Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|

Polska bez Warszawy byłaby biedniejsza o 10 proc. Ale Niemcy bez Berlina byliby bogatsi

30
Podziel się:

Berlin bardzo dba o wizerunek stolicy światowej hipsteriady, ale w rzeczywistości stolica Niemiec wciąż nie potrafi się uporać się ze swoją enerdowską spuścizną.

Polska bez Warszawy byłaby biedniejsza o 10 proc. Ale Niemcy bez Berlina byliby bogatsi
(Kuba Jurkowski/REPORTER)
bELiuWfF

Niemal w każdym państwie Europy stolica to motor napędowy. Gdyby Warszawa odłączyła się od Polski, PKB na głowę spadłby prawie o 10 proc. Zupełnie inaczej jest w przypadku Berlina. Gdyby Niemcy pozbyli się swojej stolicy, ich PKB per capita byłby... wyższy.

Raj dla freelancerów z całego świata, miasto prężnych start-upów, modnych knajp i festiwali, spektakularnych loftów i wzorcowo zrewitalizowanych postindustrialnych przestrzeni, a także bujnego życia kulturalnego.

bELiuWfH

To Berlin. Miasto dba o wizerunek stolicy światowej hipsteriady, ale w rzeczywistości wciąż nie potrafi się uporać się ze swoją enerdowską spuścizną. Zadłużenie miasta sięga 60 mld euro, a poziom życia we wschodnich dzielnicach mocno odbiega od niemieckiego standardu.

Dane są bezlitosne: prawie połowa samotnych berlińskich rodziców znajduje się poniżej granicy ubóstwa, a co dziesiąty mieszkaniec w wieku produkcyjnym nie ma pracy. Co gorsza, całe wschodnie dzielnice dotknięte są zjawiskiem trwałego bezrobocia.

Postronnych obserwatorów może zdziwić fakt, że Berlin pozostaje biednym - jak na warunki niemieckie - miastem. Jak informuje thelocal.de, w ramach wyrównywania nierówności finansowych pomiędzy poszczególnymi krajami związkowymi, Berlin otrzymał w 2015 roku 3,6 mld euro pomocy.

Wyjątkowa stolica w Europie

Stolica Niemiec ma też zaskakująco mały udział w PKB całego kraju - wynosi on zaledwie... 4 proc. Jak wyliczył instytut IW Köln, stosunkowo słaba aktywność ekonomiczna stolicy Niemiec w połączeniu z dużą liczbą mieszkańców oznacza, że Berlin ma tak naprawdę ujemny wpływ na wskaźnik PKB per capita Niemiec.

bELiuWfN

Innymi słowy, gdyby Niemcy pozbyli się swojej stolicy, to statystycznie ich PKB by wzrósł. W Europie to ewenement.

Jak wyliczył IW Köln, gdyby policzyć PKB Polski bez Warszawy i jej mieszkańców, wynik byłby gorszy aż o 9,6 proc. Oznacza to, że nasza stolica ma większy wpływ na bogactwo całego kraju niż Bruksela, Wiedeń czy Madryt. Znacznie gorzej wypada Rzym, bez którego produkt narodowy na głowę mieszkańca Włoch byłby niższy tylko o 2,1 proc.

bELiuWfO

Londyn ma wizerunek miasta, które całkowicie zdominowało gospodarkę Wielkiej Brytanii, co w dużym stopniu potwierdza udział stolicy w PKB całego kraju wynoszący aż 22 proc. Oznacza to, że liczący 8,4 mln mieszkańców Londyn pod względem wielkości produktu narodowego brutto z łatwością przewyższa całą gospodarkę Polski.

Gdy jednak weźmiemy pod uwagę wpływ stolicy na wskaźnik PKB na głowę mieszkańca całego kraju, Londyn gra w tej samej lidze, co Warszawa. Według wyliczeń IW Köln bogactwo Wielkiej Brytanii liczone bez stolicy i jej mieszkańców byłoby mniejsze o 11,2 proc.

Jeśli poszukujemy stolic, od których prosperity całych państw zależy w najwyższym stopniu, patrzeć trzeba zupełnie gdzie indziej. Jak się okazuje, największym krajowym dominatorem w Unii Europejskiej są Ateny, bez których PKB per capita Grecji skurczyłby się niemal o jedną piątą.

Także olbrzymi wpływ na bogactwo całego kraju ma Paryż. Licząca formalnie 2,2 mln mieszkańców stolica Francji, która stanowi rdzeń 12-milionowej aglomeracji, ma tak duży wpływ na produkt narodowy całego kraju, że gdyby stanowiła odrębne państwo, "l'Hexagone" miałby PKB per capita niższy aż o 15 proc.

bELiuWgi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
herr
4 lata temu
jeden z najgłupszych komenarzy gdyby stolicę przeniesiono do radomia radom byłby bogatszy od warszawy
szop pracz
5 lata temu
Kompletne bzdury. "Gdyby Warszawa odłączyła się od Polski, PKB na głowę spadłby prawie o 10 proc." Ze względów prawnych wszystkie globalne firmy obsługujące nas z35-milionowy rynek i administracja centralna musiałyby przenieść się do innego miasta, położonego na terytorium Polski. Wraz z nimi przeniosłyby się też praktycznie wszystkie wysokopłatne stanowiska pracy, a Warszawa bez reszty Polski dookoła byłaby zaledwie kolejnym średniej wielkości europejskim miastem.
won pis
5 lata temu
A o ile bogatsza była by Polska bez tego przeklętego przez Boga i ludzi pisu
bELiuWgj
A
5 lata temu
Ciekaw jestem czy w obliczeniach ujęli, że większa cześć niby dochodu Warszawy wynika ze środków, które zostały wypracowane poza Warszawa, a tylko rozliczone w Warszawie.
pepa
5 lata temu
TO JEST WSKAZANIE POZIOMU PASOŻYTNICTWA stolicy na reszcie kraju. A CO ONI NAM PROPONUJĄ PRÓCZ KORUPCJI !!!
...
Następna strona