Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartłomiej Chudy
|

"Są kluczowe". Minister finansów reaguje na przyjęty przez rząd projekt

22
Podziel się:

Ceny energii są kluczowe dla konkurencyjności polskiej gospodarki - podkreślił w piątek w mediach społecznościowych minister finansów Andrzej Domański po przyjęciu przez rząd tzw. ustawy wiatrakowej.

"Są kluczowe". Minister finansów reaguje na przyjęty przez rząd projekt
Minister finansów po przyjęciu projektu ustawy wiatrakowej przez rząd (East News, Filip Naumienko/REPORTER)

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała w piątek, że rząd w trybie obiegowym przyjął projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej, zgodnie z którą minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 metrów. Jedną z najważniejszych planowanych w noweli zmian jest zniesienie wprowadzonej w 2016 r. zasady 10H.

Minister finansów reaguje na projekt ustawy wiatrakowej

Do sprawy odniósł się z entuzjazmem minister finansów. "Transformacja energetyczna przyspiesza! Rząd przyjął dziś 'ustawę wiatrakową', która likwiduje niesławną zasadę 10H, upraszcza procedury i umożliwia repowering (modernizację istniejących turbin wiatrowych - red.). Ceny energii są kluczowe dla konkurencyjności naszej gospodarki" - napisał na platformie X minister finansów Andrzej Domański.

Zgodnie z projektowanymi przepisami minimalna odległość turbiny od granicy parku narodowego ma wynieść 1500 metrów, a od określonych obszarów Natura 2000 - 500 metrów. Jak wskazał Domański, projekt odchodzi od zasady 10 H, czyli określania minimalnej odległości od zabudowań mieszkalnych i przyrody poprzez 10-krotność wysokości elektrowni wiatrowej.

Projekt wprowadza również m.in elastyczność w lokowaniu elektrowni wiatrowych w pobliżu linii przesyłowych najwyższych napięć. Obecne przepisy przewidują tu minimalną odległość 3H. Przewiduje się wprowadzenie możliwości, aby na etapie tworzenia miejscowego planu zagospodarowanie przestrzennego (MPZP) dla konkretnej inwestycji wiatrowej, inwestor mógł uzgodnić z operatorem przesyłowym mniejszą odległość.

Nowela zakłada również wprowadzenie aukcyjnego systemu wsparcia dla instalacji biometanu o mocy powyżej 1 MW. Pojawić się mają oddzielne aukcje dla instalacji biometanowych o mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 2 MW i równej lub większej 2 MW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Jarek K.
4 tyg. temu
produkcja prądu z wiatru czy słońca jest niemal darmowa. Węgiel czy gaz powinno się oszczędzać na czas gdy akurat nie ma słońca i wiatru. Inna sprawa że paliwa kopalne systematycznie się kończą i cena z czasem musi wzrastać. Ci którzy teraz nie przestawią się na OZE za kilkanaście, kilkadziesiąt lat obudzą się z ręką w nocniku. A Niemcy właśnie wymieniają 20-letnie wiatraki na nowsze o większej wydajności i dzięki temu już ponad 50% energii pozyskują z OZE
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
fffd
4 tyg. temu
kasta pis stawiała na węgiel żeby zaorać małe polskie firmy
debato
4 tyg. temu
Wali rok czasu ! - czy 10 H w bok czy tylko 9 - !
Solidarity
4 tyg. temu
Jak taki nieuk mógł zostać ministrem finansów a polonistka ministrem zdrowia 😂😂😂
NAJNOWSZE KOMENTARZE (22)
debato
4 tyg. temu
Wali rok czasu ! - czy 10 H w bok czy tylko 9 - !
Solidarity
4 tyg. temu
Jak taki nieuk mógł zostać ministrem finansów a polonistka ministrem zdrowia 😂😂😂
yimsha
4 tyg. temu
Ty chłopczyku naucz się lepiej czytać, zwłaszcza wyroki sądowe.
m-53
4 tyg. temu
W latach 2005 - 2015 (10 lat) zainstalowano 4900 MW. W latach 2016 - 2024 (8 lat) 5400 MW. Jak widać w tych strasznych czasach instalowano rocznie prawie 40% mocy więcej. No i przeprowadzono cały proces przygotowań do budowy farm morskich.
Ren
4 tyg. temu
Czy polska oligarczyni ,która będzie budować farmę wiatrakową to po to żeby stracić czy zarobić na yej inwestycji. Także tania energia z wiatraków to jest ułuda.