Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Rząd bierze się za lombardy. MF i UOKiK wspólnie przygotują projekt

33
Podziel się:

Rząd zamierza uregulować działalność lombardów. Ministerstwo Finansów przygotuje odpowiedni projekt ustawy wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przewiduje on m.in. powstanie rejestru firm - wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Rząd bierze się za lombardy. MF i UOKiK wspólnie przygotują projekt
Ministerstwo Finansów przygotuje nowe przepisy dotyczące z działalności lombardowej (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, africa-studio.com (Olga Yastremska and Leonid Yastremskiy))

Projekt ma zawierać m.in. definicję działalności lombardowej. Jak czytamy, rozumie się przez nią zawieranie umów pożyczki lombardowej oraz sprzedaży przedmiotu zastawu lombardowego.

Rynek ma zostać uregulowany

Oprócz tego MF i UOKiK wspólnie stworzą też uregulowania, które będą warunkować podjęcie działalności lombardowej. Do tego celu powstanie obowiązek wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową.

Prowadzić go będzie Komisja Nadzoru Finansowego w formie elektronicznej. Rejestracja będzie możliwa przez internet, a jej koszty mają wynieść 50 zł.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezes izby gospodarczej walczy w Kijowie. "Zaciągnął się, choć nie musiał"

Firmy w tym sektorze będą musiały działać w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, z wymogiem kapitału zakładowego na poziomie 50 tys. zł. Tak zapisane warunki mają na celu zwiększenie pewności konsumentów co do prawdziwości danych oraz wiarygodności samego podmiotu, z którym zawierają umowę pożyczki lombardowej.

Jest to również istotne z uwagi na projektowane rozwiązania w zakresie obowiązku zwrotu konsumentowi nadwyżki uzyskanej z tytułu sprzedaży przedmiotu zastawu lombardowego, gdyż w związku z ww. obowiązkiem, pomimo iż umowa pomiędzy lombardem, a konsumentem nie będzie już wykonywana, to pomiędzy stronami tej umowy pozostaną ww. zobowiązania do uregulowania - podano na stronach kancelarii premiera.

Będzie definicja umów pożyczki lombardowej

Rząd planuje również wprowadzić definicję umowy pożyczki lombardowej jako umowę, w "której przedsiębiorca prowadzący działalność lombardową zobowiązuje się przenieść na własność konsumenta określoną ilość pieniędzy, a konsument zobowiązuje się do zwrotu całkowitej kwoty pożyczki lombardowej w oznaczonym terminie oraz do udzielenia zabezpieczenia poprzez ustanowienie zastawu lombardowego".

Taki sposób wyróżnienia umów ma na celu zabezpieczenie konsumentów. Po zmianach jedynym zabezpieczeniem wykonania umowy będzie ustanowienie zastawu na rzeczy ruchomej.

Zdefiniowany zostanie także zastaw lombardowy, jak również całkowity koszt umowy pożyczki lombardowej. Projekt ma zostać przygotowany w czwartym kwartale 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
lombard
2 lata temu
Zrobić tak jak w Niemczech. Maksymalnie 10 procent miesięcznie, włącznie z wszystkimi opłatami. Za przekroczenie tego progu od 2 do 5 lat więzienia. Można ?
deref
2 lata temu
Czemu Morawiecki spotykał się ze zwolennikami putina tj Le pen, salvinimi i orbanem?
cecylia
2 lata temu
7 lat rządów i Polske rozwalili :( wszedzie straszna drożyzna Szkoda Polski dla Pis.
cecylia
2 lata temu
co z aferą Pegasusa? można bezkarnie stosować putinowskie metody i podsłuchiwać opozycję jak to czyni PIS?
Janusz123
2 lata temu
Lepszym lombardem jest państwo. Bierze od ciebie składki na zdrowie i emeryturę a człowiek stoi w kolejce latami i umiera. Oni wcale nic nie oddają a jeszcze w podatkach od wypłaty czy zakupów 2/3 całości zabierają...
...
Następna strona