Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Patrycja Klimek
|
aktualizacja

Renta alkoholowa. Co to? Oto jaka jest jej wysokość w 2024 roku

373
Podziel się:

Renta alkoholowa to potoczne określenie na świadczenie, które jest przyznawane osobom, które utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu. Oto ile wynosi renta alkoholowa w 2024 roku.

Renta alkoholowa. Co to? Oto jaka jest jej wysokość w 2024 roku
Renta alkoholowa. Co to za świadczenie? Ile wynosi i komu przysługuje? (Getty Images, Kinga Krzeminska)

Określenie "renta alkoholowa" nie jest terminem, który można odnaleźć w aktach prawnych, ustawach czy odrębnych przepisach. Mimo to jest to nazwa, którą powszechnie używa się do określenia renty, przyznawanej z tytułu niezdolności do pracy, między innymi spowodowanej nadużywaniem alkoholu. Jakie kryteria muszą spełnić osoby, które chciałyby ubiegać się o takie świadczenie?

Renta alkoholowa. Oto komu przysługuje

Zgodnie z badaniami Eurostatu, opublikowanymi pod koniec 2023 roku, Polska znalazła się na czołowych miejscach wśród państw Unii Europejskiej, w których występuje najwyższy współczynnik zgonów wywołanych przez nadużywanie alkoholu. Wyżej znalazła się tylko Słowenia. Choroba alkoholowa, oprócz śmierci, może doprowadzić również do wyniszczenia organizmu, które w konsekwencji może skutkować brakiem możliwości podjęcia pracy zarobkowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wydatki wreszcie wyszły na jaw. Prawnik ocenił kwotę: niedopuszczalne
Renta alkoholowa jest terminem, którym określane jest świadczenie wypłacane osobom niezdolnym do pracy z powodu schorzeń, które mogą powstać w wyniku nadużywania używki. Do tych mogą należeć natomiast między innymi zespół Ortella (nazywany obłędem alkoholowym) czy zapalenie trzustki. Renta alkoholowa jest więc w istocie rentą z tytułu niezdolności do pracy.

Wyniszczenie organizmu, które spowodowało całkowitą lub częściową niezdolność do pracy, nie jest to jednak jedynym kryterium, które należy spełnić, by móc ubiegać się o wsparcie. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, renta może zostać przyznana po spełnieniu warunków:

  • uzyskanie orzeczenia o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy
  • osiągnięcie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, który jest zależny od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy
  • wykazanie, że niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych, określonych w przepisach.

Co ważne, sama choroba alkoholowa nie uprawnia do możliwości ubiegania się o rentę.

Renta alkoholowa 2024. Ile wynosi?

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby alkoholowej, jest uzależniona od stopnia niezdolności, określonego w orzeczeniu lekarskim. Kwota świadczenia może wynieść:

  • 1191 złotych w przypadku częściowej niezdolności do pracy
  • 1588 złotych w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.

Wysokość świadczenia podlega waloryzacji. Najbliższa ma mieć miejsce w marcu 2024 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(373)
Sprawiedliwy
miesiąc temu
Renta alkoholowa do likwidacji bo czemu Pijaki którzy nić nie robią tylko piją mają mieć pieniądze? Pracujcie jak normalni obywatele a nie przesiadujecie na ławkach albo na kanapie w domu
Babcia
2 miesiące temu
Pracuje ciężko mam 55 lat i odliczam lata kiedy wreszcie pójdę na emeryturę . Plecy bolą , ręce rewią . No to na to wyglada , ze najlepiej wychodzą na tym pijaczyny. Będą szczęśliwi przesiadywać na ławkach .
Kaja
2 miesiące temu
Kaminski sie załapie?
Starszy
2 miesiące temu
Krótko mówiąc, całe życie pił, a my podatnicy zato mu będziemy płać, to jest HORE
hahahahahah
2 miesiące temu
No i jak tam twór, który zwiecie "nasze państwo"? Wolno wam coś jeszcze prócz słuchania rozkazów i płacenia alimentów dla polityków i innych nierobów??? Ależ mam z was ubaw.
...
Następna strona