Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Putin nieświadomie ponownie zjednoczył Europę. "Szczur zastąpił brata"

Podziel się:

Atak na Ukrainę stał się dla Putina nie tylko militarną, ale również geopolityczną katastrofą - pisze holenderski dziennik "Financieele Dagblad". Nie udało mu się też spowodować masowego niezadowolenia i obecnie nie tylko zdecydowana większość Europejczyków stoi po stronie Ukrainy, ale również państwa członkowskie UE ostatecznie nie dały się podzielić.

Putin nieświadomie ponownie zjednoczył Europę. "Szczur zastąpił brata"
Mural z Putinem w Belgradzie (East News, AP)

"Jeśli chcesz zobaczyć, jak bardzo wizerunek rosyjskiego prezydenta osłabł w Europie, spójrz na ulicę Kralja Milutina w stolicy prorosyjskiej Serbii, Belgradzie. Tam mural przedstawiający Putina przeszedł w ostatnich miesiącach niezwykłą przemianę. Na początku obok jego wizerunku, na tle rosyjskiej i serbskiej flagi, widniał napis 'brat', a obecnie jest 'szczur' " – opisuje dziennik "Financieele Dagblad".

Zdaniem gazety jest to ilustracja tego, jak jest traktowany rosyjski przywódca również w innych częściach Europy, po wybuchu "największego od zakończenia II wojny światowej konfliktu zbrojnego w Europie".

Europa nie zareagowała

W ocenie "Financieele Dagblad" rosyjska agresja zakończyła nadzieje Europejczyków na utrzymanie przy pomocy nowoczesnej wersji polityki appeasementu Neville'a Chamberlaina, brytyjskiego premiera, który chcąc uniknąć konfrontacji z hitlerowskimi Niemcami, poświęcił dla niego Czechosłowację.

"Po nielegalnej aneksji Krymu i zestrzeleniu samolotu MH17 w 2014 roku Europa nie podjęła żadnej poważnej próby zmniejszenia zależności od taniego rosyjskiego gazu. Ostrzeżenia z Waszyngtonu dotyczące Nord Stream 2 zostały zignorowane" – pisze holenderska gazeta.

To już jednak przeszłość, twierdzi "FD", ponieważ Europa pokazała, że nie zapomniała lekcji historii, że poważnie traktuje swoje zasady i jest gotowa zapłacić za nie wysoką cenę.

Surowa lekcja

"Europa nie tylko potrafiła sobie poradzić z zakręceniem kurka z gazem przez Putina, ale dzięki temu przyspieszyła transformację energetyczną, co wprawdzie jest obecnie bolesne, ale da kontynentowi przewagę w przyszłości" - ocenia dziennik.

Autorzy tekstu wskazują, iż przepowiadana przez wiele osób katastrofa gospodarcza, która miała nastąpić w 2022 r. w krajach Unii Europejskiej w wyniku wprowadzonych przeciwko Rosji sankcji, nie nadeszła, a europejska solidarność okazała się nie być tylko pustym sloganem.

"Putinowi nie udało się spowodować masowego niezadowolenia i obecnie nie tylko zdecydowana większość Europejczyków stoi po stronie Ukrainy, ale również państwa członkowskie UE ostatecznie nie dały się podzielić" – czytamy w "FD".

Wprawdzie jest jeszcze za wcześnie, aby ogłaszać porażkę Rosji, jednak zdaniem holenderskiej gazety atak na Ukrainę stał się dla Putina nie tylko militarną, ale również geopolityczną katastrofą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP