Polska Grupa Energetyczna (PGE) podjęła decyzję o inwestycji w Żarnowcu, gdzie powstanie największy w Polsce magazyn energii. Jego moc wyniesie 262 MW, a pojemność około 981 MWh. Projekt ten jest najbardziej zaawansowanym przedsięwzięciem w zakresie magazynowania energii w PGE i ma zakończyć się w 2027 roku - czytamy.
Prezes PGE, Dariusz Marzec, w rozmowie ze Strefą Biznesu podkreślił znaczenie tej inwestycji. - Będą tę energię łapać, magazynować i oddawać wtedy, kiedy tej produkcji nie będzie, czyli w dni pochmurne, bądź w nocy - powiedział. Magazyn w Żarnowcu będzie mógł zasilić około 50 tys. gospodarstw domowych przez 24 godziny - informuje next.gazeta.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Historia Żarnowca
Żarnowiec to miejsce, które miało stać się symbolem energetycznej potęgi Polski. Znajdują się tam niedokończone konstrukcje dwóch pierwszych bloków elektrowni jądrowej, które miały być wyposażone w sowieckie reaktory. Prace nad budową zamarły w 1988 roku. Dziś, dzięki nowej inwestycji, Żarnowiec ma szansę na nowe życie.
Wielkoskalowe magazyny bateryjne, takie jak ten w Żarnowcu, mają stabilizować system energetyczny i łagodzić niedogodności związane z nadprodukcją energii ze źródeł odnawialnych.
Będą stabilizowały system i będą łagodziły niedogodności związane z nadprodukcją energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych - dodał Dariusz Marzec.
W docelowym kształcie cały segment mógłby zasilić 2,5 miliona gospodarstw domowych, co pokazuje ogromny potencjał tej inwestycji. Żarnowiec, który kiedyś był symbolem niespełnionych ambicji, teraz ma szansę stać się kluczowym elementem polskiego systemu energetycznego.