Samolot wypadł z pasa startowego na lotnisku w Krakowie

Samolot w barwach linii lotniczych Enter Air po lądowaniu na lotnisku w Krakowie wypadł z pasa startowego. Pasażerowie zostali ewakuowani, nikomu nic poważnego się nie stało. Mamy komentarz przewoźnika. Lotnisko było zamknięte niemal do godz. 1 w nocy, a loty do i z Krakowa wstrzymane.

Samolot linii Enter Air, który wypadł z pasa startowego w KrakowSamolot w barwach linii Enter Air, który wypadł z pasa startowego w Krakowie. Zdjęcie z miejsca zdarzenia, które otrzymał money.pl
Źródło zdjęć: © zdjęcie Czytelnika
Marcin Walków

Aktualizacja: Port lotniczy w Krakowie poinformował o wznowieniu operacji od godz. 0.40 w nocy. Skutki opóźnień mogą być odczuwalne dla pasażerów jeszcze w poniedziałek.

W niedzielę po godz. 13.30 samolot w barwach czarterowych linii lotniczych Enter Air, lecący z Antalyi w Turcji (rejs ENT 7030, wykonywany Boeingiem 737-800), po wylądowaniu na lotnisku w Krakowie-Balicach wypadł z pasa startowego, zjeżdżając w drogę kołowania, i zatrzymał się na pasie zieleni. Na pokładzie było około 190 osób. Informację pierwsze podało RMF FM.

Jak poinformowała money.pl Monika Chylaszek, rzeczniczka prasowa Kraków Airport, wszyscy pasażerowie zostali ewakuowani, są w terminalu, ze wstępnych informacji wynikało, że nikomu nic poważnego się nie stało. Działania na miejscu prowadzą służby portu lotniczego, w tym Lotniskowa Straż Pożarna. Jak ustaliliśmy, jednostki Państwowej Straży Pożarnej nie były angażowane w akcję.

"Operacje lotnicze zostały wstrzymane na ok. 2 godziny" - napisało biuro prasowe Kraków Airport również w swoich mediach społecznościowych niedługo po zdarzeniu. W późniejszych godzinach ten komunikat był kilkukrotnie aktualizowany. Według stanu na godz. 17.00 operacje lotnicze do i z Krakowa zostały wstrzymane do godz. 22.00. Na lotnisko w Krakowie musi zostać ściągnięty specjalistyczny sprzęt do podniesienia Boeinga i wyciągnięcia samolotu na drogę startową. Wypożyczy go lotnisko w Ostrawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chińskie auta zalewają Europę. Czy to koniec niemieckiej dominacji? Jakub Faryś w Biznes Klasie

Enter Air: wszyscy pasażerowie są bezpieczni

"Dziś około godziny 14:00 samolot przewoźnika AirExplore, który wykonywał lot dla Enter Air na trasie Antalya-Kraków, podczas lądowania w bardzo trudnych warunkach pogodowych (ulewny deszcz), zjechał na nieutwardzoną część lotniska poza drogą startową. Najważniejsze: wszyscy pasażerowie są bezpieczni. Opuszczają właśnie pokład samolotu schodami i zostaną przewiezieni do terminalu" - informuje biuro prasowe Enter w odpowiedzi na pytania money.pl.

"Zapewniamy ciągłość operacji - kolejne rejsy będą realizowane samolotami należącymi do floty Enter Air. Obecnie czekamy na działania służb lotniskowych, które usuną samolot z drogi kołowania" - dodaje przewoźnik.

Przyczyny tego zdarzenia nie są znane. Okoliczności incydentu będzie wyjaśniać Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Loty do Krakowa zostały przekierowane

Po decyzji o zamknięciu lotniska, to do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów lotniska Katowice-Pyrzowice, przekierowano początkowo cztery rejsy, które miały wylądować w stolicy Małopolski. Później doszła informacja o kolejnych połączeniach (stan na godz. 17.00):

  • Swiss z Zurychu (LX 1372),
  • Ryanair z Wenecji Treviso (FR 3038),
  • PLL LOT z Palermo (LO 6644),
  • Ryanair z Memmingen (FR 2175),
  • Wizz Air z Bazylei (W6 2030),
  • Ryanair z Oslo-Torp (FR 6311),
  • Freebird Airlines z Antalyi (FH 759),
  • Ryanair z Liverpoolu (FR 6360),
  • Wizzair z Eindhoven (W6 2076),
  • Ryanair z Bolonii (FR 3798),
  • Ryanair z Podgoricy (FR 7934),
  • Ryanair z Rodos (FR 7041),
  • Ryanair z Burgas (FR 3715).

