Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk,Marcin Walków
|
aktualizacja

Rząd pokazał ważną prognozę. Kluczowe wskaźniki dla Polski

67
Podziel się:

Wzrost PKB w 2025 r. wyniesie 3,7 proc. - wynika z przyjętego przez rząd Sprawozdania z realizacji planu budżetowo-strukturalnego. W budżecie na rok 2025 jest zapisany wzrost PKB na poziomie 3,9 proc.

Andrzej Domański
Andrzej Domański (East News, JIM WATSON)

We wtorek rząd przyjął Sprawozdanie z realizacji planu budżetowo-strukturalnego. Ze sprawozdania wynika, że wzrost PKB wyniesie 3,7 proc., a nie 3,9 proc., jak zapisano w budżecie.

"Prognozuje się, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w roku 2025 wyniesie 6,3 proc. PKB. Oznacza to zmniejszenie deficytu w roku 2025 w stosunku do roku 2024 na poziomie zbliżonym do poziomu redukcji deficytu przedstawionego w Planie" - napisano w dokumencie.

"Prognoza wyniku na rok 2025 uległa pogorszeniu w porównaniu z Planem o 0,8 pkt. proc. Ma na to wpływ przede wszystkim niższe prognozowane wykonanie dochodów, w szczególności podatkowych. Niższa prognoza wpływów podatkowych (głównie VAT) wynika m.in. z niższego wykonania dochodów w 2024 r., co obniżyło dochody z VAT na kolejne lata, oraz rewizji prognozy makroekonomicznej determinującej bazę podatkową" - dodano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 40 milionów klientów to dopiero początek. Teraz idą po 100 miliardów i Wall Street! Konrad Howard

Z kolei obecna prognoza długu sektora gg (sektora instytucji rządowych i samorządowych - przyp. red.) na 2025 r. jest niższa, niż założono w przyjętym w ubiegłym roku Średniookresowym planie budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028.

Przewiduje się, że relacja długu publicznego do PKB według definicji UE wzrośnie do 57,8 proc. w 2025 r., co oznacza, że wartość referencyjna długu na poziomie 60 proc. określona w Traktacie o funkcjonowaniu UE nie zostanie przekroczona. Wzrost relacji długu do PKB w 2025 r. będzie przede wszystkim konsekwencją kształtowania się potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i funduszy powołanych w Banku Gospodarstwa Krajowego, głównie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, oraz tempa wzrostu nominalnego PKB - napisano w sprawozdaniu z wdrażania planu.

"Wyższa relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB w 2024 r. wobec prognozy z Planu wynikała przede wszystkim z wyższego długu Skarbu Państwa, co było w dużej mierze efektem niższego od prognozowanego w Planie wykonania kasowego dochodów. Niższa prognozowana relacja w 2025 r. wobec Planu jest głównie efektem zmniejszenia środków finansowych na rachunkach budżetu państwa zgromadzonych w 2024 r. w związku z niższym od planowanego wykonaniem w 2024 r. potrzeb pożyczkowych oraz kształtowania się nominalnego wzrostu PKB" - dodano.

W przyjętym w ubiegłym roku Średniookresowym planie budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028 resort finansów zakładał, że dług sektora gg w 2025 r. wyniesie 58,4 proc. PKB. Teraz prognoza wskazuje na dług na poziomie 57,8 proc. PKB w tym roku.

3,5 proc. PKB i 3,8 proc. inflacji. Kluczowe założenia na 2026 r.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że w 2026 r. wzrost realnego PKB wyniesie 3,5 proc. Z kolei inflacja w 2026 r. wyniesie średnio 3,8 proc. Rok później wartość wskaźnika ma spaść do 3 proc., w 2028 r. do 2,8 proc., a w 2029 r. do 2,5 proc.

Według KPRM w 2027 r. tempo wzrostu PKB wyniesie 3 proc., rok później 2,7 proc., a w 2029 r. będzie to 2,6 proc.

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(67)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Tomasz
2 miesiące temu
ten szaman jeszcze nic trafnie nie zaprognozowal zawsze jakies 20% na niekorzysc sie myli
Jarek K.
2 miesiące temu
jak by nie patrzeć nareszcie mamy premiera który rzeczywiście dba o Polskę. Hiperinflacja zastopowana, płace realne rosną najszybciej od ćwierćwiecza, środki unijne na rozwój i inwestycje zaczynają napływać szerokim strumieniem , wzrost PKB piętnaście razy wyższy niż za Pisu, media już bez szczucia i kłamstw, praworządność wraca, Polska odzyskuje wiodącą pozycję w UE. Po 8 mrocznych latach znowu wróciła normalność, czego chcieć więcej?
cała prawda
2 miesiące temu
PiS przez 8 lat nie wykonał żadnych prorozwojowych inwestycji, nie kupował uzbrojenia, nie przeprowadzał modernizacji energetyki, kolei, sieci, a zwiększył zadłużenie kraju o blisko bilion zł. Wszystko rozkradli i sprzeniewierzyli na korupcję wyborczą i tępą propagandę. W dodatku odsetki od zadłużenia po rządach PISu to ponad 100 mld rocznie. Teraz inwestycje ruszają z kopyta, podwajamy nakłady na bezpieczeństwo do 200 mld rocznie. Domański musi to wszystko ogarnąć i trzeba przyznać że dobrze sobie radzi, ciągle utrzymuje zadłużenie poniżej konstytucyjnej granicy 60% PKB, dobra robota
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Zyg-zyg
2 miesiące temu
Daje to ocenę niedostateczną rządowi
Oldi
2 miesiące temu
Plenum się zebrało
na 100 %
2 miesiące temu
GARGAMEL - 2
...
Następna strona