Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Rezerwiści zostaną wezwani na ćwiczenia. Oto kto może się tego spodziewać

28
Podziel się:

W 2024 r. Wojsko Polskie wezwie rezerwistów na ćwiczenia. Pisma w tej sprawie mogą trafić nawet do 200 tys. Polaków. Niektórzy z nich jeszcze nigdy nie wkładali munduru. Wyjaśniamy, kto może się spodziewać wezwania i ile potrwają ćwiczenia.

Rezerwiści zostaną wezwani na ćwiczenia. Oto kto może się tego spodziewać
Wojsko. Armia wzywa rezerwistów. Oto kto się musi stawić na ćwiczenia (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, snedorez)

O sprawie pisze serwis rp.pl, który porozmawiał o ćwiczeniach rezerwistów z ppłk. Justyną Balik z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR). Rozmówczyni dziennikarzy podkreśliła, że liczbę osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach ćwiczeń wojskowych, określa rozporządzenie Rady Ministrów.

W procedowanym rozporządzeniu na 2024 r. w ramach ćwiczeń wojskowych planuje się powołać do 200 tys. osób – podała ppłk. Justyna Balik, cytowana przez rp.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grozi nam fala bankructw w 2024 r. "Koszty silnie dociskają gastronomię"

Ile dni trwają ćwiczenia wojskowe rezerwistów?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Ćwiczenia wojskowe mogą bowiem być: jednodniowe, krótkotrwałe (czyli trwające nieprzerwanie do 30 dni), długotrwałe (trwające nieprzerwanie do 90 dni) lub rotacyjne, co oznacza, że będą trwać łącznie do 30 dni i będą odbywane z przerwami w określonych dniach.

– Długość ćwiczeń wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy jest uwarunkowana realizacją zakładanych celów szkoleniowych – wytłumaczyła ppłk. Justyna Balik.

Rozmówczyni serwisu podkreśliła, że zakładana średnia długość ćwiczeń nie będzie przekraczać siedmiu dni. Ostateczna decyzja jednak należy do dowódcy jednostek wojskowych.

Kto zostanie wezwany?

Na ćwiczeniach będą musieli się stawić żołnierze pasywnej rezerwy zgodnie z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi w wielu specjalnościach wojskowych. Powołane też mogą być osoby posiadające szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne dla armii. Serwis rp.pl wymienia przykłady i wskazuje na: informatyków, lekarzy, weterynarzy, kierowców kat. C i D.

W ich przypadku jednak preferowane będą ćwiczenia w weekendy. Będzie im też wypłacana rekompensata z tytułu utraconego wynagrodzenia.

Wojsko może wezwać na ćwiczenia szeregowych do 55. roku życia. W przypadku podoficerów lub oficerów granica wydłuża się do 63 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Rayan
3 miesiące temu
Byłem żołnierzem zawodowym, misje, poligony, służby. Nie chorowałem jak inni. Chciałem awansować, trzy razy składałem papiery o awans, zawsze odmownie. Pierwszeństwo mieli oczywiście, kolesie i pociotki, którzy zawsze mieli coś do załatwienia jak trzeba było jechać na ćwiczenia czy wziąć służbę. Teraz to Ja mam to w głębokim poważaniu. Mam nadzieję że nie zabraknie kolesi i pociotków na ćwiczeniach.
lolaaaa
3 miesiące temu
obecny minister idealny do okopwow!!! wiek idealny i lekarz z zawodu! czego chciec wiecej :))) Władysław Marcin Kosiniak-Kamysz (ur. 10 sierpnia 1981 w Krakowie[3]) – polski lekarz, samorządowiec i polityk, doktor nauk medycznych. Od 2015 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł na Sejm VIII, IX i X kadencji (od 2015). Kandydat na urząd prezydenta RP w pierwszych i drugich wyborach w 2020. W latach 2011–2015 minister pracy i polityki społecznej, od 2023 wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej.
janek
4 miesiące temu
Oskarek też pójdzie na ćwiczenia?
Mechanik
5 miesięcy temu
Serio nie potrzebują mechaników? Przecież mechanik na rynku pracy to biały kruk a co dopiero w wojsku.
Rebacz
5 miesięcy temu
Nowy minister w pierwszej kolejności powinien powołać orłów pisowskich i ich dzieci nie wykluczając aktualnych posłów i senatorów Może w wojsku nauczą ich rozumu
...
Następna strona