Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
AZI
|

Putin o Nord Stream 2: Zaczniemy dostawy, gdy dostaniemy zezwolenie

170
Podziel się:

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że jeśli druga nitka gazociągu Nord Stream 2 zostanie zapełniona gazem technicznym, a niemiecki regulator wyda zezwolenie, Rosja rozpocznie dostawy gazu. Zapytany z kolei o kryzys gazowy przekonywał, że kraje, które zawarły z Gazpromem długoterminowe kontrakty, otrzymują teraz gaz po czterokrotnie niższej cenie niż spotowa.

Putin o Nord Stream 2: Zaczniemy dostawy, gdy dostaniemy zezwolenie
Putin zapowiedział dostarczanie gazu przez Nord Stream 2, gdy tylko dostanie odpowiednie zezwolenie. PAP/EPA. (PAP, PAP/EPA/MAKSIM BLINOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
bETPEaMR

Putin, odnosząc się do pierwszej, zapełnionej już gazem nitki gazociągu, poinformował, że jeśli "jutro" regulator niemiecki wyda zezwolenie na dostawy, Rosja "następnego dnia" zacznie nią przesyłać 17,5 mld m sześć. gazu. Z kolei prace nad zapełnieniem drugiej nitki gazem technicznym zakończą się w grudniu tego roku.

Zdaniem Putina kraje, które zawarły z Gazpromem długoterminowe kontrakty na dostawy gazu, otrzymują teraz gaz po cenie czterokrotnie niższej. Dodał, że Nord Stream 2 to interesy nie tylko rosyjskiego Gazpromu, ale również europejskich koncernów, które są partnerami w tym projekcie.

Dodatkowo według niego dostawy gazu przez Nord Stream 2 są kilkakrotnie bardziej ekologiczne niż przy tranzycie przez Ukrainę.

bETPEaMT
Zobacz także: rozmowa MTSL_Monika Constant

Przypomnijmy, że według dziennikarzy "Daily Telegraph" celem Putina jest wymuszenie na Unii zatwierdzenia gazociągu Nord Stream 2 na jego własnych, monopolistycznych warunkach, niezależnie od prawa energetycznego UE.

Zdaniem "DT" podstawowym celem Nord Stream 2 jest także pozbawienie byłych państw Układu Warszawskiego możliwości samoobrony. Na domiar złego inwestycja jest sprzeczna z ideą zielonego ładu w UE, co doprowadziło także do długotrwałych tarć z Waszyngtonem.

bETPEaMZ

Od miesięcy gaz drożeje w szybkim tempie

Efekty rosyjskiej polityki odczuwa już cała Europa. Od miesięcy ceny gazu w Europie rosną w zastraszającym tempie. Rezultatem są także pierwsze bankructwa firm.

Dlatego polski rząd domaga się w tej sprawie interwencji Komisji Europejskiej. Zdaniem polskiej strony działania Gazpromu, będącego głównym dostawcą gazu do Europy, mogą stanowić przejaw zakazanego przez Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej nadużywania pozycji dominującej na rynku wewnętrznym.

bETPEaNa

Praktyki Gazpromu niepokoją także Tomasza Chróstnego, prezesa UOKiK, który zwrócił się do unijnej komisarz Margrethe Vestager o ich zbadanie.

Według niego głównym powodem wysokich cen gazu w ostatnich miesiącach jest świadome działanie rosyjskiego monopolisty. Przyczyniło się do tego m.in. ograniczenie tranzytu gazu do Unii Europejskiej za pośrednictwem gazociągu Jamalskiego, którego współwłaścicielem jest Gazprom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETPEaNu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(170)
Rena
miesiąc temu
Dzięki polityce Prezesa PiS znaleźliśmy się z ręką w nocniku. Polityka pastuchów doprowadzi nas Polaków do bankructwa .Ale pan Prezes przy takich zarobkach może opalać swoje mieszkanie gazem bo ma za co.
Polak
miesiąc temu
Pawlak za lapowki kupil od Rosjan na 30 lat najdrorzszy gaz na swiecie My dokupujemy gaz z USA taniej nie z Rosji
Mrozy idą
miesiąc temu
Kupować kufajki na zimę. A i kalesony.
bETPEaNv
u nas /
miesiąc temu
w puszkach po Coli w Biedronce / .... będzie
GoGo
miesiąc temu
Proponowano Polsce podłączenie do Nord Stream 1.Pan prezydent Sp.Lech Kaczyński nie zgodził się Tylko gaz przez Ukrainę .Teraz niech nie płaczą skoro są głupcami i nie krytykują tych co zainwestowali w Nord Stream2 Być gołodupcem ale w ostrogach ha ha ha to dewiza pewnej partii
...
Następna strona