wynikiem nadużywania pozycji dominującej przez największych graczy na danym rynku lub niedozwolonego prawem porozumienia przedsiębiorców, tj. podziału rynku czy zmowy cenowej. W takich sytuacjach organ w dalszym ciągu nie ustala poziomu cen, a oddziaływać na nie może jedynie pośrednio, tj. poprzez wyeliminowanie niedozwolonych prawem praktyk i zwiększenie konkurencyjności na danym rynku. W naszym postępowaniu chcemy zweryfikować, czy takie praktyki nie występują właśnie na rynku węgla – powiedział prezes Chróstny.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko określonym podmiotom. Jeśli analiza wykaże, że na rynku węgla może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję, prezes UOKiK może postawić zarzuty konkretnym przedsiębiorcom. Za nadużywanie pozycji dominującej lub stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. rocznego obrotu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(54)
Ecik
2 lata temu
Najwyższy czas, chociaż i tak spóźnione.Już dawno powinno się rozbić ten system wzajemnej adoracji, zmowy cenowej i pośredników, którzy biorą pieniądze tylko za podpis, by węgiel mógł powędrować do kolejnego pośrednika i w ogóle struktóry dystrybucji węgla.
JFK
2 lata temu
Wegiel jest wywozony na Ukraine z Bogdanki. Tak samo drewno jak propan butan czy ropa z Orlenu. Ten rzad do zdrada Narodowa. Sprawdzcie sami ludzi ktorzy np 20 lilca rejestruja pelne sklady wegla na przejsciach granicznych jadace w str Ukrainy w Hrubieszczowie czy zaobserwowane po 2 sklady w okolicach Rzeszowa. Ten rzad musi byc usuniety !
Nick
2 lata temu
Konkurencja była, jak można było kupić węgiel na Białorusi i od ruskich. Szlaban na ten węgiel zabił konkurencję. Wróciliśmy do mafii węglowej przy kopalniach, która ma podpisane z nimi umowy na wyłączność handlu węglem z kopalni. I tyle w temacie.
Nick
2 lata temu
Pamiętacie IRCh-y? Dla młodzieży: Inspekcje Robotniczo-Chłopskie, które w PRL-u tropiły spekulantów. A na poważnie. Spekulantów węglowych mamy od przemiany ustrojowej. Każda kopalnia ma umowy ze spekulantami, że tylko oni mogą kupować od niej węgiel. A ci spekulanci to rodzina i znajomi królika. Wystarczy im drukarka do drukowania faktur. Kupują od kopalni, sprzedają składom ustalając między sobą cenę zbytu z i bez dostawy. Prowadzący składy nie mają wyboru, kupują po tyle, po ile spekulanci uzgodnili. Doliczają swoją marżę i mamy cenę na składzie. Gdzie tu konkurencja? Ni ma i ni będzie.
Antoni
2 lata temu
Podobno pierwszy rudo-węglowiec dotarł przez przekop Mierzei Wiślanej do Elbląga. Przywiózł płaskodenną łodzią wiosłową około 60kg węgla. Będzie rozdzielany wśród mieszkańców Elbląga sprawiedliwie: po jednej pacynie na rodzinę.
...
Następna strona