Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Przez takie smsy ludzie tracą pieniądze z konta. Policja rozbiła gang oszustów, którzy za nimi stoją

4
Podziel się

Oszuści internetowi ze zorganizowanej grupy przestępczej rozsyłali smsy informujące o konieczności dopłaty jakiejś niewielkiej kwoty za paczkę, która ma zostać nadesłana. Kto uwierzył i kliknął w zamieszczony link – ryzykował, że oszuści przejmą dostęp do jego bankowości elektronicznej.

Przez takie smsy ludzie tracą pieniądze z konta. Policja rozbiła gang oszustów, którzy za nimi stoją
Uwaga na fałszywe smsy. Oszuści nie mają skrupułów (mat. prasowe)
bEiUVsOJ

Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP Katowice wspierani m.in. przez śledczych z Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Podczas działań na terenie Katowic, Warszawy, Krakowa, Tczewa, Wrocławia i Zakopanego policjanci zatrzymali łącznie 19 osób - obywateli Białorusi i Ukrainy - członków zorganizowanej grupy przestępczej, specjalizującej się we włamaniach na rachunki bankowe oraz kradzieży zgromadzonych tam środków. Kilku spośród nich zatrzymano na "gorącym uczynku" przestępstwa.

bEiUVsOL

Jak działali sprawcy? Wybrali dość popularną ostatnio metodę. W pierwszej fazie organizowali tzw. kampanię SMS, rozsyłając wiadomości tekstowe o konieczności dokonania często symbolicznej dopłaty np. do oczekiwanej przesyłki. W wiadomości zamieszczony był link, pod którym można było rzekomo poznać szczegóły, w rzeczywistości kierujący na podstawioną stronę banku.

Sprawcy nakłaniali w ten sposób odbiorców wiadomości SMS do uruchomienia przesłanego linku, docelowo umożliwiającego przejęcie loginu i hasła do bankowości elektronicznej i kradzieży pieniędzy z konta. Oszuści wielokrotnie zaciągali też pożyczki na przejętych rachunkach i wyprowadzali tak pozyskane środki.

Zobacz także: Unikają podatków, wypychają na samozatrudnienie. Będzie test przedsiębiorcy?
bEiUVsOR

Dotychczas ustalono, że skradzione pieniądze członkowie grupy wypłacali w bankomatach metodą na BLIK, w różnych miastach na terenie Polski, m.in. w Katowicach, Krakowie, Kaliszu, Łodzi, Poznaniu, Sopocie, Sosnowcu, Warszawie, Wrocławiu czy Zakopanem. Pieniądze przelewali także na rachunki bankowe będące w dyspozycji grupy, aby później je także wypłacić.

Działając od 1 grudnia 2020 do 8 kwietnia 2021 roku przestępcy wysłali nie mniej niż 280 tysięcy wiadomości SMS z fałszywym linkiem. Oszukane w ten sposób osoby straciły przynajmniej 1,5 miliona złotych. Podczas ostatnich działań w Warszawie - 8 kwietnia 2021 roku - policjanci zabezpieczyli kolejne urządzenia wykorzystywane w przestępczej działalności.

Na wniosek śledczych z nadzorującej sprawę Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, sąd zastosował wobec 17 zatrzymanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań, a wobec jednej osoby dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

bEiUVsOS

Sprawa jest rozwojowa i policjanci z Katowic nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiUVsPm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Tom
2 miesiące temu
WP pisze wyzej jak to policja uzywa palek Ciekawi mnie czemu za czasow Kopaczki I tuska nie pisal jak sie uzywa broni przeciw pracujacym ludziom
Stacho
2 miesiące temu
Ruskich to się chyba trzyma cały rok pod gołym niebem i bez jedzenia.
cenzura
2 miesiące temu
Dlaczego podano narodowość tych złodziei? To jest politycznie niepoprawne i godzi w wielka braterska przyjaźń między naszymi narodami. A może zapomnieliście wyłączyc komentarzy tak jak zrobiliscie w tekstach o napieciu Rosja- nasz największy przyjaciel ze wschodu???
bEiUVsPn
qwerty
2 miesiące temu
Kropla w morzu. Ilu jeszcze jest takich cwaniaków i co zrobiły w tych sprawach odpowiednie służby oprócz apeli nie klikaj w link?