Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PAM
|

Rozkopane centrum Poznania. Oto co myślą mieszkańcy

27
Podziel się:

Remonty w Poznaniu trwają już bardzo długi czas. Mieszkańcy nie są zadowoleni, gdyż powoduje to wiele problemów komunikacyjnych. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie zapewnia, że kluczowe prace w centrum miasta potrwają do końca tego roku.

Rozkopane centrum Poznania. Oto co myślą mieszkańcy
Remonty w Poznaniu są dużym utrudnieniem dla wielu mieszkańców (PAP, Jakub Kaczmarczyk)

– Z remontami w Poznaniu to taka trochę niekończąca się historia. Nikt już nie pamięta, od kiedy tak dokładnie całe centrum jest rozkopane. I nikt nie wie, kiedy to nareszcie się skończy – powiedział Marek, mieszkaniec poznańskiego Piątkowa.

Poznań nawet nagrał filmowy poradnik robienia zdjęć, tak aby remonty nie były widoczne. Film udostępnił w swoich mediach społecznościowych m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Mieszkańcy jednak skrytykowali poradnik i uznali, że władze stolicy Wielkopolski drwią sobie z kłopotów mieszkańców centrum miasta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Świat walczy z ociepleniem klimatu. Co może zrobić Polska? Najważniejsze obszary

Większość mieszkańców do remontów w Poznaniu już się przyzwyczaiła. Taką osobą jest pani Maria, emerytka z os. Kosmonautów. – Mam kilkoro znajomych w innych częściach Poznania, czasem się spotykamy, ale już nie na Starym Rynku. Poznań ma jeszcze trochę przyjaznych miejsc, ale mnie osobiście najbardziej denerwuje nieustanna zmiana rozkładów jazdy przez te remonty – mówiła pani Maria.

Problemy z komunikacja miejską w Poznaniu

Dużym problemem towarzyszącym remontom są problemy z komunikacją miejską. Część autobusów nie dojeżdża na wyznaczone przystanki, co jest dużym utrudnieniem dla emerytów.

Ja w wieku 76 lat muszę przejść taki kawał – a z tego tramwaju przesiąść się i tak w jakiś autobus. W Poznaniu i organizacja remontów, i organizacja rozkładu jazdy jest zupełnie nieprzemyślana – podkreśla pani Maria.

Za niedługo rozpoczyna się też rok szkolny. W ocenie pani Marii dojazd do szkół podstawowych i liceów będzie zajmował uczniom dużo więcej czasu ze względu na zmienione trasy.

Część mieszkańców zauważa też pozytywne aspekty remontów. Amelia, która od kilku lat studiuje w Poznaniu, powiedziała, że gdyby nie te przebudowy, nie poznałaby tak dobrze miasta. – Jako studenci zaczęliśmy szukać alternatywy i się okazało, że Poznań ma do zaoferowania całkiem sporo. Zaczęliśmy poznawać lokale na Jeżycach, na Śródce – to oczywiście nie to samo, co Stary Rynek, ale można sobie jakoś poradzić – powiedziała studentka.

Do kiedy potrwają remonty w Poznaniu?

Jak tłumaczyła Maja Chłopocka-Nowak ze spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, kluczowe prace w centrum Poznania mają potrwać do końca 2023 r. Dodała, że wyjątkiem jest ul. 27 Grudnia, gdzie do tego czasu przewidziane jest wykonanie prac w zakresie umożliwiającym powrót tramwajów.

– Jeżeli tylko można udostępnić daną przestrzeń przed zakończeniem wszystkich prac, to się to dzieje. W wielu miejscach w centrum mieszkańcy korzystają już z nowych chodników i jezdni, a przede wszystkim z tras tramwajowych przez ul. Św. Marcin oraz ulice Fredry i Mielżyńskiego – podkreśliła Chłopocka-Nowak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
ja wam
8 miesięcy temu
towarzysze POznaniacy wójta nie wybierałem
Rozgoryczony
8 miesięcy temu
Pań Prezydent Jaskowiak.... I wszystko jasne...
Jak żyć
8 miesięcy temu
O mamy nowy termin. Nie tak dawno na lokalnym portalu informacyjnym zapewniano że w listopadzie będzie koniec prac. Teraz mamy koniec roku. Zatem jedziemy dalej byle do wiosny.
Zmeczony pozn...
8 miesięcy temu
Beznadziejnie sie mieszka i porusza po centrum. Jaskowiak zniszczyl Poznan remontami robionymi bez ladu i skladu. Jeden etap nie pasuje do kolejnego i trzeba przerabiac - patrz problem poziomu chodnikow na sw. Marcinie. A na koniec komus sie przypomni, ze jeszcze jakiejs rury nie wymienili, albo, ze trakcje trzeba wyremontowac. Albo zlikwidowac torowisko, zabetonowac i posadzic po jednym drzewku w betonowe oczko. I tak w kolo Macieju. Efektem remontu Rynku ma być “przełożenie” bruku, a nie położenie szpilkostrady. Panie beda teraz niszczyc sobie obuwie na przelozonym bruku. I ta przyjemnosc wyceniana jest obecnie na 140 mln zl. Na pewno nie jest to ostatnie slowo, bo budzet rosnie na kazdym etapie realizacji projektu, a ten jeszcze dlugo sie nie zakonczy.
Poznaniak 11
8 miesięcy temu
Skończą do wyborów samorządowych i Jacuś będzie budował swoją posadkę na następną kadencję.
...
Następna strona