Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Ropa. Goldman Sachs prognozuje, że trzeba będzie zmniejszyć wydobycie

53
Podziel się:

Bank inwestycyjny Goldman Sachs przewiduje, że cena ropy Brent spadnie do 20 dolarów z baryłkę. Inne będą jeszcze tańsze. A to wszystko przez spadek popytu, który zmusi do zmniejszenia wydobycia surowca.

Goldman Sachs wskazuje, że ceny ropy z powrotem pójdą w górę po pandemii.
Goldman Sachs wskazuje, że ceny ropy z powrotem pójdą w górę po pandemii. (Fotolia)

Goldman Sachs w czwartkowej prognozie szacuje, że wielkość i tempo spadku globalnego popytu na ropę z powodu pandemii koronawirusa nie zdarzyła się nigdy wcześniej - podaje Polska Agencja Prasowa. Według szacunków banku, tylko w marcu popyt zmaleje o 10,5 mln baryłek. W kwietniu zapotrzebowanie zjedzie jeszcze bardziej - o 18,7 mln baryłek.

PAP podaje także dla porównania globalny dzienny popyt sprzed kryzysu związanego z wirusem SARS-CoV-2. Wynosił on wtedy średnio 100 mln baryłek dziennie.

Eksperci banku nie mają wątpliwości, że taki zjazd popytu przełoży się na ograniczenie mocy rafinerii. Ich zdaniem z czasem zapasy ropy znacznie się zwiększą, przez co przepełnione będą magazyny.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus a pożyczki. UOKiK za obniżeniem pozaodsetkowych kosztów

Goldman Sachs prognozuje, że wszystkie te czynniki doprowadzą do wstrzymywania wydobycia na polach naftowych. Przyczyni się do tego brak miejsca w magazynach oraz ceny ropy, które będą niższe niż koszty produkcji.

Goldman Sachs ocenia, że wydobywana na morzu ropa Brent w II kwartale 2020 roku będzie kosztować w granicach 20 dolarów za baryłkę. Natomiast te gatunki surowca, które wydobywane są na lądzie - spadną poniżej tej granicy.

Jednocześnie bank szacuje, że ceny ropy pójdą w górę pod koniec roku. Ropa Brent będzie kosztować wtedy 40 dolarów za baryłkę. Wzrost cen może by jednak gwałtowny. Uruchomienie wydobycia pochłania bowiem znacznie więcej czasu, niż odbudowywanie się popytu po epidemii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
jack
3 lata temu
Goldman Sachs? Szalom...
PATRIOTA 1952...
3 lata temu
OD 6-LAT NIE TANKUJĘ NA STACJACH Z LOGO ORLEN.ROCZNY PRZEBIEG SAMOCHODU OSOBOWEGO 20-25 TYS KM. KIEROWCOM KTÓRZY CHCĄ MIEĆ TANIE PALIWO POLECAM OMIJAĆ SZEROKIM ŁUKIEM STACJE Z LOGO ORLEN.
Fakt
3 lata temu
Wysłuchałem wystąpień sejmowych i dawno nie słyszałem takiego pustosłowia. Budżet jest własnością narodu i nie było żadnych deklaracji pozabudżetowych ze strony rządzących. Chociażby zmniejszenie liczby posłów do 300, likwidacja senatu, urzędów marszałkowskich, likwidacja powiatów /przekazać zagadnienia od gmin- bliżej obywatela/, finansowanie partii z własnych składek itd.
PATRIOTA 1952...
3 lata temu
SKORO POPYT NA PALIWO MALEJE TO CENY W SKLEPACH POWINNY DRASTYCZNIE SPADAĆ. W POLSCE TEGO NIE WIDAĆ ?.
Wanda
3 lata temu
KOMENTARZ NA CZAS KRYZYSU - na YT. Zapoznaj się.
...
Następna strona