Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Rząd znalazł bicz na Huawei. Wykluczą chińską firmę z przetargów na 5G?

9
Podziel się:

Sprawdzanie dostawców sprzętu i oprogramowania "pod kątem zagrożeń dla społeczno-ekonomicznego bezpieczeństwa państwa" zakłada projekt nowelizacji ustawy o cyberbezpieczeństwie. Podobne przepisy wykluczyły sprzęt Huawei z przetargów w Wielkiej Brytanii.

Rząd znalazł bicz na Huawei. Wykluczą chińską firmę z przetargów na 5G?
Infrastruktura telelechniczna Huawei w Wielkiej Brytanii musi być zdemontowana do 2027 roku. (Photo by Leon Neal/Getty Images) (Getty Images, Leon Neal)

Projekt ustawy został skierowany do konsultacji publicznych. To ważny dokument zarówno dla krajowych telekomów, jak i dostawców sprzętu i oprogramowania.

Eksperci spodziewali się nawet ostrzejszych zapisów, które mogłyby uderzyć w koncern Huawei – na przykład oceny struktury właścicielskiej i jurysdykcji w państwie, w którym działa dostawca. Wtedy chiński koncern z pewnością miałby pod górkę.

Zobacz także: Prezydent Konfederacji Lewiatan, Maciej Witucki o technologii 5G

W nowelizacji znalazł się za to zapis, iż dostawcy sprzętu lub oprogramowania zostaną poddani procedurze sprawdzającej pod kątem zagrożeń dla społeczno-ekonomicznego bezpieczeństwa państwa. Jeżeli zostaną zidentyfikowani jako źródło zagrożenia, zostaną wyłączeni z systemu zamówień publicznych w Polsce. Ocena będzie mogła być zmieniana – nie zostanie wydana raz na zawsze.

Jak pisze "Rzeczpospolita" Wielka Brytania od lat uznaje Huawei za dostawcę wysokiego ryzyka. W tym roku władze nakazały operatorom usunięcie sprzętów tej firmy w ciągu siedmiu lat. Przyczyną są m.in. ataki, jakich dopuszczały się wobec Wielkiej Brytanii chińskie służby cybernetyczne.

Projekt nowelizacji zakłada również przebudowę obecnego modelu systemu cyberbezpieczeństwa, powołanie różnorakich zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa. Projekt zakłada też wzmocnienie pozycji pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa poprzez nadanie konkretnych uprawnień do wydawania ostrzeżeń i poleceń zabezpieczających.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Sajgon
2 lata temu
To oczywisty błąd. Śledzą wszyscy.
Loko
2 lata temu
Taki kraj...Niby z kolan ale jednak niewolnik...Albo wyważanie otawrtych drzwi albo wstawianie drzwi do lasu...Piloci latają na drzwiach od stodoły albo nie radzą sobie we mgle lub z przeciągnięciem
Ares
2 lata temu
Chiny powinny nałożyć embargo na Europe. Niech Europejczycy produkują sobie wszystko sami zobaczą w końcu ile co kosztuje.
Mr. President
2 lata temu
Huawei to Najlepsza Aparatura
gnls
2 lata temu
Chiny to państwo totalitarne, w przeciwieństwie do USA nie ma tam żadnej kontroli służb, a strategicznym partnerem dla nich jest KGB.