Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Rzecznik Finansowy wybrany. Bohdan Pretkiel zastąpi Mariusza Goleckiego

3
Podziel się:

Bohdan Pretkiel obejmuje funkcję Rzecznika Finansowego. Teraz to on będzie wspierał klientów w sporach z podmiotami rynku finansowego. Tym samym przejmie fotel zajmowany dotychczas przez Mariusza Goleckiego, który trafił do rządu i został wiceministrem.

Rzecznik Finansowy wybrany. Bohdan Pretkiel zastąpi Mariusza Goleckiego
Do zadań Rzecznika Finansowego należy wspieranie klientów w sporach z podmiotami rynku finansowego (Unsplash.com)

Bohdan Pretkiel jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2018 r. zdobył tam tytuł doktora nauk prawnych z wyróżnieniem. Kształcił się też na Uniwersytecie Wileńskim. Od lutego 2020 r. jest adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji UW, w Katedrze Logiki i Argumentacji Prawniczej - czytamy w notce, opublikowanej przez dział prasowy Biura Rzecznika Finansowego.

Prowadzi zajęcia z logiki prawniczej, pracował w kancelariach prawniczych, gdzie zajmował m.in. problemami z zakresu prawa finansowego. Był też dyrektorem generalnym w Grupie Kapitałowej ECI SA i LOTOS UPSTREAM UK LIMITED i członkiem Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Od kwietnia 2016 r. był też członkiem zespołu eksperckiego dotyczącego budowy instytucji dialogu obywatelskiego przy Pełnomocniku Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Od grudnia 2017 r. - prezesem think-tanku Instytut im. Mikołaja Siennickiego.

Pretkiel zastąpi na stanowisku Rzecznika Finansowego Mariusza Goleckiego, który wszedł w skład rządu. 7 grudnia Golecki został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Będzie się tam zajmował obszarem innowacji i polityki przemysłowej oraz sprawami europejskimi, a także będzie sprawował nadzór nad jednostkami podległymi MRiT. Golecki był rzecznikiem od października 2019 roku.

Zobacz także: Rynki finansowe rozgrzane. Kiedy koniec hossy?

Rzecznik Finansowy. Co należy do jego zadań?

Kadencja Rzecznika Finansowego trwa 4 lata, do jego zadań należy wspieranie klientów w sporach z podmiotami rynku finansowego - od poradnictwa, przez interwencje i postępowania polubowne, aż po wsparcie w trakcie postępowania sądowego.

- Po pierwsze, Rzecznik Finansowy pomaga w sytuacji, w której nie zostały pozytywnie rozpatrzone reklamacje w związku z działalnością banków czy ubezpieczycieli. Po drugie, jeżeli do takich sytuacji dochodzi, to wtedy interweniuje. To postępowanie interwencyjne może przyjąć trzy formy. Możemy skierować spór na drogę mediacji, wyposażyć klienta w istotny pogląd, jeżeli chce on udać się do sądu. Wreszcie możemy go także wspierać, składając pozwy w jego imieniu - mówił w ubiegłym roku w programie "Money. To się liczy" Mariusz Golecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Siksa
rok temu
Dlaczego nie ma rzecznika od toy toy?
zmkl250
rok temu
Ekspert od logiki prawniczej - źle mi się to kojarzy.
olek
rok temu
Ciekawe, jak chce pomóc frankowiczom, tak jak wszyscy do tej pory nam pomogli... Dobrze, że do Polski przyszli Amerykanie z replanem, przynajmniej nie muszę nic płacić na początku i w końcu przestanę płacić te tragiczne raty.