Autorzy raportu PIE "Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r." zwrócili uwagę, że między styczniem a wrześniem 2022 r. w naszym kraju powstało 3,6 tys. spółek z kapitałem ukraińskim oraz 10,2 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych założonych przez obywateli Ukrainy.
"75 proc. badanych firm otworzyło działalność w Polsce, żeby pozyskać środki dla siebie i rodziny. Jednocześnie 66 proc. z nich deklaruje kontynuację działalności w Polsce niezależnie od sytuacji w Ukrainie" - napisano w raporcie.
Kapitał zagraniczny jest głównie ukraiński
PIE zaznacza, że w naszym kraju działa ponad 24,1 tys. spółek z kapitałem ukraińskim, czyli 25 proc. wszystkich spółek z kapitałem zagranicznym.
"Z dostępnych danych wynika, że 2022 r. może być rekordowy pod względem liczby zarejestrowanych spółek z kapitałem ukraińskim. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. powstało już 3,6 tys. podmiotów" - oceniono.
W 2022 r. tylko od stycznia do września nawet 45 proc. nowo zarejestrowanych spółek z kapitałem zagranicznym stanowiły podmioty z udziałem kapitału ukraińskiego - 7 proc. wszystkich zarejestrowanych w Polsce spółek, zarówno z kapitałem polskim, jak i zagranicznym. - W większości są to firmy handlowe (22 proc.), budowlane (19 proc.) i zajmujące się transportem oraz magazynowaniem (14 proc.) – podkreśliła Katarzyna Dębkowska z PIE.
Głównie jednoosobowa działalność
Dominującą formą prowadzenia działalności biznesowej przez obywateli Ukrainy w Polsce są jednoosobowe działalności gospodarcze. Przez dziewięć miesięcy 2022 r. powstało ich ponad 10 tys. Największy przyrost odnotowano w kwietniu.
Jak wskazała Anna Szymańska z PIE, liczba zakładanych przez obywateli Ukrainy jednoosobowych działalności gospodarczych w 2022 r. rosła lawinowo z miesiąca na miesiąc. Największy skok nastąpił w pierwszych tygodniach od wybuchu wojny.
W kwietniu takich firm na polskim rynku było ponad cztery razy więcej niż w styczniu; z kolei we wrześniu – prawie 3 razy więcej niż w kwietniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Wśród branż dominuje budownictwo (24 proc.), informacja i komunikacja (16 proc.) i usługi (14 proc.) - podała Szymańska. Zaznaczyła, że za 41 proc. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych odpowiadają kobiety.
Biznes w Polsce pozostanie
Zdecydowana większość Ukraińców otwiera biznes w Polsce ze względu na utrzymanie siebie i rodziny. W następnej kolejności jest bliskość kulturowa i łatwiejsza komunikacja językowa niż w innych krajach (63 proc. wskazań).
W ocenie Dębkowskiej zakończenie wojny raczej nie będzie oznaczać masowego zamykania bądź przenoszenia działalności gospodarczej do Ukrainy. - Choć 40 proc. ukraińskich firm odczuwa brak doświadczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce jako barierę, większość badanych zamierza kontynuować swoją działalność w Polsce i rozwijać współpracę z polskimi partnerami - zauważyła.
Według niej przedsiębiorcy ukraińscy w Polsce chcą też uczestniczyć w przyszłej odbudowie Ukrainy.