Rafał Brzoska, szef InPostu i lider inicjatywy "SprawdzaMY", podkreśla znaczenie deregulacji dla poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce. Współpraca z ekspertami i obywatelami ma na celu uproszczenie procedur administracyjnych i wzmocnienie pozycji polskich przedsiębiorców.
Oto jakie Brzoska dostawał telefony
A czy dzwonili do pana ludzie, mówiąc: "Rafał, weź mi to załatw"?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"No pewnie! Niektórzy nawet bali się dzwonić bezpośrednio, próbowali przez pośredników. Rzeczywiście, słyszałem w słuchawce słowa typu: "ty, weź tam powiedz, żeby to i tamto..." Ale czy wy jako dziennikarze nie macie sytuacji, w której ktoś wam sufluje temat do opisania? No, bądźmy szczerzy... Zdarzało się, że ktoś miał chęć popatrzenia na deregulację tylko i wyłącznie przez soczewkę swojego biznesu. Rolą moją i całego zespołu było wychwytywanie tego typu zachowań, bo one nie realizowały misji, której się podjęliśmy" - odpowiedział milioner w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
31 maja minął termin, do którego zespół ds. deregulacji pod kierownictwem Rafała Brzoski miał przygotować propozycje upraszczające procedury prawne obowiązujące obecnie zarówno przedsiębiorców jak i zwykłych obywateli.
Blisko 500 propozycji dla rządu
Zapytany o dalsze działania deregulacyjne, Brzoska poinformował PAP, "że zespół nadal będzie systematycznie przekazywać politykom opracowane postulaty, nie będzie natomiast prac nad nowymi rozwiązaniami". Dodał, że prace nad publikowaniem i przekazywaniem przygotowanych postulatów będą trwały jeszcze w czerwcu.
Dodał, że "100-dniowy sprint" przyniósł prawie 500 propozycji ułatwiających funkcjonowanie ludziom, firmom, a także administracji i urzędnikom. "Wiem na pewno, że usunięcie kilkuset, choćby drobnych lecz bezsensownych barier, będzie ogromnym impulsem rozwojowym dla naszej gospodarki" - oświadczył.
Kluczowe postulaty to: domniemanie niewinności podatnika (zmianę ciężaru dowodu i poprawę sytuacji podatnika wobec machiny biurokratycznej państwa), lepszy dostęp do sądów, czy milcząca zgoda w postępowaniach administracyjnych.
Spośród opublikowanych dotąd 412 postulatów deregulacyjnych przedstawionych przez stronę społeczną, 314 przekazano stronie rządowej, natomiast 100 jest już w realizacji.
Premier zapowiedział w sumie pakiet deregulacyjny około 120 ustaw