Notowania

Religia w szkole. Polacy nie chcą za nią płacić

53 proc. Polaków twierdzi, że lekcje religii w szkołach nie powinny być finansowane z budżetu - wynika z sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej". Ale z drugiej strony - aż 45 proc. opowiada się za tym, by zasad nie zmieniać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Większość Polaków opowiada się za zniesieniem finansowania lekcji religii w szkołach (Fot: Beata Zawrzel/REPORTER)

Jak czytamy w piątkowej "GW", poparcie dla finansowania religii w szkołach z publicznych pieniedzy spada wraz z rosnącym wykształceniem.

Aż 59 proc. respondentów z wykształceniem podstawowym popiera obecny model. Z kolei wśród osób po studiach ten odsetek wynosi już zaledwie 35 proc.

Podobnie jest w przypadku miejsca zamieszkania oraz dochodów. Wyniki sondażu pokazują, że znaczną część zwolenników stanowią ludzie mieszkający na wsiach oraz z niskimi dochodami. Choć oczywiście nie tylko oni chcą utrzymania status quo.

Obejrzyj: Borys Budka o religii w szkołach

A jak jest z elektoratem poszczególnych partii politycznych? Tu niespodzianki nie ma. Konserwatywna część społeczeństwa głosuje na PiS i jednocześnie chce płacić za lekcje religii. Co jednak dość ciekawe - co czwarty wyborca PiS (24 proc.) przyznaje, że mu się to nie podoba.

Religia w szkołach. Biskupi zarzucają MEN dyskryminację

Elektorat opozycyjny ma zupełnie odwrotnie. Zniesienia finansowania chce 78 proc. wyborców Koalicji Europejskiej, 84 proc. - Lewicy Razem i 90 proc. - Wiosny Biedronia.

Jak wskazuje "Wyborcza", wyniki badania na temat finansowania religii są zbieżne ze wszystkimi światopoglądowymi kwestiami. Rozkład głosów jest bardzo podobny w przypadku np. prawa do aborcji.

Finansowanie Kościoła. Rząd proponuje podatek

Sondaż przprowadzono na początku kwietnia na reprezentatywnej próbie 1600 pełnoletnich Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-05-2019

BorysA ja jako polak sobie nie życzę aby z moich podatków które odprowadzam regularnie była opłacana religia w szkołach.

10-05-2019

IrkaI tak powinno być Religia do kościoła i katechezy na plebanii

10-05-2019

won ze szkolReligia w salach katechetycznych ,prowadzona przez czarnych lub katechetów opłacanych prze kurie

Rozwiń komentarze (559)