Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Senacka komisja chce odrzucenia nowelizacji prawa. Chodzi o energetykę jądrową

12
Podziel się:

Senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu krytykuje poselski projekt dotyczący. Procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Senatorowie chcą, żeby projekt został odrzucony w całości. Autorzy nowelizacji chcą zaktualizować stan prawny, który ma być brany pod uwagę przy wydawaniu decyzji środowiskowej.

Senacka komisja chce odrzucenia nowelizacji prawa. Chodzi o energetykę jądrową
Senacka komisja za odrzuceniem nowelizacji ustawy dotyczącej wyboru miejsca budowy elektrowni jądrowej (Adobe Stock)

Senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu odniosła się do ustawy dot. procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Komisja jest zdania, że projekt należy odrzucić w całości.

Poselska nowelizacja do kosza?

Nowelizacja ustawy jest projektem poselskim. Ma ona uściślić, który reżim prawny ma być stosowany w przypadku postępowania dotyczącego decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wydawanej przed uzyskaniem decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej.

Decyzja wydawana jest na podstawie ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową, a w stosunku do której inwestor wystąpił już z wnioskiem o wydanie decyzji.

Zobacz także: Przedsiębiorcy obniżą ceny? "W zakładzie o zachłanność wygra zdrowy rozsądek"

Tego typu postępowanie zostało wszczęte tylko raz

W Polsce takie postępowanie zostało wszczęte raz, w 2015 roku, na wniosek inwestora i zostało złożone w 2015 r. Organ właściwy do jej wydania określił zakres raportu środowiskowego i zawiesił postępowanie do czasu złożenia tego raportu. W 2016 roku postępowanie zostało zawieszone. W tym czasie wielokrotnie zmieniły się przepisy, na podstawie których działają organy wydające decyzje środowiskowe.

Autorzy ustawy chcą zaktualizować stan prawny, który ma być brany pod uwagę przy wydawaniu decyzji środowiskowej. Nowe przepisy pozwolą inwestorowi — jest nim obecnie państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe — złożenie do GDOŚ raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Obradujący w czwartek członkowie komisji jednogłośnie byli za odrzuceniem ustawy w całości. Zwrócili uwagę na to, że nowe przepisy ograniczą udział społeczeństwa przy realizacji budowy elektrowni.

Według Stanisław Gawłowskiego "ustawa nie powinna się nazywać ustawa o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, tylko ustawa o ograniczeniu Polakom dostępu do informacji o środowisku i budowie elektrowni jądrowej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Tyle w temaci...
2 lata temu
Senat z Grodzkim na czele do likwidacji.
Sprytny
2 lata temu
PiS kolejny raz myśli że można coś zrobić byle jak. Elektrownia jądrowa to nie ustawa którą można nowelizować aż się uda złożyć przepisy tak aby było fajnie. To tykająca bomba atomowa !!!! Nie wolno robić tego byle jak czyli tak jak PiS chce. To musi być zrobione raz a dobrze !!! Inaczej zginie wiele ludzi i stracimy wiele kilometrów kwadratowych naszego pięknego kraju !!!! Pamiętacie Czarnobyl ? I nie radzę nikomu tego ignorować. PiS to właśnie taka władza jak w tamtych czasach która ignorowała wszelkie problemy, ma być i już bo tak ktoś sobie zażyczył. Konsekwencje do dziś i jeszcze długo.
Jhgfd
2 lata temu
10 lat gadają,mówią a atomu nie ma . Firma Polski atom pracuje pieniądze na wypłaty idą strumieniem. A atomu nie ma , i nie zanosi się. Brak planów konkretnych .
rytab
2 lata temu
Grodzki najmądrzejszy pilnuje interesów Rosji i Niemiec. To dopiero musiały być koperty wielkie jak trumny.
edi
2 lata temu
Na kolanie nie buduje się elektrowni jądrowej.