Z Katowic z kolei odlecą rejsy, które były planowane z Krakowa:

  • Ryanair do Chanii (FR 3051),
  • Ryanair do Tirany (FR 8402),
  • Ryanair do Palma de Mallorca (FR 4512),
  • Wizz Air do Malagi (W6 2073),
  • Ryanair do Mediolanu Bergamo (FR 889),
  • Ryanair do Walencji (FR 2229),
  • Enter Air do Antalyi (ENT 7029),
  • Ryanair do Madrytu (FR 5357),
  • Ryanair do Liverpoolu (FR 6539).

"Linie lotnicze zorganizowały transport naziemny pasażerów z przekierowanych rejsów do Krakowa" - poinformowało katowickie lotnisko w mediach społecznościowych.

Samolot wypadł z pasa startowego w Krakowie. Zdjęcia

  • Samolot wypadł z pasa startowego w Krakowie
  • Samolot wypadł z pasa startowego w Krakowie
  • Samolot wypadł z pasa startowego w Krakowie
  • Samolot wypadł z pasa startowego w Krakowie
  • Samolot wypadł z pasa startowego w Krakowie
  • Samolot wypadł z pasa startowego w Krakowie
  • Samolot wypadł z pasa startowego w Krakowie
  • Samolot wypadł z pasa startowego w Krakowie
[1/8] Samolot wypadł z pasa startowego w Krakowie Źródło zdjęć: PAP | Art Service, aldg

Opóźnione i odwołane loty z Krakowa

Tymczasowe zamknięcie lotniska Kraków Airport spowodowało nie tylko przekierowanie rejsów, które miały tam wylądować, ale również opóźnienie wylotu samolotów z Krakowa do innych miast. Zgodnie z informacjami na stronie portu lotniczego, około godz. 15.30 status "opóźniony" miały rejsy:

  • KLM do Amsterdamu (KL 1326),
  • Lufthansy do Frankfurtu (LH 1367),
  • Mavi Gök Airlines do Antalyi (4M 884),
  • Austrian Airlines do Wiednia (OS 598),
  • Ryanair do Paryża-Beauvais (FR 3699),
  • Ryanair do Ankony (FR 4490).

Odwołane zostały rejsy Swiss do Zurychy (LX 1373), LOT-u do Warszawy (LO 3906). Z Katowic mają odlecieć krakowskie rejsy do Chanii (FR 3051), Tirany (FR 8402), Palermo (LO 6643). Wszelkie informacje o opóźnionych i odwołanych lotach z i do Krakowa należy sprawdzać na stronach internetowych portu lotniczego oraz przewoźników.

Kraków Airport. Drugie największe lotnisko w Polsce

Port lotniczy Kraków-Balice (Kraków Airport) jest drugim największym lotniskiem w Polsce pod względem liczby pasażerów. W 2024 r. obsłużył prawie 11,1 mln podróżnych, notując wzrost o 18 proc. w porównaniu z 2023 r. W sezonie letnim 2025 r, który trwa do końca października, Kraków Airport oferuje 160 połączeń do 114 miast w 35 krajach, obsługiwanych przez 28 przewoźników.

Marcin Walków, dziennikarz i wydawca money.pl

Wybrane dla Ciebie
Rekordowe różnice w cenach ładowania. Właściciele "elektryków" muszą kombinować
Rekordowe różnice w cenach ładowania. Właściciele "elektryków" muszą kombinować
Macron o działaniach USA: celem jest chęć osłabienia Europy
Macron o działaniach USA: celem jest chęć osłabienia Europy
Wicepremier Chin przedstawił ambitne plany Pekinu. Koniec z "fabryką świata"
Wicepremier Chin przedstawił ambitne plany Pekinu. Koniec z "fabryką świata"
NBP zwiększa rezerwy złota. Cel: 700 ton
NBP zwiększa rezerwy złota. Cel: 700 ton
Złoto po raz kolejny bije rekordy. Cena odziwerciedla niepokój na rynkach
Złoto po raz kolejny bije rekordy. Cena odziwerciedla niepokój na rynkach
Spadki na amerykańskich giełdach przed ważnymi wydarzeniami
Spadki na amerykańskich giełdach przed ważnymi wydarzeniami
Euro umacnia się wobec dolara. Kurs pnie się w górę drugi dzień z rzędu
Euro umacnia się wobec dolara. Kurs pnie się w górę drugi dzień z rzędu
Netflix zmienia umowę z Warner Bros. Cała kwota w gotówce
Netflix zmienia umowę z Warner Bros. Cała kwota w gotówce
Nowy zakaz w samolocie. Lufthansa wprowadza ważne zmiany
Nowy zakaz w samolocie. Lufthansa wprowadza ważne zmiany
Gubernator Kalifornii ma apel do Europy. "Nie dajcie się Trumpowi"
Gubernator Kalifornii ma apel do Europy. "Nie dajcie się Trumpowi"
Znany producent aut angażuje się w produkcję dronów we Francji
Znany producent aut angażuje się w produkcję dronów we Francji
Szefowa MFW do europejskich przywódców: ogarnijcie się
Szefowa MFW do europejskich przywódców: ogarnijcie się