Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Prognozy NBP. Spodziewany większy wzrost PKB, ale i wyższa inflacja

109
Podziel się:

Koronawirus pozostaje głównym hamulcowym rozwoju gospodarczego, ale najnowsze prognozy NBP zakładają mocniejsze odbicie niż wydawało się wcześniej. Niestety szybciej mogą też rosnąć ceny.

Prognozy NBP. Spodziewany większy wzrost PKB, ale i wyższa inflacja
Najnowsze prognozy NBP zakładają mocniejsze odbicie (East News, Tomasz Jastrzebowski, REPORTER)
bEJZgfFN

Zakończyło się środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z prognozami bankierzy nie zdecydowali o zmianie stóp procentowych. Jednocześnie poinformowali o najnowszych prognozach gospodarczych, na których będą opierać kolejne swoje decyzje w tym zakresie.

Skala i tempo ożywienia gospodarczego obarczone są niepewnością, której głównym czynnikiem pozostaje pandemia koronawirusa - stwierdziła RPP. Według przewidywań z 50-procentowym prawdopodobieństwem wzrost PKB w tym roku zmieści się w przedziale 2,6-5,3 proc., zaś ceny będą o 2,7-3,6 proc. wyższe niż rok wcześniej.

bEJZgfFP

W porównaniu z analogicznymi prognozami z listopada widać wyraźny wzrost co do tegorocznej inflacji. Wcześniej szacowano ją na 1,8-3,2 proc. Jednocześnie poprawiły się oczekiwania na wzrost PKB. Ostatnio szacowano go na 0,8-4,5 proc.

Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

W komunikacie RPP podtrzymała stanowisko dotyczące interwencji na rynku walut. Będzie dalej czuwać, bo jak twierdzi, odpowiednia relacja złotego do np. euro będzie wzmacniała politykę pieniężną nakierowaną na umocnienie polskiej gospodarki.

bEJZgfFV

Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.

NBP zapowiedział też, że będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa. Celem jest m.in. zapewnienie płynności.

"Polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym ze średniookresowym celem inflacyjnym NBP. Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego" - podkreśla komunikat RPP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJZgfGq
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(109)
o tylko
8 miesięcy temu
uważajcie jak ceny paliw poszybują, wszak usd wczoraj 3,72pln dzis 3,84pln
smiech na sal...
8 miesięcy temu
glapa to tak wybitny bankowiec jak światowym politykiem jest pinokio, walczący z komuną od 11 roku życia
jaa
8 miesięcy temu
Stopy proc. poniżej inflacji ograbiają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
bEJZgfGr
Kili
8 miesięcy temu
Pensyjki sobie znowu podwyższają? Brawo wy?!!!!
rkk
8 miesięcy temu
Jak za komuny inflacja wyższa niż odsetki i propaganda sukcesu.
...
Następna strona