Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Problemy z kolejnym pakietem sankcji. "Obecnie brakuje konkretów"

Podziel się:

Unijnym dyplomatom wciąż nie udało się dojść do porozumienia w kwestii 10. pakietu sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę. – Chcemy, aby w tym pakiecie były konkrety. Obecnie tego brakuje – stwierdziła jedna z osób uczestniczących w negocjacjach.

Problemy z kolejnym pakietem sankcji. "Obecnie brakuje konkretów"
10. pakiet sankcji UE. Wciąż są problemy z przyjęciem go. Na zdjęciu Ursula von der Leyen (PAP, PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej w środę podjęli kolejną próbę przyjęcia 10. pakietu sankcji wobec Rosji. Nie doszli jednak do porozumienia – ustaliła Polska Agencja Prasowa.

W czwartek prace nad przyjęciem 10. pakietu sankcji będą kontynuowane. Ciągle mamy nadzieję na przyjęcie ambitnego pakietu sankcyjnego – przekazał Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Spór o to, co powinno znaleźć się w sankcjach

Na środowym posiedzeniu Polska ponownie podniosła kwestie nielegalnych deportacji dzieci z Ukrainy do Rosji, embarga na diamenty, a także energii atomowej. Warszawa opowiada się za objęciem sankcjami koncernu Rosatom oraz zmniejszenia wyłączeń w kontyngencie importu rosyjskiego kauczuku. Przeciwko restrykcjom na Rosatom wprost opowiadają się Węgry.

Dyplomaci wskazali też na wspólną inicjatywę Polski i państw bałtyckich mającą uderzyć w oligarchów. Przedstawiciele tych państw chcieliby, aby sankcje na rosyjskich bogaczy były rozszerzone na członków rodzin i przedstawicieli rosyjskiego reżimu.

Chcemy, aby w tym pakiecie były konkrety. Obecnie tego brakuje – powiedział PAP jeden z unijnych dyplomatów.

Węgry częściowo wycofują się z własnych postulatów

Na razie ambasadorowie podjęli decyzję o utrzymaniu na listach sankcyjnych rosyjskich oligarchów. Węgry natomiast wycofały się ze swojego postulatu wykreślenia niektórych oligarchów z tych list. Jednak Budapeszt zablokował polską propozycję zmierzającą do tego, by przedłużyć reżimy sankcyjne o 12 miesięcy, a nie o pół roku.

PAP ustaliła, że w kwestiach atomowych zawiązała się koalicja węgiersko-francuska przeciwna nakładaniu sankcji na ten sektor. Natomiast w sprawie kauczuku Polska i Niemcy spierają się o wysokość kontyngentów. Berlin, wspierany przez Rzym, chce bardzo dużego kontyngentu dla kauczuku z Rosji, czemu sprzeciwia się Warszawa.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP