Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Przecięty Europejczyk wytwarza rocznie pół tony śmieci. Polacy w ogonie narodów zaśmiecających glob

48
Podziel się:

Ile śmieci wytwarza jeden mieszkaniec Unii Europejskiej? Statystycznie nawet 502 kg. Polacy jednak mają się czym pochwalić, ponieważ nasz naród znalazł się na jednej z końcowych pozycji, jeżeli chodzi o zaśmiecanie globu.

Przecięty Europejczyk wytwarza rocznie pół tony śmieci. Polacy w ogonie narodów zaśmiecających glob
Śmieci. Polska jest na końcu państw unijnych, jeżeli chodzi o wykaz zaśmiecania globu (zdj. lustracyjne). (Pixabay, vkingxl)

W 2019 roku w całej Unii Europejskiej wytworzono prawie 225 mln ton odpadów komunalnych - wynika z danych Eurostatu. W przeliczeniu na osobę daje to 502 kg śmieci.

Wynik z 2019 roku oznacza niewielki wzrost, jeżeli porównać go z rokiem 2018, kiedy to przeciętny Europejczyk wytworzył 495 kg odpadów. Jeżeli jednak cofnąć się o kolejne dziesięć lat - do 2008 roku - wynik wypada już znacznie korzystniej. Wtedy to bowiem jeden mieszkaniec UE wytworzył średnio 518 kg śmieci.

A które państwa wytworzyły najwięcej odpadów w 2019 roku? Wykaz Eurostatu przyznaje pierwszeństwo Duńczykom, którzy wytwarzali średnio 844 kg odpadów. Inne kraje, które wytworzyły ponad 600 kg odpadów komunalnych per capita, to Luksemburg (791 kg), Malta (694 kg), Cypr (642 kg) i Niemcy (609 kg).

Zobacz także: Solidarna Polska nie chce plastic tax. Ponad 400 mln euro co roku trafiałoby do budżetu UE

Najmniej odpadów wytwarzają natomiast mieszkańcy Rumunii. W 2019 roku jeden mieszkaniec tego kraju wytworzył średnio 280 kg odpadów komunalnych.

Drugie miejsce od końca przypada natomiast Polakom, którzy wytworzyli średnio 336 kg śmieci na osobę. Następne na liście są Estonia (369 kg) i Węgry (387 kg).

Eurostat daje również powody do optymizmu, jeżeli chodzi o recykling. W 2019 roku padł rekord i ilość odpadów poddanych recyklingowi i kompostowaniu wyniosła 107 mln ton. Daje to przeszło 239 kg odpadów na osobę.

To wzrost prawie trzykrotny, jeżeli porównamy to z danymi np. za 1995 rok. Wtedy to Europejczykom udało się poddać recyklingowi 37 mln ton odpadów (87 kg na osobę).

Od 1995 roku ilość spalanych odpadów komunalnych w UE podwoiła się z 30 mln ton (70 kg na osobę) do 60 mln ton (134 kg na osobę) w 2019 roku.

Chociaż generowanych jest nieco więcej odpadów, to całkowita ilość odpadów komunalnych składowanych na wysypiskach w UE zmniejszyła się od 1995 roku o ponad połowę: ze 121 mln ton (286 kg na osobę) w 1995 roku do 54 mln ton (120 kg na osobę) w 2019 roku.

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski uchwalił strategię niezbędną do transformacji zasady "biorę-przetwarzam-wyrzucam" w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Strategia jest odpowiedzią na przyjęty w 2020 roku przez Komisje Europejską plan działania, który przewiduje osiągnięcie najpóźniej w 2050 roku w pełni obiegowej gospodarki unijnej, "neutralnej emisyjnie, zrównoważonej i wolnej od szkodliwych zanieczyszczeń".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(48)
bandyta.
3 lata temu
Normalna sprawa proszę pytać sprzątaczki ona wie najlepiej. To takie odpowiedzi o czynnika ważnego kolicjanta. Podatki dla uni może będą lepiej wydawane. Nie na koncentrację miediów i takie tam gromadzenie kasy dla yelit. Obudzimy sie po 8 latach w nowej rzeczywistości nowobogackich. Rosną jak grzyby po deszczu. Jak tam stan majątku na koniec 2015 vs 2023. Ale będzie pracy dla urzędu sprawiedliwości poPisowskiej rzeczywistości.
quig
3 lata temu
to już wiemy dlaczego do Polski sprowadza się śmieci na masową skalę z całego świata, władze chcą dogonić europę w ilości śmieci na 1 mieszkańca, byśmy się nie czuli gorsi
bog
3 lata temu
kiedyś krem do golenia LIDER starczył na rok a teraz jest 65 g starczy na 40 dni z tond te śmieci zabrać się za producentów .Jest wiele takich przykładów
Jlo
3 lata temu
I to dlatego UE eksportuje nam swoje śmieci? W dodatku za darmo?
taka prawda
3 lata temu
Powinno się karać producentów , którzy pakują w niepotrzebnie w kilka opakowań( np słodycze, kremy chemia itp). Papierowe opakowania do produktów spożywczych a nie folia, czy papier foliowany.
...
Następna strona