Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Połowa pracowników z Ukrainy chce wrócić po wojnie do ojczyzny

Podziel się:

Połowa pracowników tymczasowych z Ukrainy chce wrócić po zakończeniu wojny do ojczyzny. Natomiast co czwarty na Ukrainę nie wróci - wynika z opublikowanych wyników sondażu.

Połowa pracowników z Ukrainy chce wrócić po wojnie do ojczyzny
Pracownicy tymczasowi z Ukrainy chcą wrócić do kraju. Zdj. ilustracyjne (Adobe Stock, Leszek Szelest)

W ramach raportu OTTO Work Force "Jak Ukraińcy oceniają pracę i pobyt w Polsce w 2022 roku?" zapytano ankietowanych m.in. o to, jakie mają plany na najbliższe miesiące. 43 proc. odpowiedziało, że chcą zaczekać w Polsce i zobaczyć, jaki będzie rozwój sytuacji na Ukrainie. 38 proc. planuje zacząć naukę języka polskiego. Natomiast 21 proc. stwierdziło, że chce znaleźć samodzielne mieszkanie, a co piąty pracownik. - sprowadzić do Polski najbliższą rodzinę. 5 proc. przyznało, że chce zapisać dzieci do polskiej szkoły lub przedszkola.

Ukraińcy chcą pracować u siebie

Zgodnie z danymi pochodzącymi z raportu prawie co drugi pracownik tymczasowy z Ukrainy planuje powrót do ojczyzny, gdy zakończy się wojna. 26 proc. badanych nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie, a 25 proc. wskazało, że nie planuje powrotu na Ukrainę.

Nikt nie wie, jak długo potrwa wojna i na jakich warunkach się zakończy, a to od tego zależy, co postanowią obywatele Ukrainy. Po zakończeniu wojny wielu z nich z pewnością wróci i zaangażuje się w odbudowę kraju. Jednak im dłużej potrwa konflikt, tym trudniej uchodźcom będzie wrócić na Ukrainę i zostawić już ułożone życie w Polsce. Pamiętajmy, że proces odbudowy Ukrainy będzie złożony, a wielu jej obywateli po prostu nie będzie miało do czego wracać - ocenił dyrektor zarządzający OTTO Work Force Central Europe Tomasz Dudek.

Wyjazd z Polski? Na Ukrainę lub do Niemiec

44 proc. badanych zaznaczyło, że nie rozważa wyjazdu z Polski do innego kraju niż Ukraina. 35 proc. nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie. Natomiast co piąty ankietowany zastanawia się nad wyjazdem na zachód, z czego zdecydowana większość wskazała Niemcy.

W raporcie podkreślono, że w latach 2020-21 głównym powodem podejmowania pracy w Polsce przez obywateli Ukrainy były wyższe zarobki. Natomiast w 2022 r. wskazano bezpieczeństwo (45 proc.), a potem zarobki (37 proc.) i chęć zapewnienia lepszego życia rodzinie (29 proc.).

W badaniu wzięło udział 502 pracowników tymczasowych z Ukrainy, 66 proc. stanowiły kobiety. Sondaż zrealizowano w listopadzie zeszłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP