Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Rodzinie należy się odszkodowanie. Nowe przepisy właśnie weszły w życie

15
Podziel się:

Członek rodziny doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu i jest w śpiączce? Nowe przepisy, które weszły w życie w niedzielę, dają prawo do zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej. Dotyczy to też nienarodzonych dzieci. Do tej pory sądy nie były jednomyślne.

Rodzinie należy się odszkodowanie. Nowe przepisy właśnie weszły w życie
Rodzina pacjenta ma teraz więcej możliwości dochodzenia roszczeń (USK we Wrocławiu)

Nowelizacja Kodeksu cywilnego przewiduje, że najbliższej rodzinie osoby trwale poszkodowanej może przysługiwać zadośćuczynienie pieniężne za naruszenie więzi rodzinnej. Taki przepis z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy został uchwalony w czerwcu, a w niedzielę 19 września wszedł w życie.

"Zagadnienie to dotyczy przede wszystkim przypadków utraty więzi rodzinnej w następstwie stanu śpiączki pourazowej poszkodowanego lub stanu wegetatywnego" - wskazuje kancelaria prezydenta.

Podkreśla, że ciężkie i trwałe uszkodzenie ciała powoduje w takich przypadkach niemożność nawiązywania lub kontynuowania więzi rodzinnej, a po stronie członków najbliższej rodziny poszkodowanego powstaje silna i długotrwała trauma.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

Potrzeba uregulowania tej kwestii wynikała z rozbieżności w dotychczasowym orzecznictwie sądowym. Zdarzały się przypadki odmowy prawa do zadośćuczynienia rodzinie w takich przypadkach.

Prawo działa wstecz

Przepis ten stosowany ma być z mocą wsteczną, tj. - jak to ujęto - także w związku ze zdarzeniami, których skutkiem jest niemożność nawiązania lub kontynuowania z poszkodowanym więzi rodzinnej, powstałymi przed dniem wejścia w życie tej nowelizacji.

Podkreślenia wymaga, że prawo do zadośćuczynienia będzie dotyczyło nie tylko relacji rodzinnych już nawiązanych w sensie społecznym pomiędzy żyjącymi najbliższymi członkami rodziny, ale również przypadków, gdy w następstwie czynu niedozwolonego nie będzie możliwe nawiązanie więzi rodzinnej, choć gdyby do wyrządzenia czynu niedozwolonego nie doszło więzi te zostałyby nawiązane.

Z wyjaśnień kancelarii prezydenta wynika, że sytuacja taka dotyczyć może na przykład roszczeń rodziców za szkody wyrządzone nienarodzonemu dziecku w okresie ciąży lub w czasie porodu w skutek błędów medycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Twój nick
3 lata temu
Czy dotyczy to również Kai z Doliny Muminków, bo najwyraźniej nie utrzymuje więzi ze swoim dzieckiem, ćwicząc publicznie swoje QQ?🤔
AQQ
3 lata temu
znaczy trochę pieniądza ukoi ból z tego powodu ?
Hej
3 lata temu
A kto to będzie wypłacał ? I do kogo się zgłaszać ?
jura
3 lata temu
Wszystko to bardzo nie jasne. Moglibyście lepiej napisać albo wcale.
RR364
3 lata temu
Nie bardzo rozumiem, dlaczego podatnicy mają płacić za to odszkodowanie? W ten sposób odszkodowanie należy się wszystkim, których rodzic np. zmarł. Proszę się ubezpieczyć w firmie, która od takich przypadków ubezpiecza.