Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Rosja uniknęła technicznego bankructwa? Twierdzi, że spłaciła ponad 100 mln dolarów odsetek

Podziel się:

Rosja stoi na krawędzi technicznego bankructwa, ale na razie zrobiła krok w tył. Minister finansów Anton Siluanov poinformował o przelaniu 117 mln dolarów. Jeśli to się potwierdzi, Rosja odnotuje spłatę części aktualnych zobowiązań, ale z kolejnymi może być problem. Sankcje blokują dostęp do rezerw w zagranicznych walutach. Spłata odsetek w rublach będzie oznaczać złamanie umów.

Rosja uniknęła technicznego bankructwa? Twierdzi, że spłaciła ponad 100 mln dolarów odsetek
Rosyjski minister finansów Anton Siluanov poinformował o spłacie odsetek od obligacji (Getty Images, Mikhail Svetlov)

Rosja poinformowała, że bieżące zobowiązania od euroobligacji zostały zapłacone odpowiedniemu bankowi. Chodzi o 117 mln dolarów z tytułu odsetek od dwóch obligacji dolarowych - informuje agencja Bloomberg.

Wcześniej spekulowano, że Rosja nie będzie w stanie zapłacić tej kwoty zgodnie z umową (w dolarach) i krajowi grozi techniczne bankructwo.

Ministerstwo Finansów Rosji zadeklarowało, że w późniejszym terminie poinformuje o tym, czy płatność została zaksięgowana przez Citibank w Londynie, agenta pośredniczącego w płatności euroobligacji Rosji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sklepy wycofują rosyjskie produkty. "Oddolny odpowiednik sankcji"

Rosja ma duży problem

Do momentu oficjalnego potwierdzenia przelewu przez bank trzeba podchodzić do informacji przekazanej przez Rosję z pewnym dystansem. Nawet jeśli wszystko się zgadza, problem nie znika.

Minister finansów Anton Siluanow, który poinformował o dokonaniu płatności, wcześniej wielokrotnie ostrzegał, że bez dostępu do rezerw walutowych Rosja dokona płatności w rublach. A to byłoby złamaniem zasad.

Agencja Fitch Ratings podała we wtorek, że dokonanie płatności w jakiejkolwiek walucie innej niż dolar w okresie karencji będzie uznane za niewywiązanie się ze zobowiązań. S&P Global Ratings wydała podobne oświadczenie na początku tego miesiąca.

Rosja miała czas do końca dnia roboczego w środę, aby honorować kupony od tych dwóch obligacji. Gdyby tego nie zrobiła, byłby to pierwszy przypadek niewywiązania się z zobowiązań wobec zagranicznych wierzycieli od czasu, gdy bolszewicy anulowali długi cara w 1918 roku - wskazuje Bloomberg.

Wkrótce kolejny sprawdzian z wypłacalności

- To prawdopodobnie niejedyna emisja obligacji, w przypadku której może dojść do złamania umowy. Kolejne płatności przypadają na 31 marca (359 mln dolarów) oraz 4 kwietnia (2 mld dolarów) - wskazuje Jakub Rybacki, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Eksperci PIE zauważają, że najważniejszą konsekwencją technicznego bankructwa Rosji byłaby całkowita utrata zaufania rynków finansowych, która prawdopodobnie wywołałaby kolejną falę odpływu kapitału z Rosji.

Można spodziewać się dalszego osłabienie rubla, wzrostu kosztów finansowania rosyjskich przedsiębiorstw, a to długofalowo przyczyni się do bankructw słabszych podmiotówzwiększy ryzyko recesji gospodarczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl