Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Rynek raczkuje, a Poczta Polska już ma na nim konkurenta. To firma spoza branży

14
Podziel się:

Jak informuje "Rzeczpospolita", firma Asseco rzuca wyzwanie Poczcie Polskiej w obszarze funkcjonowania e-listów. "Państwowa spółka liczyła, że jako tzw. operator wyznaczony z łatwością zdominuje raczkujący nad Wisłą rynek" - czytamy.

Rynek raczkuje, a Poczta Polska już ma na nim konkurenta. To firma spoza branży
Poczta Polska ma konkurenta na rynku e-listów (Getty Images, Jaap Arriens)

Spółka Asseco wchodzi na rynek elektronicznych listów. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", polska firma technologiczna zamierza zaoferować Polakom usługę tzw. e-doręczenia. "Za sprawą przepisów boom na takie elektroniczne skrzynki do oficjalnej korespondencji, nie tylko z administracją publiczną, ale także między firmami czy instytucjami, dopiero rusza. Grupa założona przez Adama Górala liczy, że popłynie na tej fali" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Powróciły pytania o Pocztę Polską i wybory kopertowe

Asseco konkurentem Poczty Polskiej na rynku e-listów

Plany podboju branży przez Asseco to zła wiadomość dla Poczty Polskiej. "Na rynku tradycyjnych listów dekadę temu skutecznie podgryzał go InPost, teraz zaś w e-listach państwowemu operatorowi może namieszać kolejny prywatny podmiot" - pisze "Rz".

Doręczenia elektroniczne mają zastąpić listy polecone w ramach rozpowszechniania cyfryzacji. W Polsce wprowadzono ustawowy wymóg posiadania e-skrzynek. Jak tłumaczy "Rz", najpóźniej do końca 2023 r. adresy do e-doręczeń, które zastąpią ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej - przyp. red.), będą musiały posiadać wszystkie organy administracji państwowej, NFZ, ZUS, KRUS, samorządy czy uczelnie wyższe. Obowiązek nałożony zostanie również na przedsiębiorców.

Dla operatorów w branży powstał więc atrakcyjny rynek. Poczta Polska wiąże z nim spore nadzieje. Spółka, jako operator wyznaczony (pełni tę funkcję do 2025 r.), zagwarantowała sobie monopol na obsługę tej e-korespondencji w relacji z podmiotami publicznymi (usługa PURDE - Publiczna Usługa Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego). Nie mając konkurencji w tym segmencie, od każdego maila tego typu każe sobie płacić 4,1 zł netto - podkreśla dziennik.

- Ten rynek tworzy się na naszych oczach. Jako dostawca mamy nadzieję, że uda się zbudować go tak, że synergia dostawców publicznych i komercyjnych zachęci odbiorców do szerokiego wykorzystywania e-doręczeń w ramach całej Unii Europejskiej - mówi Paweł Wojtaszyk, kierownik produktu w Asseco Data Systems.

W odpowiedzi Poczta Polska zapewnia, że konkurencji się nie boi. Źródła "Rz" w spółce zwracają uwagę, że w przeciwieństwie do rywali PP "to marka jednoznacznie kojarząca się z komunikacją, łączącą ludzi od ponad czterech wieków".

- Tę nową usługę traktujemy jako przyszłościową formę komunikacji, łączącą zalety listu poleconego i wiadomości e-mail, przy wyeliminowaniu wad obu tych form korespondowania - tłumaczą w centrali Poczty Polskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Biyrr
3 tyg. temu
Pp to artefakt z przeszłosci taki relikt komuny, raczka w raczke z pisolandią, nawet jak nie ma ludzi to jest kolejka na pol godziny minimum bo im sie nie spieszy, przesyłki nadal giną a babska w okienku chamskie, bajzel i nikt za nic nie odpowiada. Powinni jeszcze ich wszystkich pozwalniac bo przyrośli do stołków.
jurek
2 miesiące temu
jak wchodzę na pocztę to czuję się jak na Odpuście!!! Pełno jakiegoś chłamu na sali dla klientów!!! ŻENADA!!! W Zamościu aby skorzystać z usług tego "giganta" trzeba zapłacić za parkowanie przed UP. Moja noga już tam nie stanie!!!
Tomaszewska B...
2 miesiące temu
Życzę firmie Asecco zdominowania rynku a tym samym pozbycia sie konkurencji
Jan
2 miesiące temu
Pocztę może uratować tylko prywatyzacja. Współczuję pracownikom jako były pracownik przez 13 lat. Poczta to jest miejsce gdzie obecna władza wsadza do koryta kolesi żeby mogli się jak świnie nażreć a pracownika mają gdzieś. Tylko prywatyzacja uzdrowi ten chory przez pasożytniczą zgraje wytwór. Gdzie w normalnej firmie jest tylu prezesów, dyrektorów i kierowników ???!!!
dsfgvfh
2 miesiące temu
Polska Poczta i tak jest do likwidacji. przestała być placówką a stała się odpustem kościelnym. do tego nielegalnie uzyskane listy wyborcze a których nadal nielegalnie korzystają