Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Rząd wydaje miliardy złotych. Zyskują państwowe spółki, ale nie taki był cel

27
Podziel się:

Rząd rozdaje miliardy złotych z Funduszu Reprywatyzacji. Problem polega jednak na tym, że niezgodnie z pierwotnym celem. Ogromne kwoty, które przeznaczone mają być na odszkodowania za bezprawnie znacjonalizowane mienie po II wojnie światowej, trafiły do państwowych spółek - pisze poniedziałkowa (3 października) "Rzeczpospolita".

Rząd wydaje miliardy złotych. Zyskują państwowe spółki, ale nie taki był cel
Premier Mateusz Morawiecki (z lewej) i wiceminister finansów Artur Soboń (z prawej) (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Fundusz Reprywatyzacji na mocy ministerialnego rozporządzenia od trzech lat służy rządowi do dofinansowywania państwowych przedsiębiorstw. "Rz" ustaliła, że państwo kupiło za pieniądze z FR udziały i akcje w 14 spółkach za przeszło 10 mld zł. Chodzi m.in. o gigantów, takich jak Centralny Port Komunikacyjny.

Premier wydał polecenie kupna akcji i udziałów m.in. w Polskim Holdingu Hotelowym (dostał łącznie 600 mln zł), PGZ (400 mln zł), Polskich Promach (650 mln zł) czy CPK (300 mln zł).

Co z odszkodowaniami dla represjonowanych?

W tym roku najwięcej z Funduszu trafiło do Polskiej Grupy Energetycznej (2,6 mld zł), która ma przeznaczyć pieniądze m.in. na inwestycje w odnawialne źródła energii. Do operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System trafiły natomiast 3 mld zł w formie rządowych obligacji.

"Rzeczpospolita" podkreśla, że pieniądze z Funduszu Reprywatyzacji powinny iść nie tylko na odszkodowania za bezprawnie przejęte mienie, ale też dla represjonowanych. Ministerstwo Finansów nie udostępniło dziennikowi pełnej listy wypłat z FR, stąd nie wiadomo, ile pieniędzy wydano zgodnie z pierwotnym założeniem. Resort tłumaczy, że nie jest zobligowany do tworzenia takich list.

Fundusz Reprywatyzacji został powołany jako państwowy fundusz celowy w 2000 r. Wpływało do niego 5 proc. akcji należących do Skarbu Państwa z każdej ze spółek, które powstały w wyniku komercjalizacji oraz odsetki od tych środków.

"Po dekadzie, w której prywatyzowano firmy w Polsce, w FR na początku 2016 r. znalazło się 5,9 mld zł" - pisze Interia. Właśnie wtedy rząd zdecydował się udzielić pożyczki TVP i Polskiemu Radiu z Funduszu. Później kurek z pieniędzmi odkręcono dla państwowych spółek.

Zobacz także: Obligo giełdowe do likwidacji. "To absurd. Rynkiem energii nie można sterować ręcznie"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
duduś
rok temu
właśnie taki był cel, a gadanie to jak zwykle kłamstwo oszusta morawieckiego!
Polak
rok temu
Przecież to było pewne, że to jest wałek za nasze pieniądze.
Lucjan
rok temu
Czyli najprościej mówiąc PiS ukradło pieniądze żeby napchać pieniądze swoim ludziom którymi obsadzili TVP radio i spółki. Jednym słowem złodziejstwo na całego. No ale to żadna nowość.
jaro
rok temu
Czyli po prostu kradną te pieniądze
333
rok temu
Dalsze upychanie pieniędzy kolesiom.
...
Następna strona