Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Sąd nakazuje, ministerstwo nie płaci. Samotni rodzice mają problem z 500+

172
Podziel się

Ministerstwo rodziny nie płaci świadczeń 500+ na dzieci samotnych rodziców, mimo nakazu sądu. Muszą występować o alimenty nie tylko na pierwsze, ale i kolejne dziecko, a to sprzeczne z założeniami programu. Resort się tłumaczy.

Ministerstwo rodziny nie płaci 500+ samotnym rodzicom, bez sądowego orzeczenia o alimentach
Ministerstwo rodziny nie płaci 500+ samotnym rodzicom, bez sądowego orzeczenia o alimentach (PAP)
bDUJNBNN

Rząd pod koniec 2017 r. wprowadził zmiany w programie "Rodzina 500+". Uściślono zasady wypłat dla samotnych rodziców. Resort rodziny tłumaczył to tym, że wiele osób, które żyją w nieformalnych związkach we wnioskach o świadczenia zapewniało, że są samotnymi rodzicami. Tak omijano wliczanie dochodu partneta i uzyskiwano 500+ również na pierwsze dziecko. Dlatego, zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), zmiany były konieczne.

Ministerstwo postanowiło utrudnić samotnym rodzicom ubieganie się o 500+, takie osoby dostaną pieniądze pod warunkiem, że spełnią kryterium dochodowe, czyli 800 zł na jedną osobę w rodzinie, oraz wystąpią do drugiego z rodziców o alimenty.

bDUJNBNP

Problem w tym, jak informuje "Gazeta Wyborcza", że rząd utrudnia otrzymywanie samotnym rodzicom świadczeń 500+ również na drugie i kolejne dziecko. A przecież takie dzieci dostają pieniądze bez żadnych dodatkowych warunków.

Zobacz także: Zobacz też: Problem z 500+ był do przewidzenia. "Koszty muszą wzrosnąć"

Pod koniec roku "GW" opisała sprawę zaleceń resortu rodziny dla gmin, by te nie wypłacały 500+ samotnym rodzicom bez zasądzonych alimentów nie tylko na pierwsze, ale i kolejne dzieci.

bDUJNBNV

MRPiPS przegrało nawet proces sądowy z jedną z matek, ale zdania nie zmieniło. We wrześniu 2018 r. Wojewódzki Sąd Aministracyjny w Warszawie orzekł, że o ile wymóg sądowych alimentów można zrozumieć przy wypłacie pieniędzy na pierwsze dziecko, gdzie mają znaczenie dochody rodziny, o tyle przy każdym kolejnym dziecku dodatkowe kryterium nie ma prawa obowiązywać. W tzw. rodzinach pełnych takie świadczenia wypłacane są bez komplikacji, z automatu.

Innego zdania niż sąd jest resort rodziny. Jak podaje "GW", ministerstwo uznało, że tylko w tej jednej przegranej sprawie matka miała rację. A jeśli inni samotni rodzice chcą uzyskać świadczenia 500+, również muszą przejść proces sądowy.

Poselskie zapytania

Pod koniec roku posłanka PO Monika Wielichowska zapytała rząd, dlaczego nie wszyscy samotni rodzice dostają świadczenia z programu "Rodzina 500 plus". W odpowiedz wiceszef resortu rodziny Stanisław Szwed stwierdził, że wymóg ustalenia alimentów w sądzie dotyczy każdego, a nie tylko pierwszego dziecka.

bDUJNBNW

- Należy zauważyć, że powyższe regulacje nie są nowe ani niespotykane. Analogiczne rozwiązanie od ponad 13 lat funkcjonuje w ustawie o świadczeniach rodzinnych w odniesieniu do zasiłku rodzinnego - tłumaczy Szwed w piśmie z 11 stycznia.

Jednak jest to całkowicie niezrozumiała interpretacja, a wręcz absurdalna - twierdzi Łukasz Wacławik, ekspert od ubezpieczeń społecznych. Absurdlana, ponieważ w przypadku zasiłku rodzinnego dochody mają znaczenie przy świadczeniach na każe dziecko, a w przypadku 500+ jedynie na pierwsze.

bDUJNBNX

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUJNBOq
KOMENTARZE
(172)
Leszek
2 lata temu
Małżeństwa żyjące w nieformalnych związkach są faworyzowane, w żłobkach i przedszkolach. Skończyć z tym. Mają za darmo żłobki i przedszkola, a jeszcze chcą 500+ na pierwsze dziecko. Dla prawdziwie samotnie wychowujących dzieci, to nie problem wystąpić o alimenty.
konkubinackie...
2 lata temu
dodatki, miejsca w przedszkolach, żłobkach, i jeszcze 500. Takiego wała gnoje. Jak chcecie cwaniaczyć janusze to płaccie sobie alimenty, Wiadomo że jak nie wystąpili o alimenty to cwaniaczą.
maxxx
2 lata temu
całkowicie zlikwidować 500+ i do pracy wszyscy będą mieli równo
bDUJNBOr
kaśka
2 lata temu
Proszę o górną granicę dochodu przy płaceniu przez Państwo 500+, żądam aby warunkiem otrzymywania tych pieniędzy była praca przynajmniej jednego z rodziców.
ja
2 lata temu
Tak to jest jak sie łatwo brało a teraz niema . Proponuję pójść do pracy bo my pracujacy mamy dość utrzymywania innych.
...
Następna strona