W szczecińskim Prawobrzeżu trwają przygotowania do wykonania odwiertu geotermalnego, który ma na celu sprawdzenie możliwości wykorzystania wód geotermalnych w miejskim systemie ciepłowniczym. Anna Folkman, rzecznik prasowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, podkreśla, że wartość strumienia cieplnego w rejonie Szczecina wynosi ok. 90-100 MW/m kw., co jest jedną z najwyższych wartości w Polsce.
Szczecin. Będzie wielki odwiert na blisko 2 km
ZUO jest spółką miasta Szczecin, odpowiedzialną za projekt. Obecnie szykuje się do ogłoszenia postępowania na wykonawcę usługi nadzoru i dozoru geologicznego. – Aktualnie jest to obszar częściowo wykorzystywany jako plac węglowy Ciepłowni "Dąbska", a w pozostałej części niezagospodarowany – mówi portalowi wszczecinie.pl Anna Folkman.
Czytamy, że próbny odwiert zostanie wykonany na działce przy ul. Dąbskiej na osiedlu Majowym. Projekt zakłada odwiercenie otworu do głębokości ok. 1950 metrów. Cała inwestycja ma wynieść ok. 16 mln zł. Taką kwotę zapisano w wieloletniej prognozie finansowej miasta na lata 2024-2027. Połowa z tej puli pochodzić będzie z dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badania hydrogeologiczne sugerują, że możliwe będzie uzyskanie wody termalnej o wydajności 200 m sześc. na godzinę i temperaturze 70-75 stopni Celsjusza. Taka lokalizacja pozwoli w łatwy sposób włączyć energię geotermalną do miejskiego systemu ciepłowniczego.
Prace zasadnicze związane z wykonaniem otworu powinny być zrealizowane do 10 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą otworu. Kolejne pół roku rezerwuje się na opracowanie dokumentacji hydrogeologicznej – tłumaczy lokalnemu serwisowi Anna Folkman.
Miejska spółka przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wykonawcę odwiertu. Realizacja projektu ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej miasta poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.