Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Sąd zajął pałac Mariusza Świtalskiego. Kłopoty założyciela Żabki ciągną się od kilku lat

186
Podziel się

Kłopoty Mariusza Świtalskiego, założyciela m.in. sieci Żabka, nie kończą się. Sąd Okręgowy w Poznaniu dokonał kolejnego zabezpieczenia jego majątku, tym razem m.in. należącego do niego pałacu w Sowińcu wraz z otaczającym go terenem i klubem polo. Ma to związek z niekorzystną transakcją sprzedaży sklepów działających pod szyldem Małpka.

Sąd zajął pałac Mariusza Świtalskiego. Kłopoty założyciela Żabki ciągną się od kilku lat
(FORUM)
bEgvYlqZ

Mówi się o nim "ojciec chrzestny polskiego handlu". Stworzył od zera Żabkę, prowadził olbrzymią już sieć hurtowni Elektromis, która w 1993 r. przekształcił w Eurocash i skupił się nie na elektronice, ale żywności. W dwa lata później sprzedał firmę Portugalczykom z Jeronimo Martins. Za uzyskane z transakcji pieniądze zaczął budować sieć sklepów Biedronka - pierwsze w Polsce dyskonty. Eksperci przyznają, że pomysł biznesowy Świtalskiego wyprzedzał ruchy rywali.

Gdy zagraniczne sieci stawiały u nas supermarkety i hipermarkety z kolorowymi półkami, on zauważył, że Polacy bardziej zainteresowani są kupowaniem w sklepach samoobsługowych ze zwykłych palet. Wtedy po raz kolejny zdecydował się sprzedać biznes firmie Jeronimo Martins.

bEgvYlrb

Można powiedzieć, że takie to były początki. Gdyby jednak bardziej zagłębić się w biografię Mariusza Świtalskiego, to ścieżka prowadzi do więzienia, do którego jako 21-latek trafił za włamania. Trudne dzieciństwo, dom dziecka, życie na granicy prawa. Później przez wiele lat było już tylko lepiej. Po cudza własność sięgać już nie musiał bo wskoczył na listę najbogatszych Polaków.

Zobacz także: Lepszy lockdown ostry niż pełzający. Ekspert komentuje

Gdy wydawało się, że czego nie dotknie, to zamieni w złoto, zgubił go olejny pomysł biznesowy.

bEgvYlrh

Około 2008 r. zaczął się przygotowywać do realizacji nieznanego dotąd w Polsce formatu handlowego: niewielkich pasaże handlowe, w których mogliby obok siebie lokalni przedsiębiorcy i duże sieci handlowe. Nazwał je "czerwona Torebka"; pierwszy pasaż otworzył w 2011 roku.

Docelowo Świtalski marzył o 4500 pasaży w dużych miastach i niewielkich miasteczkach.

Kłopotliwa Małpka

Czerwona Torebka z czasem wzięła pod swoje skrzydła sieć sklepów Małpka, które założył Mateusz Świtalski. Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa, bo chodzi o jego syna. Z czasem biznes przestał iść zgodnie z planem i Świtalski zdecydował się sprzedać Małpki w 2015 roku. Nowemu nabywcy gwarantował, że gdy ten będzie chciał sprzedaż sieć, a nie uzyska zapisanej w umowie ceny, Świtalski dopłaci mu różnicę.

bEgvYlri

Tym nowym nabywcą została pięć lat temu należąca do Amerykanów spółka Forteam Investment, która wyłożyła na stół 362 mln zł. I rzeczywiście zechciał sprzedać sieć, bo interes się nie kręcił. Doszło do tego w 2018 roku.

W 2019 r. Forteam Investment zażądał od Świtalskiego zwrotu 300 mln zł. Biznesmen nie zapłacił. Amerykanie wystąpili więc do poznańskiego sądu o zabezpieczenie majątku Świtalskiego. Sąd zgodził się na to pod koniec lutego 2020 r.

"Dziennik Zachodni" informuje, że Sąd Okręgowy w Poznaniu dokonał kolejnego zabezpieczenia majątku Świtalskiego, tym razem m.in. należącego do niego pałacu w Sowińcu wraz z otaczającym go terenem i klubem polo.

bEgvYlrj

- Objęta zabezpieczeniem rezydencja w Sowińcu obejmuje 279-hektarowy park, pałac o powierzchni ponad 3000 metrów, w którym mieści się 14 sypialni, 24 łazienek, kryty basen i kort tenisowy. Na jej terenie znajduje się również prywatna przystań nad Wartą, lądowisko dla helikopterów, pas startowy, stajnia, dwa pełnowymiarowe boiska do gry w polo oraz ujeżdżalnia. Całość w 2015 r. była wyceniona na 50 mln euro – informuje gazeta.

Do sprawy odniósł się Krystian Czarnota, prezes spółek z Grupy Sowiniec, które związane są ze Świtalskim.

- Działania Forteam Investments stanowią wyłącznie grę w procesie cywilnym oraz próbę wywarcia wpływu na opinię publiczną za pośrednictwem mediów. Forteam kontynuuje instrumentalne działania mające na celu wytworzenie zniekształconego obrazu rzeczywistości. Jesteśmy przekonani, że w toku procesu cywilnego wykazany zostanie brak podstaw zgłaszanych roszczeń, co umożliwi dochodzenie odszkodowania od spółki Forteam Investmens i jej właściciela - informuje Krystian Czarnota.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgvYlrC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(186)
patriota
7 miesięcy temu
Ale o co chodzi? Prekursor polskiego handlu przegrywa z jakaś nieznaną spółka z usa? A może znów na kolanach do biznesu amerykańskiego? Telefon z ambasady do ministra Zero był i już wysadzamy w powietrze polskich biznesmenów?
Piotr Michala...
7 miesięcy temu
Kto to pisał? Przecież nie da się czytać ze zrozumieniem tych niegramotnych wypocin...
pistheend
7 miesięcy temu
Niczego nie zajął i nie latami. Po prostu jak zwykle w takich sprawach zamiast mafioza zamknąć zlicytować ZAGRABIONE (a ma za uszami komplet łącznie ze zleceniem zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary) bawią się przerzucając papierami, byle maksymalnie rozwlec w czasie proces. Podzielić na kilka mniejszych, powoływać latami biegłych "rzeczoznawców", czekać na ich opinie, dodawać "nowych" świadków itd. itp. Polska korupcyjna w swej pełnej krasie ...
bEgvYlrD
healer
7 miesięcy temu
miałem do czynienia z Elektromisem w fazie jego upadku. Nasz niemiecki dostawca wybłagał od nas przejęcie kilku kontenerów towaru o których wiedział że już za nie kasy od nich nie zobaczy (śledztwo było w toku). Niemcy byli mocno przestraszeni nie tylko perspektywą straty ale i tym że wystawiali dla E. lewe, o 80% zaniżone faktury żeby Świtalski płacił tylko symboliczne cło. Afera mogła i ich wpędzić w klopoty. Ale jak to w Polsce. Śledztwo trwało długo, wsadzono kilka płotek, praktycznie rozeszło się po kościach a pan Świtalski otwierał kolejne interesy..
healer
7 miesięcy temu
To był megakrętacz i człowiek pod specjalną ochroną. Elektromis był jednym wielkim wałkiem omijającym cło i podatki, m.in. lewe faktury zakupowe na 20% wartości towaru..."Młode Wilki" to były przy nim przedszkolaki...Było śledztwo i wyroki na kilku dyrektorków. Świtalski był tam formalnie...szefem zakładowej Straży Pożarnej i Prokuratura mogla mu....
...
Następna strona