Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Sejm zajmie się nauczycielskimi pensjami

292
Podziel się

W środę sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy gwarantującym wypłatę nauczycielskich wynagrodzeń wprost z budżetu państwa. Na jego odmrożenie nauczyciele czekali 4 lata.

Sejm zajmie się zmianami w wynagrodzeniach nauczycieli.
Sejm zajmie się zmianami w wynagrodzeniach nauczycieli. (PAP, Wojciech Olkuśnik)
bErXDTrF

Projekt zmieniający zasady wynagradzania nauczycieli został złożony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w 2016 roku. Na 4 lata trafił do sejmowej zamrażarki.

22 listopada 2019 r. marszałek Sejmu Elżbieta Witek postanowiła o skierowaniu projektu do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Samemu projektowi nadano też nowy numer.

Zmiana w systemie nauczycielskich wynagrodzeń ma je uprościć i ujednolicić. Bo według obowiązujących przepisów, nauczycielskie pensje wypłacają samorządy, ale z rządowej subwencji, którą na ten cel dostają.

bErXDTrH
Zobacz także: Oglądaj też: ZNP ma pomysł na pensje nauczycieli. Chcą je powiązać ze średnią krajową

Jak alarmują samorządowcy, ta subwencja często jest za mała, a pieniędzy na pensje nauczycieli brakuje. Stąd projekt ustawy, która wypłaty wynagrodzeń nauczycielom oddawałaby w ręce ministra.

bErXDTrN

– Nie domagamy się niczego nadzwyczajnego. Tak za pensję urzędnika odpowiada minister, policjanta – komendant główny, żołnierza – minister obrony, a posła – marszałek Sejmu, tak za nauczycielskie wynagrodzenie też musi być odpowiedzialny konkretny organ państwa. Chcemy, żeby nim był minister edukacji narodowej – mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz, prezentując projekt w 2016 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bErXDTrO
bErXDTsi
KOMENTARZE
(292)
Anka
rok temu
A za co biorą tyle kasy posłowie, premier, prezydent???? Za co???
wissen
rok temu
A Kichawa i komunistka Nowacka nie protestuja? Przeciez rzad musi sie zajac COVID-19 a nie jakimis tam pierdolkami.
Olek
rok temu
kasjerka glupia jestes do szkoly mialas pod gorke dlatego nic nie ukonczylas
bErXDTsj
sfs
rok temu
a co z slurzba zdrowia epidemia ani zl za cierzka i niebezpieczna prace
WAWA
rok temu
Nie pasuje praca w szkole, to niech sobie poszukają innego zajęcia, gdzie się pracuje 3-4 godzinny dziennie, ma się dwa miesiące płatnego urlopu latem, dwa tygodnie ferii zimą i przerwy świąteczne, deputat na węgiel, zniżki na prąd i gaz, nic się nie robi, a się dużo zarabia. Na Białorusi i Ukrainie też są wykształceni matematycy, fizycy, chemicy, wuefmeni, geografowie, angliści i mogą ich zastąpić.
...
Następna strona