Notowania

Ropa. Goldman Sachs prognozuje, że trzeba będzie zmniejszyć wydobycie

Bank inwestycyjny Goldman Sachs przewiduje, że cena ropy Brent spadnie do 20 dolarów z baryłkę. Inne będą jeszcze tańsze. A to wszystko przez spadek popytu, który zmusi do zmniejszenia wydobycia surowca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Goldman Sachs wskazuje, że ceny ropy z powrotem pójdą w górę po pandemii.

Goldman Sachs w czwartkowej prognozie szacuje, że wielkość i tempo spadku globalnego popytu na ropę z powodu pandemii koronawirusa nie zdarzyła się nigdy wcześniej - podaje Polska Agencja Prasowa. Według szacunków banku, tylko w marcu popyt zmaleje o 10,5 mln baryłek. W kwietniu zapotrzebowanie zjedzie jeszcze bardziej - o 18,7 mln baryłek.

PAP podaje także dla porównania globalny dzienny popyt sprzed kryzysu związanego z wirusem SARS-CoV-2. Wynosił on wtedy średnio 100 mln baryłek dziennie.

Eksperci banku nie mają wątpliwości, że taki zjazd popytu przełoży się na ograniczenie mocy rafinerii. Ich zdaniem z czasem zapasy ropy znacznie się zwiększą, przez co przepełnione będą magazyny.

Zobacz też: Koronawirus a pożyczki. UOKiK za obniżeniem pozaodsetkowych kosztów

Goldman Sachs prognozuje, że wszystkie te czynniki doprowadzą do wstrzymywania wydobycia na polach naftowych. Przyczyni się do tego brak miejsca w magazynach oraz ceny ropy, które będą niższe niż koszty produkcji.

Tarcza antykryzysowa. Trzy miesiące bez ZUS. Zobacz, jak to działa
Tarcza antykryzysowa. Trzy miesiące bez ZUS. Zobacz, jak to działa

Goldman Sachs ocenia, że wydobywana na morzu ropa Brent w II kwartale 2020 roku będzie kosztować w granicach 20 dolarów za baryłkę. Natomiast te gatunki surowca, które wydobywane są na lądzie - spadną poniżej tej granicy.

Zamknięte szkoły to gigantyczny problem - dla dzieci, które nie miały w domu ciepłych posiłków
Tysiące dzieci zostaną bez ciepłego posiłku? Zamknięte szkoły to gigantyczny problem

Jednocześnie bank szacuje, że ceny ropy pójdą w górę pod koniec roku. Ropa Brent będzie kosztować wtedy 40 dolarów za baryłkę. Wzrost cen może by jednak gwałtowny. Uruchomienie wydobycia pochłania bowiem znacznie więcej czasu, niż odbudowywanie się popytu po epidemii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2020

CCIGoldman Sachs ! To Najwieksi na Swiecie Zlodzieje i Oszusci zarabiajacy na Okradaniu Innych i Slabszych ! To jest Mafia i Masonierja … Czytaj całość

26-03-2020

logicznyOstatni moment do porzucenia korporacyjnej zmowy cenowej i powrót do zrównoważonej gospodarki regulowanej przez prawdziwy popyt i podaż ;)))

27-03-2020

DartanianNiestety gdyby ropa była za 1$ to tak czeka nas katastrofa . Polska to domek z kart bez gospodarki , planu , zapasów . Pozwoliliśmy populistom … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (52)