Sektor wytwórczy strefy euro zanotował w kwietniu przyspieszenie wzrostu produkcji, osiągając najszybsze tempo ekspansji od ponad trzech lat. Wzrost nastąpił pomimo dalszego spadku liczby nowych zamówień, choć warto zaznaczyć, że popyt na europejskie towary niemal się ustabilizował, a wskaźnik nowych zamówień osiągnął trzyletnie maksimum, znajdując się tuż poniżej neutralnego progu 50,0 punktów.
Rynki eksportowe stanowiły główne obciążenie dla wyników sprzedaży, jak sugerują dane bazowe badania. Nowe zamówienia z rynków zagranicznych kurczyły się szybciej niż całkowity wolumen nowych zleceń. Mimo to spadek zamówień od klientów zagranicznych był najpłytszy od kwietnia 2022 roku. Tempo redukcji zatrudnienia, zapasów i aktywności zakupowej również zwolniło, ale poziom optymizmu biznesowego był najniższy w dotychczasowej części 2025 roku.
Na poziomie krajowym, najnowsze dane z badania ujawniły, że Grecja miała najlepiej funkcjonujący sektor wytwórczy w kwietniu, mimo spowolnienia w porównaniu z marcem. Irlandia plasowała się tuż za nią, notując najszybszą poprawę warunków w fabrykach od prawie trzech lat. Wartości PMI dla pozostałych monitorowanych krajów znajdowały się poniżej progu 50,0 punktów, choć trzy największe gospodarki - Niemcy, Francja i Włochy - odnotowały łagodniejsze spadki niż w marcu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marże zysków i perspektywy dla sektora
Producenci wyraźnie zdołali zwiększyć swoje marże zysku w kwietniu, ponieważ ceny zakupów spadły, podczas gdy ceny sprzedaży rosły w najszybszym tempie od dwóch lat. Dr Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank, stwierdził w komentatzu do danych, że "czwarty z rzędu wzrost wskaźnika HCOB PMI można postrzegać jako znak stabilizacji sytuacji w sektorze wytwórczym". Dodaje jednak, że "polepszenie pozostaje kruche, o czym świadczy fakt, że główny indeks utrzymuje się poniżej wartości progowej 50".
De la Rubia wskazuje, że niemal stabilizacji gospodarki przemysłowej sprzyjał wzrost produkcji zarówno w Niemczech, jak i we Francji w kwietniu, a Włochy walczą o powrót do strefy ekspansji. Mogło to być spowodowane spadkiem cen ropy i gazu w kwietniu, co podkreślił spadek cen nakładów, które rosły w każdym z trzech poprzednich miesięcy. Obniżki stóp procentowych przez EBC i perspektywa dalszego łagodzenia polityki pieniężnej prawdopodobnie również były dobrą wiadomością dla firm.
Ekonomista ostrzega jednak, że wzrost marż zysków prawdopodobnie nie utrzyma się, ponieważ polityka taryfowa USA może spowodować, że chińskie towary będą szerzej oferowane w UE, intensyfikując konkurencję. Działalność przemysłowa pozostaje mocno narażona na amerykańską politykę celną, ale planowany znaczny wzrost wydatków na obronę w UE mógłby pomóc ustabilizować sytuację w długim terminie.