Notowania

energia
29.03.2019 06:43

Rząd chce pomóc 300 firmom. "Ostatnia prosta"

Rosnące koszty emisji CO2 i drożejąca energia pogrążają wielkie zakłady przemysłowe. Rząd chce im pomóc, zapewniając bezpośrednie rekompensaty. Ponoć projekt jest na "ostatniej prostej", choć z nieoficjalnych informacji wynika, że rozmowy z Brukseli nie idą gładko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
Ministerstwo mówi, że jest na "ostatniej prostej". Ale przeszkodą może być chaos z cenami prądu (Fot: Morgre (CC BY-SA 3.0))

- Projekt rekompensat dla branż energochłonnych jest na ostatniej prostej. Niebawem trafi pod obrady Rady Ministrów. Ministerstwo jest w tej sprawie zdeterminowane – zapewnia „Rzeczpospolitą” biuro prasowe resortu przedsiębiorczości i technologii.

Rekompensaty miałyby trafić do ok. 300 firm, które zmagają się z rosnącymi kosztami emisji i coraz droższą energią. Są to przede wszystkim przedsiębiorstwa z branż hutniczej, chemicznej oraz papierniczej.

Wysokość rekompensaty ma być zależna m.in. od wpływów ze sprzedaży uprawnień i średniej ceny certyfikatów CO2 w danym roku. Projekt MPiT przewiduje, że w tym roku na wypłaty dla firm przeznaczy 531 mln zł. W 2020 r. ma to już być 1,28 mld zł, ale w ciągu dekady wysokość rekompensat może sięgnąć nawet około 13 mld zł.

Obejrzyj: Cyfrowa rewolucja i e-podpisy

Przedstawiciele biznesu czekają na projekt, tym bardziej że podobne rozwiązania już są znane w kilku krajach UE. - Bez rekompensat trudno będzie utrzymać konkurencyjność krajowych producentów, nawet w obrębie Unii – mówi "Rz" Tomasz Ślęzak z zarządu ArcelorMittal Poland.

Jednak jak zauważa "Rz", we wprowadzeniu przepisów przeszkadza obecny chaos z cenami prądu. Rekompensaty muszą też dostać zielone światło od Komisji Europejskiej. A rozmowy w Brukseli wcale nie idą gładko - mówią informatorzy dziennika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-03-2019

MOHERRZĄD WPIERW OKRADA A NASTĘPNIE UDAJE ŻE OKRADZIONYM POMAGA.

30-03-2019

oskubywanyKogo rząd wspomoże? KGHM, kopalnie albo inne państwowe spółki, zwykły Kowalski będzie do tego dopłacał

30-03-2019

GRZEŚA MIAŁO NIE być podwyżki za prąd dla Kowalskiego. Jednak nie dotrzymali słowa Podwyżka o koło 15% BRAWO!!!!!

Rozwiń komentarze (9)