Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Rząd wydaje miliardy złotych. Zyskują państwowe spółki, ale nie taki był cel

27
Podziel się:

Rząd rozdaje miliardy złotych z Funduszu Reprywatyzacji. Problem polega jednak na tym, że niezgodnie z pierwotnym celem. Ogromne kwoty, które przeznaczone mają być na odszkodowania za bezprawnie znacjonalizowane mienie po II wojnie światowej, trafiły do państwowych spółek - pisze poniedziałkowa (3 października) "Rzeczpospolita".

Rząd wydaje miliardy złotych. Zyskują państwowe spółki, ale nie taki był cel
Premier Mateusz Morawiecki (z lewej) i wiceminister finansów Artur Soboń (z prawej) (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Fundusz Reprywatyzacji na mocy ministerialnego rozporządzenia od trzech lat służy rządowi do dofinansowywania państwowych przedsiębiorstw. "Rz" ustaliła, że państwo kupiło za pieniądze z FR udziały i akcje w 14 spółkach za przeszło 10 mld zł. Chodzi m.in. o gigantów, takich jak Centralny Port Komunikacyjny.

Premier wydał polecenie kupna akcji i udziałów m.in. w Polskim Holdingu Hotelowym (dostał łącznie 600 mln zł), PGZ (400 mln zł), Polskich Promach (650 mln zł) czy CPK (300 mln zł).

Co z odszkodowaniami dla represjonowanych?

W tym roku najwięcej z Funduszu trafiło do Polskiej Grupy Energetycznej (2,6 mld zł), która ma przeznaczyć pieniądze m.in. na inwestycje w odnawialne źródła energii. Do operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System trafiły natomiast 3 mld zł w formie rządowych obligacji.

"Rzeczpospolita" podkreśla, że pieniądze z Funduszu Reprywatyzacji powinny iść nie tylko na odszkodowania za bezprawnie przejęte mienie, ale też dla represjonowanych. Ministerstwo Finansów nie udostępniło dziennikowi pełnej listy wypłat z FR, stąd nie wiadomo, ile pieniędzy wydano zgodnie z pierwotnym założeniem. Resort tłumaczy, że nie jest zobligowany do tworzenia takich list.

Fundusz Reprywatyzacji został powołany jako państwowy fundusz celowy w 2000 r. Wpływało do niego 5 proc. akcji należących do Skarbu Państwa z każdej ze spółek, które powstały w wyniku komercjalizacji oraz odsetki od tych środków.

"Po dekadzie, w której prywatyzowano firmy w Polsce, w FR na początku 2016 r. znalazło się 5,9 mld zł" - pisze Interia. Właśnie wtedy rząd zdecydował się udzielić pożyczki TVP i Polskiemu Radiu z Funduszu. Później kurek z pieniędzmi odkręcono dla państwowych spółek.

Zobacz także: Obligo giełdowe do likwidacji. "To absurd. Rynkiem energii nie można sterować ręcznie"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
duduś
2 lata temu
właśnie taki był cel, a gadanie to jak zwykle kłamstwo oszusta morawieckiego!
Polak
2 lata temu
Przecież to było pewne, że to jest wałek za nasze pieniądze.
Lucjan
2 lata temu
Czyli najprościej mówiąc PiS ukradło pieniądze żeby napchać pieniądze swoim ludziom którymi obsadzili TVP radio i spółki. Jednym słowem złodziejstwo na całego. No ale to żadna nowość.
jaro
2 lata temu
Czyli po prostu kradną te pieniądze
333
2 lata temu
Dalsze upychanie pieniędzy kolesiom.
...
Następna strona