Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

"Przepisy działają". Ustawa o ochronie inwestycji zabezpieczy Rafinerię Gdańską?

29
Podziel się:

Polska Grupa Energetyczna przejmuje udziały w PKP Energetyka. Razem z nią do spółki trafi strategiczna infrastruktura kolejowa. Zdaniem wiceministra aktywów państwowych to pokazuje, że ustawa o ochronie niektórych inwestycji chroni infrastrukturę krytyczną przed przejęciem. A to właśnie na nią trafić ma Rafineria Gdańska.

"Przepisy działają". Ustawa o ochronie inwestycji zabezpieczy Rafinerię Gdańską?
Rafineria Gdańska w rękach Saudyjczyków. Zdaniem Macieja Małeckiego przepisy chronią przed wrogim przejęciem (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Na konferencji przedstawicieli rządu i Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) zwołanej w związku z przejęciem od Edison Holdings udziałów PKPE Holding pojawił się temat bezpieczeństwa kluczowej infrastruktury. Przywołano go w związku z faktem, że po fuzji Orlenu z Lotosem 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej przejęło Saudi Aramco.

"Sytuacja PKP Energetyki pokazuje, że Rafineria jest bezpieczna"

Wypowiedź wiceministra aktywów państwowych przywołuje portal WNP.pl. Maciej Małecki podkreślił, że politycy Prawa i Sprawiedliwości kilkukrotnie przestrzegali przed faktem, że spółka PKP Energetyka może trafić w ręce spółki, która będzie realizować swoją politykę odmiennie od polskich oczekiwań. Dlatego też rząd PiS wpisał ten podmiot na listę spółek chronionych ustawą o ochronie inwestycji.

Był tam także EDF i kiedy miał plan wyjścia z Polski to wtedy dzięki temu, że była na liście, te aktywa mogły trafić do Polskiej Grupy Energetycznej – zapewnił Maciej Małecki, cytowany przez WNP.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fuzja Orlenu z PGNiG. "Popyt na paliwa spadnie o 40 proc. Koncerny paliwowe muszą budować strategię na nowo"

Na tę samą listę trafi też spółka mająca zarządzać Rafinerią Gdańską, co potwierdziło Ministerstwo Aktywów Państwowych przed kilkoma dniami. Za sprawą tej listy państwo chce chronić spółki strategiczne z jego punktu widzenia.

30 proc. udziałów w Rafinerii w rękach Saudyjczyków

Sprzedaż części rafinerii Saudyjczykom wzbudza duże kontrowersje. "Gazeta Wyborcza" podała, że przy sprzedaży przez Orlen udziałów w Lotosie spółce Saudi Aramco nie konsultowano pod kątem bezpieczeństwa energetycznego Polski,przed podpisaniem umowy sprzedaży ominięto przepisy Ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Dziennik informował również, że nie wiadomo, czy Saudi Aramco przedstawiła polskim władzom informacje o swoich powiązaniach z rosyjskimi firmami energetycznymi.

Sprzedaż części udziałów nie Lotosu, ale Rafinerii Gdańskiej, nastąpiła nie dlatego, że to było jakieś widzimisię prezesa Daniela Obajtka czy zarządu Orlenu. Była to realizacja warunków, które sformułowała Komisja Europejska. Byliśmy do tego zmuszeni – przyznał minister aktywów państwowych Jacek Sasin na antenie Polsat News.

Wicepremier podkreślił, że strategiczne spółki są umieszczane na specjalnej liście rządowej, czyli "bezpieczniku", jakim ma być ustawa o kontroli niektórych inwestycji. W ocenie polityka takie zapisy eliminują ryzyko niekontrolowanej sprzedaży udziałów w kluczowych, strategicznych spółkach.

Suchej nitki na sprzedaży Lotosu nie zostawił Piotr Woźniak, były prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictw. – To jest kalka rosyjskich klauzul w umowach gazowych. Mniejszościowy albo równoważny akcjonariusz praktycznie jest w stanie blokować wszystko – ocenił. – Umowa została zawarta pod dyktando Saudi Aramco. Oddaliśmy pole we wszystkich możliwych sferach – dodał.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Adam N 1973
rok temu
Tusk chciał sprzedać CAŁY Lotos Rosjanom praktycznie za darmo. Bo firma wyceniająca wtedy podała że warty jest 1 zł. To PSL nie zgodził się na sprzedaż ku złości Tuska i Rosjan. Gdyby PO rządziła samodzielnie tak jak PiS teraz, to nie tylko Lotos, ale także Naftoport byłby w rękach rosyjskich. I Targowica ma teraz czelność doszukiwać się przekrętów?? W czasie rządów PO-PSL zdefraudowanych zostało 480 mld zł, z czego defraudacje na prywatyzacji m.in Ciechu wyniosły 50 mld. Liberałowie wyprzedawali nasze zakłady w całości za 10% ich wartości. Czy Wedel jest polski? Sprzedany przez Buzka w 1999. Browary w Tychach? Co z Bankiem Śląskim i innymi? A Lotos NADAL JEST W POLSKICH RĘKACH!! Liberałowie oddawali nasze firmy za marne grosze, teraz PiS musi je odkupywać za ciężkie pieniądze
AQQ
rok temu
najpierw sprzedali a potem uchwalili ustawę sprzeczną z umową sprzedaży - no niezłe jaja jak u oszustów !
bloto++
rok temu
przewał ala pzu w błoto poszło 70mld
A właściwie
rok temu
to w jakim celu PISowcy sprzedali LOTOS ruskim kolesiom??? No po co wyprzedawać majątek narodowy?
fish
rok temu
Za kwartalny zysk rafinerii sprzedali 30 % firmy , jedyne słowo to KRYMINAŁ.
...
Następna strona