Notowania

gospodarka
16.09.2019 15:39

Przemycali bursztyn z Ukrainy. 6 osób zatrzymanych

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięciu Ukraińców i jednego Polaka, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która przemycała ogromne ilości bursztynu. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im do 10 lat więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Zatrzymanym za przemyt bursztynu grozi do 10 lat więzienia. (Fot: Bjoern Wylezich)

Jak ustalili śledczy, międzynarodowa grupa przestępcza zajmowała się przemytem bursztynu od około czterech lat.

"Bursztyn był wydobywany w kopalniach na Ukrainie i przemycany w towarach sprowadzanych legalnie na teren Rzeczypospolitej m.in. w felgach samochodowych i panelach. Następnie przechowywany w umówionych składach celnych w celu dalszej dystrybucji" - informuje w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Bursztyn miał być przemycany na teren Polski w paczkach po około 50 kg. Transporty odbywały się raz w tygodniu w łącznej ilości 200 kg. Transakcje przeprowadzano w dolarach.

Obejrzyj: Totalizator Sportowy inwestuje w technologie. Wygrałeś? Nagrodę dostaniesz bezpośrednio na kartę

Jak szacuje prokuratura, działalność grupy naraziła skarb państwa na stratę ponad 23 mln zł.

Wszystkich zatrzymanych, postanowieniem sądu w Lublinie, tymczasowo aresztowano. Postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i uszczuplenia należności publicznoprawnych w wielkich rozmiarach w związku z niezgłoszeniem organom celnym do opodatkowania importowanego z Ukrainy do Polski bursztynu.

Zatrzymanemu Polakowi prokuratura postawiła dodatkowy zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na powoływaniu się na wpływy w instytucjach samorządowych urzędu miasta i wójta gminy Jarosław.

"Postępowanie ma charakter wielowątkowy i wieloosobowy. Obecnie trwają intensywne czynności procesowe mające na celu ustalenie wszystkich uczestników opisanego powyżej procederu" - informuje Prokuratura Krajowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, cba
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2019

Tawot gangsterI znowu PiS szuka. Ie swoich pieniędzy

16-09-2019

rada gratisniech się rozpłaczą i powiedzą, że im PiS kazał, to ich jakiś bandyta w todze uniewinni, jak z łapówkarą PO Sawicką było

16-09-2019

wyborców PO przybywaw 2015 r na PO 76% więźniów głosowało, a na Komorowskiego, 93% więźniów głosowało

Rozwiń komentarze (7)