Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Problemy na rynku energetycznym. Morawiecki spotka się z szefem OECD

54
Podziel się:

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotka się z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Mathiasem Cormannem. Rozmowy mają dotyczyć sytuacji na rynku energii i gazu, w tym wzrostu cen, spowodowanego m.in. zakończeniem budowy gazociągu Nord Stream 2. Jednym z wiodących tematów ma być także kryzys na granicy polsko-białoruskiej.

Problemy na rynku energetycznym. Morawiecki spotka się z szefem OECD
Mateusz Morawiecki spotka się z szefem OECD. (KPRM, Adam GUz)
"Na przestrzeni ostatnich miesięcy reżim Białorusi nasila wobec Unii Europejskiej działania o charakterze wojny hybrydowej. Organizowana przy udziale służb białoruskich nielegalna migracja ma doprowadzić do destabilizacji sytuacji politycznej i zagrozić bezpieczeństwu Polski i Unii Europejskiej" - podkreśliła Kancelaria Premiera w komunikacie.

Jak podkreślono, niebezpieczne działania o charakterze wojny hybrydowej mają bezpośredni wpływ na gospodarkę oraz wzrost cen energiigazu. KPRM zaznacza, że wzrost cen energii i gazu w całej Europie spowodowany jest m.in. przez zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2.

Na spotkaniu premiera z sekretarzem generalnym OECD "poruszony zostanie temat łańcucha dostaw, który miałby ustabilizować sytuację na rynku energetycznym".

Prezydent spotka się z szefem OECD

Jak podaje PAP z Mathiasem Cormannem, spotka się także prezydent Andrzej Duda. Spotkanie odbędzie się o godz. 15.30 w Pałacu Prezydenckim.

W komunikacie Kancelarii Premiera podkreślono, że Cormann odwiedzi Polskę po raz pierwszy od powołania go na stanowisko sekretarza generalnego OECD 1 czerwca tego roku.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju skupia 37 wysoko rozwiniętych i demokratycznych krajów. Jej celem jest wspieranie państw członkowskich, aby mogły osiągnąć jak najwyższy poziom wzrostu gospodarczego, zatrudnienia oraz standardu życia. OECD współdziała także na rzecz równomiernego rozwoju gospodarczego oraz promuje rozwój handlu światowego.

Rosną ceny gazu

Rosnące ceny gazu, o których polscy przywódcy będą rozmawiać z szefem OECD, to palący problem w całej Europie.

Zdaniem polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, za drastyczne podwyżki odpowiada przede wszystkim rosyjski Gazprom, który zdaniem urzędników, celowo ogranicza dostawy paliwa.

"Widzimy ograniczenie tranzytu gazu do Unii Europejskiej za pośrednictwem gazociągu jamalskiego, którego współwłaścicielem jest Gazprom. Przekłada się to na istotne trudności uzupełnienia zapasów tego paliwa w państwach europejskich przed rozpoczęciem sezonu zimowego" - pisze prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(54)
Elka
2 lata temu
Co tam Rosja, przecież my mamy tani gaz Ameryki...
Henryk
2 lata temu
Morwaiecki klamie. Nie powie, ze Polska sie przejechala w liczeniu na tani gaz z gieldy. Arbitraz gazowy z Gazpromem wypalil w druga strone.
pam
2 lata temu
Morawiecki, nie ośmieszaj siebie i Polski. Gaz na całym świecie jest drogi, nie tylko ten rosyjski. Rosyjski cały czas jest jednym z najtańszych. A jak ruszy Nord Stream II, to ceny gazu w Europie spadną. Tylko nie w Polsce, chyba że będziemy kupować od Niemców rewersem.
haha
2 lata temu
Ropa tanieje na światowych giełdach to i gaz poleci na dół kwestia tylko transportu do gazo portu.
NIC 1
2 lata temu
Panie Premierze ktoś kłamie ja nie jestem w stanie stwierdzić kto, może Pan zleci komuś przeprowadzenie śledztwa, oto informacja z Gazpromu: Spółka zwiększyła dostawy z systemu przesyłowego gazu na rynek krajowy o 16,5 proc. (o 29,6 mld m sześc.). Eksport do krajów spoza WNP zwiększył się do 164,8 mld m sześc., czyli o 8,3 proc. (12,7 mld m sześc.) więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Spółka zwiększyła dostawy gazu do Turcji (o 98,1 proc.), Niemiec (o 19,6 proc.), Włoch (o 18,3 proc.), Rumunii (o 247,1 proc.), Serbii (o 92,9 proc.), Bułgarii (o 48,2 proc.), Polski (o 7,3 proc.), Grecji (o 13,7 proc.), Słowenii (o 53,3 proc.), Finlandii (o 10,8 proc.).
...
Następna strona