Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Raje podatkowe. Polacy mają 32 mld euro za granicą

23
Podziel się

32 mld euro to wartość majątku Polaków za granicą, a na niezapłaconych od niego podatkach rodzimy budżet stracił 1,4 mld euro. Jednak daleko nam do "liderów" UE, w niechlubnym zestawieniu dot. ucieczek do rajów podatkowych prym wiodą Niemcy.

Polacy uciekają do rajów podatkowych, ale i tak daleko nam do Niemców
Polacy uciekają do rajów podatkowych, ale i tak daleko nam do Niemców (PAP)
bEqxCbWZ

Polacy uciekają do rajów podatkowych, jednak - na tle innych krajów unijnych - Polska na ukrywaniu dochodów traci niewiele - podaje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na raport przygotowany przez fundację CASE na zlecenie Komisji Europejskiej. Autorzy raportu podliczyli statystyki dotyczące tego, jak wyglądała ucieczka osób prywatnych do rajów podatkowych w całej UE w latach 2001-2016.

W tym niechlubnym zestawieniu prym wiodą Niemcy, którzy w badanym okresie mieli za granicą średnio ok. 381 mld euro. Polski wynik to średnio 14 mld euro, a w naszym regionie więcej od nas ukrywali jedynie Czesi - przeciętnie 17 mld euro. W przypadku Węgier to 6,5 mld euro, a Słowacji – 3,2 mld euro. Z raportu wynika też, że z roku na rok zjawisko ucieczki polskich podatników do rajów podatkowych przybierało na sile.

bEqxCbXb

Wartość majątku ukrytego przed fiskusem w 2016 r. była ponad dwukrotnie większa od średniej z całego badanego okresu, a ponadto wyraźnie wzrosły straty fiskusa z tego tytułu: z ok. 150 mln euro rocznie do 1,4 mld euro. Jak podaje "DGP", ucieczka do raju to w rzeczywistości ukrycie bieżącego dochodu przed podatkiem, ale wiąże się również z nieopodatkowaniem zysków osiąganych z wytransferowanego już kapitału.

- Najczęstszą formą transferu jest po prostu wywóz gotówki. Inny popularny sposób to przeniesienie majątku przez sieć specjalnie powołanych do tego celu firm na podstawie fałszywych rachunków czy faktur za usługi, których nigdy nie było - powiedział gazecie Grzegorz Poniatowski, dyrektor naukowy do spraw polityki fiskalnej w Fundacji CASE.

Zobacz także: Obejrzyj: Co dalej ze zniesieniem limitu składek ZUS?
bEqxCbXh

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqxCbXC
KOMENTARZE
(23)
rvrv3
6 miesięcy temu
"budżet stracił 1,4 mld euro" nie autorzyno, budżetowi nie udało się orżnąć zaradnych ludzi na 1.4mld... - tak należy pisać!
Martins
2 lata temu
Grupa Tax&Law z Warszawy robi takie firmy.
pewne jak nie...
2 lata temu
A RYŻE ZDRADZIECKIE BY*LE się popłacze...
bEqxCbXD
Ktoś wie?
2 lata temu
A jak tam RYŻE BYDLE się cieszy?
Polak
2 lata temu
Jacy Polacy, oszuści podatkowi i kryminaliści !!!!!!
...
Następna strona