Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Restrukturyzacja kopalń. Sasin odpowiada górnikom

101
Podziel się:

Zerwane rozmowy rządu z górnikami dotyczące restrukturyzacji kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Jacek Sasin twierdzi, że potrzeba "nowej formuły" oraz "wypracowania planu, który mógłby zostać zaakceptowany przez wszystkie strony".

Wicepremier Sasin ws. zerwanych rozmów z górnikami: potrzeba nowej formuły
Wicepremier Sasin ws. zerwanych rozmów z górnikami: potrzeba nowej formuły (PAP)
bEJBmTmd

Ministerstwo Aktywów Państwowych w planie restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej zapisało zamknięcie trzech kopalń w Rudzie Śląskiej: Bielszowice, Halemba, Pokój. - Od początku deklarowaliśmy, że plan restrukturyzacji kopalni będzie przygotowany z poszanowaniem strony społecznej. Ochrona miejsc pracy i regionu to priorytet - zapewnił wicepremier Jacek Sasin.

Wcześniej plan restrukturyzacji PGG został odrzucony przez związkowców. - Brak akceptacji do rozmowy o nim przez stronę związkową oznacza, że dalsze prace wymagają nowej formuły. Prace odbędą się w grupie roboczej. Naszym celem jest wypracowanie planu, który mógłby zostać zaakceptowany przez wszystkie strony - dodał we wpisie na Twitterze minister aktywów państwowych.

bEJBmTmf

- Podczas spotkania pomijają cały czas program restrukturyzacji PGG. Minister Sasin powiedział, że wiedzą, iż nie ma akceptacji społecznej, zatem nie będzie też miał akceptacji rządowej - powiedział z kolei w rozmowie z money.pl uczestnik spotkania Sebastian Czogała, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Zobacz także: Obejrzyj: Kolej w martwym punkcie. "Problemem są prywatne grunty"

Do rozmów i "mądrych rozwiązań" nawołuje natomiast na Twitterze była premier Beata Szydło.

bEJBmTml

Będzie strajk?

Górnicy są gotowi do wyjścia na ulice. - Jestem przekonany, że ludzie zawalczą tak, jak 5 lat temu, kiedy premier Kopacz również chciała likwidować kopalnie. To nie będą przelewki, bo to przecież jakiś blitzkrieg w likwidowaniu górnictwa - mówił money.pl szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

MAP w planie restrukturyzacji PGG planowało także likwidację kopalni Wujek. Jednak, jak dowiedział się money.pl, minister Jacek Sasin na spotkaniu z górnikami zapewnił, że plan wymaga korekt i ostatecznie go nie przedstawił.

bEJBmTmm

Bielszowice, Halemba, Pokój i Wujek zatrudniają łącznie ponad 7 tys. osób. i wydobywają ponad 5 mln ton węgla rocznie. Resort aktywów państowwych oszacował koszty związane z zakończeniem wydobycia we wszystkich tych kopalniach na 5 mld zł.

Wypłaty świadczeń osłonowych dla pracowników to ok.1,5 mld zł, a sama likwidacja kopalń pochłonie kolejnych 3,5 mld zł.

Jak już pisaliśmy w money.pl, PGG jest w bardzo ciężkiej sytuacji. Zeszły rok zamknęła stratą w wysokości 400 mln złotych, w tym jest jeszcze gorzej.

bEJBmTmn

Spadło zapotrzebowanie na węgiel, przy kopalniach rosną zwały tego surowca. Mówi się też o zmianie prezesa PGG, a sytuację dodatkowo pogarsza koronawirus, który ograniczył wydobycie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJBmTmG
KOMENTARZE
(101)
Kinoman
rok temu
Hmmmm.... Zaczynam myśleć że Jacek Sasin to taki nasz Ethan Hunt.... Podejmuje się wykonania tylko misji niemożliwych takich jak organizacja wyborów, ratowanie kopalń, i tym podobne.... niestety w przeciwieństwie do bohatera filmu nic mi nie wychodzi😂
xxyy
rok temu
Sasin wpłać te 70 milionów które masz do oddania na restrukturyzację górnictwa a nie bierz się za coś czego nie rozumiesz.
100 % hanys
rok temu
Sasin ma nowy plan uzdrowienia górnictwa. Otwarcie nowych 30 kopalń, podwyżki 25 %, 17, 18 i 19 wypłata, 2 barbórki w roku, no i po 10 latach na renta. Do tego każdemu 10 ton wungla.
bEJBmTmH
Aaaaa
rok temu
Stocznie też zamknęli i ludzie jakoś dali radę.
Zxxc
rok temu
Od kiedy to Pracownik dyktuje warunki pracodawcy?! Niech się wypowie w referendum cała polska
...
Następna strona