Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Przetargi dla służby zdrowia. UOKiK podejrzewa zmowę cenową

6
Podziel się:

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające ws. przetargów na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych wykorzystywanych przez służbę zdrowia - przekazał w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeszukano siedziby Asseco Poland, Comarch Healthcare i Bestprojects.

Przetargi dla służby zdrowia. UOKiK podejrzewa zmowę cenową
UOKiK sprawdza, czy nie doszło do zmowy cenowej w przetargach na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych wykorzystywanych przez służbę zdrowia (Materiały prasowe)

Jak podał UOKiK, przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Asseco Poland, Comarch Healthcare i Bestprojects miały związek z postępowaniem wyjaśniającym, które wszczął prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Przeszukania w firmach

Z informacji Urzędu wynika, że firmy te wspólnie z innymi podmiotami mogły zawrzeć zmowę przetargową. Chodzi o przetargi na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych wykorzystywanych przez służbę zdrowia.

Zobacz także: UOKiK prześwietlił restauracje. W ponad połowie lokali miał się do czego przyczepić

"Podejrzewamy, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku oraz zmowy przetargowej. Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i przeszukaniach w siedzibach podmiotów, które mogą być zaangażowane w praktyki ograniczające konkurencję. Przeszukania zostały dokonane po uzyskaniu zgody sądu i przy wsparciu policji. Obecnie analizujemy zebrany materiał, który ma znaczącą wartość dowodową" – poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie UOKiK.

Urząd zaznaczył, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom.

Sankcji można uniknąć

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

Jak wskazał UOKiK, sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę uniknięcia kary pieniężnej lub jej obniżenia.

Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy z UOKiK jako "świadek koronny" oraz w razie dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
ceny w tych f...
2 lata temu
ceny w tych firmach są kosmiczne. Państwo płaci za to wszystko. Działanie tych wszystkich systemów nie różni się od działania niegdyś lubianego Subiekta któy kosztował 500zł za licencję z kilkoma wyjątkami medycznymi. Systemy które wykonują wyniki badań z obrazami różnej natury techniczne są systemami tychże producentów związanych z konkretnym sprzętem, natomiast wspomniane firmy tylko przechwytują te wyniki i drukują recepty. Wiem co piszę bo znam te ceny pracuję w okolicach tej branży.
prawda
2 lata temu
każda spółka górnicza i energetyczna w Polsce ma zabagnione przetargi
Uććććć
2 lata temu
Dzięki Prokomowi ZUS musiałem spłacać przez 3 lata. A teraz zmienili nazwę sobie na Asseco.
Polak
2 lata temu
HaHaHa... niech przyjrzą się tym co wydobywają ropę oni stosują zmowę cenową a nazywają się OPEC
Ziko
2 lata temu
No zapomnieli dodać, że za oprogramowania w MZ odpowiadał Cieszyński... Ten gdzie się nie pojawi to zmowa i wyciąganie kasy...